Režim inkognito nestačí: Aj pri anonymnom prehliadaní sa dá pozrieť vaša história prehliadania internetu!

Režim inkognito nemusí byť taký bezpečný, ako sme si mysleli. Naša história sa dá sledovať aj v rámci tohto prehliadania.

Chrome inkognito_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Kto aspoň raz nevyužil režim inkognito pri prehliadaní internetu? Tento režim môže mať viacero využití, pre ktoré sa stal akousi neoddeliteľnou súčasťou každého internetového prehliadača. Niektorí používatelia si však myslia, že práve tento režim anonymného prehliadania dokáže dokonale zabezpečiť, že naše prehliadanie bude úplne skryté. To však nie je tak úplne pravda, nakoľko ani využitie režimu inkognito nie je stopercentnou zárukou, že sa k našej histórii nikto nedostane. Prehliadanie si tak vieme pozrieť aj spätne, pričom bližšie informácie k tejto problematike nám priniesol portál makeuseof.com. A aj vy sa s nami môžete pozrieť na to, na čo si dať pozor a ako sa dá táto história pozrieť.

Režim inkognito nezabezpečí, že sa vaša história neuloží

Veľa ľudí si myslí, že režim inkognito im zaručí úplnú anonymitu. Nie je to však tak, ako by si mnohí predstavovali. Ak by ste si totiž prečítali podmienky tohto populárneho režimu, tak by ste zistili, že sa k vašej histórii prehliadania môžu dostať napríklad poskytovatelia internetových služieb či ďalšie subjekty tretích strán. Okrem toho, ak zdieľate jedno zariadenie s viacerými osobami, tak aj oni sa vedia dostať k vašej histórii prehliadania aj v režime inkognito.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
rezim inkognito
Zdroj: kindpng.com

Dôvodom je systém doménových mien, teda DNS. DNS je systém používaný na internete na prekladanie doménových mien na IP adresy a naopak. Ak používate súkromné ​​prehliadanie v režime inkognito, vaše zariadenie zaznamená vašu reláciu prehliadania do DNS. Toto prehliadanie sa dá pozrieť vo vašom počítači či smartfóne aj napriek tomu, že využijete režim inkognito. DNS pritom funguje nasledovne.

  • Vždy, keď navštívite novú webovú stránku, zadáte do prehliadača názov jej domény.
  • Požiadavku na IP adresu tejto domény odošle váš prehliadač na pozadí na server DNS.
  • Potom uloží túto webovú adresu lokálne vo vašom zariadení, takže pri ďalšej návšteve rovnakej stránky k nej budete mať rýchlejší prístup. Tento dočasný záznam DNS je známy ako vyrovnávacia pamäť DNS.
  • Vyrovnávacia pamäť DNS obsahuje záznam názvov domén, ktoré ste nedávno navštívili, spolu s ich IP adresami. To zahŕňa domény navštívené v normálnom režime aj v režime inkognito.
  • Keďže táto vyrovnávacia pamäť DNS je uložená v zariadení, ktokoľvek, kto používa váš počítač, môže vidieť webové stránky, ktoré ste navštívili, pomocou niekoľkých príkazov príkazového riadka.

Takto môžete históriu odstrániť vo vašom smartfóne a PC

V Android smartfónoch neexistuje oficiálny postup k tomu, ako sa môžete dostať k vašej histórii prehliadania pomocou DNS. Využiť k tomu môžete ale aplikácie pre rodičovskú kontrolu, ktoré zahrnie aj výsledky z prehliadania v klasickom režime, no aj režime inkognito. DNS cache však zo svojho Androidu alebo iPhonu môžete ale odstrániť nasledujúcim spôsobom.

  • Otvorte prehliadač Chrome
  • Do vyhľadávania zadajte chrome://net-internals/#dns
  • Klepnite na možnosť Clear host cache
  • Zatvorte prehliadač

V prípade počítačov sa k DNS záznamom dostanete potom, ako otvoríte príkazový riadok CMD (Ctrl + Shift + Enter) a zadáte do neho príkaz „ipconfig/displaydns“. Potom stlačte enter. Konzola vám potom ukáže webové stránky (pozn. redakcie: nie názvy ale IP adresy), ktoré ste navštívili aj cez inkognito okno.

V prípade, ak by ste chceli históriu prehliadania odstrániť, môžete tak spraviť cez príkaz „ipconfig/flushdns“. Aj v tomto prípade stlačte enter, ako zadáte príkaz.

Ako môžete internet prehliadať bezpečnejšie?

Aj keď režim inkognito nemusí byť cestou k úplnej bezpečnosti vášho prehliadania, tak svoju bezpečnosť môžete predsa posilniť. V prvom rade môžete využiť VPN, ktorá skryje vašu IP adresu, čím prispeje k ochrane pred sledovaním na internete. Ďalej môžete využiť aj bezpečný prehliadač, ktorý ponúka množstvo funkcií pre vašu ochranu prehliadania. Zamerať sa môžete aj na bezpečnejší vyhľadávač internetu.

Google_Chrome_sledovanie pouzivatelov_nova metoda
Zdroj: Vosveteit.sk, pngaaa.com

Pre vyššiu bezpečnosť môžete aj pravidelne odstraňovať vaše záznamy a dáta prehliadania. To však neodstráni informácie z DNS. DNS v sebe však skrýva aj cache, ktoré môžete odstrániť a zbaviť sa tak aj histórie počas využívania populárneho režimu inkognito.

Vedeli ste o tom, že sa môže vaše prehliadanie ukladať aj v rámci DNS? A využívate režim inkognito? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre