Používanie Inkognito režimu v prehliadačoch nie je moc anonymné, hoci to tak znie

Používate Chrome, Edge, či iný prehliadač? Prehliadanie internetu v Inkognito režime, nemusí byť tak súkromným, ako si myslíte.

InkognitInkognito rezim surfovanie po interneteo rezim surfovanie po internete
Zdroj: Wikipedia

Nie tak dávno internetovú komunitu obehli správy o súdnom spore spoločnosti Google, ktorý sa týkal zberania dát o používateľoch počas prehliadania internetu v Inkognito režime. Analytici z  vpnoverview najnovšie prišli so zaujímavou analýzou, kde sa pozreli nielen na Google Chrome, ale aj na ďalšie prehliadače v súvislosti s režimom Inkognito a zbieraním dát. K akým záverom dospeli? 

Analytici sa zamerali na 4 popredné internetové prehliadače, aby zistili, akú dátovú stopu nechávajú používatelia počas prehliadania internetu v Inkognito režime. Prvým prehliadačom je Chrome, ktorý je aktuálne najrozšírenejším prehliadačom na svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google Chrome

Pokiaľ ide o súkromie, tak Chrome deklaruje, že počas prehliadania internetu v súkromnom režime, nedochádza k ukladaniu informácií o stiahnutých súborov, k zachovávaniu histórie prehliadania, ukladaniu dát zadaných do formulárov, či k ukladaniu cookie súborov. Na druhej strane však webové služby môžu vidieť vašu IP adresu, identifikovať vašu približnú polohu, sledovať aktivitu počas používania služieb, prípadne sledovať a ukladať vašu aktivitu, ak ste prihlásený do nejakej služby.  Rovnako stiahnuté dáta prostredníctvom tohto režimu sú lokálne uložené do zariadenia. Zároveň treba dodať, že Chrome ponúka aj možnosť vypnutia sledovania aktivity, treba ju však extra zapnúť.

Google Chrome_inkognito rezim
Zdroj: Vosveteit.sk

Safari

Druhým popredným hráčom na poli internetových prehliadačov je Safari. Ide o prehliadač populárny hlavne na platforme iOS a zároveň o druhý najrozšírenejší prehliadač na svete. Správa sa odlišne na rozdiel od prehliadača Chrome? V prípade režimu súkromia, ani Safari vás plnohodnotne neochráni od sledovania. Hoci neukladá dáta, akými je napríklad história prehliadania, či aktivita vo formulároch a podobne, tak aj napriek tomu, jednotlivé služby môžu aj naďalej vidieť množstvo údajov. Je nimi napríklad IP adresa, sledovať vás môže poskytovateľ vášho internetu, samotné informácie z relácií sa síce neukladajú priamo v prehliadači, ale môže ich sledovať poskytovateľ siete, či váš zamestnávateľ a podobne. Inými slovami, hoci nezanechávate „lokálny odtlačok“, tak vašu aktivitu môžu monitorovať ďalšie strany. 

Safari_inkgnito
Zdroj: Apple

Microsoft Edge

Microsoft Edge je ďalším prehliadačom, ktorý raketovo rastie a to obzvlášť na počítačoch, kde ho postupne pretláča Microsoft. Darí sa mu však aj na Androide, kde sa teší stále väčšej obľube. Ako však funguje Inkognito režim? Veruže ani v tomto prípade, situácia nie je moc odlišnou. Hoci lokálni používatelia nevidia vašu aktivitu, napríklad históriu prehliadania, tak čo sa týka ďalších strán, tak viditeľnosť týmto smerom nie je výrazne obmedzená. Ako takou útechou môže byť, že Microsoft deklaruje, že dáta z takto získaného prehliadania aktívne nevyužíva a nijakým spôsobom nevyužíva. Rovnako ich nespája ani s Microsoft účtom. Odovzdávanie dát tretím stranám je však viac menej rovnaké, ako to bolo v predošlých dvoch prípadoch.

Microsoft Edge_inkognito rezim
Zdroj: Vosveteit.sk

Firefox

Posledným prehliadačom, na ktorý sa pozreli analytici, je Firefox. Ten sa dlhodobo „predáva“ ako prehliadač s najlepšou ochranou osobných údajov. Prehliadač dokonca disponuje funkciou „Nesledovať“. Táto funkcia ponúka používateľom možnosť odhlásiť sa zo sledovania navštívenými webovými stránkami vrátane nezhromažďovania ich údajov o ich činnosti. Inými slovami, pomáha im presne určiť množstvo údajov, ktoré rôzne weby zhromažďujú.

Okno anonymného prehliadania vás neinformuje o anonymite prehliadania webov alebo nesledovania dát poskytovateľmi internetových služieb. Všetky súbory cookie, ktoré sú nastavené v súkromnom okne, sa však na konci relácie súkromného prehliadania zahodia.  

Firefox inkognito rezim
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako ste mohli vyššie čítať, tak prehliadanie internetu v režime Inkognito moc so súkromím na internete nemá, hoci môže aspoň čiastočne ochrániť vaše súkromie, ak zdieľate vaše zariadenia s niekým iným.

Aký internetový prehliadač používate a prečo? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre