Oslovil ma podvodník cez WhatsApp s ponukou práce. Takto mi chcel vybieliť bankový účet. Na toto si dajte pozor!
Pozor na pracovné ponuky cez WhatsApp od neznámych osôb. Pozrite sa, ako mi chcel podvodný "náborový pracovník" vybieliť bankový účet.
Deň čo deň môžeme čítať o rôznych podvodoch na internete. V minulosti sme napríklad upozorňovali na podvod s online pôžičkami. Cieľom útočníkov bolo v tomto prípade získať citlivé údaje, ktoré útočníci neskôr zneužili pri ďalších podvodoch. Pomocou údajov obete si vytvorili falošný profil či bankový účet s cieľom maskovať svoju identitu. Najsmutnejšie na tomto je, že podvodníci zneužili osobu, ktorá bola v núdzi.
Dnes by sme chceli upozorniť na modus operandi ďalšieho podvodu. Tentokrát som mal „šťastie“ ja a podvodník ma kontaktoval s ponukou práce cez WhatsApp. Samozrejme, nemohol som odolať a prejavil som záujem o prácu. Poďte sa nižšie so mňou pozrieť, ako tento podvod prebieha.
„Prvé kolo“ bolo rýchle. Stačilo vyplniť jednoduchý dotazník
Celý pokus o podvod mal pomerne jednoduchý priebeh. Oslovila ma najprv neznáma osoba, ktorá si hovorila Caroline. Údajne išlo o pracovníčku známeho pracovného portálu Jooble. Netrvalo dlho a hneď nám dala vyplniť dotazník, o akú prácu máme záujem. To sme aj urobili.
Ako som vyplnil údaje, ktoré od nás útočník požadoval, tak ma informoval, že ma bude neskôr kontaktovať jeho kolega, ktorý je náborový pracovník. To sa aj neskôr stalo. Neozval sa mi ale hneď, ale po pár dňoch. Caroline v tomto útoku zohrala úlohu „volavky“, ktorá filtrovala potenciálne obete, ktoré sú ochotné ďalej komunikovať.
Kontaktovala ma ústretová „pracovníčka“
Ako som dokomunikoval s Caroline, tak ma neskôr kontaktovala Victoria. Poprosil som ju, či môžeme komunikovať v Slovenskom jazyku, s čím nemala problém a rovno mi povedala, že používa prekladač, a že pracuje pre zahraničnú firmu ako náborová pracovníčka. Uviedla, že pracuje pre platformu Sears, ktorá je z USA.
Neprehliadnite
Hneď som Victori povedal, že rád vycestujem do USA a že som tam vždy chcel pracovať. Rovnako som sa začal pýtať aj na možnosti ubytovania. Na to ma rýchlo „schladila“, že práca je online.
Neskôr mi začala vysvetľovať, že prácu môžem vykonávať cez smartfón či počítač z pohodlia domova a to aj pri inej práci ako brigádu. No nie je vyhovujúcou pre ľudí, ktorí podnikajú. Zaujímalo ma, samozrejme aj o to, čo je náplňou práce. Victoria bola trpezlivá a nápomocná. Viackrát som jej povedal, že celkom nerozumiem náplní práce. Nakoniec, asi po pol hodine vysvetľovania, keď jej došla trpezlivosť, tak ma uistila, že na školení sa všetko dozviem a dokonca, že za školenie dostanem odmenu. Len pre zaujímavosť, náplňou práce malo byť vytváranie objednávok cez platformu Sears (skutočne takáto platforma existuje) s cieľom, aby som dával pozitívne hodnotenia obchodom, ktoré sa budú potom zobrazovať vyššie na rôznych trhoviskách.
Čo ma ale prekvapilo bolo, že nemala žiadny problém s tým, že ma zaškolí na ďalší deň. Zväčša pri týchto podvodoch sa útočníci snažia trvať na tom, aby ste školením prešli ihneď, lebo ponuka je obmedzená. Je to z dôvodu, aby sa potenciálna obeť nerozprávala o ponuke s niekým druhým, kto by ju mohol upozorniť na to, že ide o podvod. Komunikovala jednoducho s „kľudom Angličana“ a na nič netlačila.
Teraz ma nasmerovala na podvodný web
V každom prípade s Victoriou som sa spojil na ďalší deň, aby ma zaškolila. Poprosili som ju, aby mi poslala potrebné materiály. Krátko na to uviedla, že aby som lepšie pochopili mechanizmus práce, tak je potrebné sa registrovať na webe Rakuten. Poslala mi odkaz na stránku, cez ktorú som sa mal registrovať (URL adresa stránky je rakuten-works(.)com a stále je online). Samozrejme, doména webu, hoci sa vydáva za známu firmu, bola registrovaná len pár dní dozadu cez čínskeho registrátora.
No aj napriek tomu, že som vedel, že ide o podvod, tak som sa rozhodol registrovať. V prvom kole registrácie si od mňa web nevypýtal žiadne citlivé údaje až na meno a číslo, pričom oba údaje som si vymyslel. Cieľom tohto kroku bolo zdvihnúť dôveryhodnosť pracovnej ponuky.
Potom, ako sme Victori povedal, že som sa registroval, tak ma navigovala, ako mám ďalej postupovať. Požiadala ma, aby som jej poslal môj pozývací kód, čo som aj spravil. Čo ma okrem iného prekvapilo, tak na stránke bolo možné zmeniť jazyk na Slovenčinu. Preklad bol spravený bez chýb a aj administračné rozhranie webu fungovalo dobre. Vráťme sa ale späť k téme. Potom, ako som jej poslal kód, tak uviedla, že ide vytvoriť tréningové konto, do ktorého som sa mal prihlásiť. Následne mi začala vysvetľovať, ako funguje platforma.
Po chvíli, mi Victoria znova vysvetľovala, ako funguje celý mechanizmus. Dala mi úlohu, ktorá trvala nejakú dobu. Nechcelo sa mi ju robiť, lebo bola na dlho a požiadal som ju, nech ideme rovno na ostré konto, na čo najprv vykríkla „Yes!“, no potom mi povedala, že musím dokončiť tréning a trvala na tom, aby som ho dokončil. Krátko na to som pochopil, prečo ma nútila dokončiť úlohu. Počas toho, ako som plnil úlohu, mi vyskočila chyba, čo ma po pravde prekvapilo a hneď som kontaktoval Victoriu. Na to mi odpísala, že „K tomu dochádza, keď sa vyskytne kombinácia úloh.“.
„Suma kombinovanej úlohy je 1462,5 USDT a zostatok na našom účte je 573,97 USDT.
Je zrejmé, že zostatok na našom účte nie je schopný pokryť sumu portfóliovej úlohy, takže na účte je záporná suma 888,53 USDT!“, uviedla Victoria.
Už asi tušíte, čo nasledovala teraz. Navigovala, ako mám dobiť kredit, pričom ma uistila, že za vklad je zodpovedná ona, lebo som sa ohradil, či by som nemal kredit dobiť na ostrom účte. Samozrejme, v tomto bode som sekol komunikáciu vzhľadom na to, že odo mňa pýtali reálne údaje z bankovej karty. Ak by som ich s ňou zdieľal, tak by mi vybielila bankový účet.
V každom prípade, majte na pamäti, že cez WhatsApp a hlavne sám od seba, vám nikto nedá prácu snov, nenechajte sa preto nachytať.
Komentáre