Toto je 11 tipov, ako byť v bezpečí a ako sa chrániť pred podvodmi v aplikácii WhatsApp

Pozrite sa na 11 tipov, ako ostať v bezpečí a ako nenaletieť podvodníkom v službe WhatsApp. Vie vám to ušetriť veľa peňazí a nepríjemnosti!

Je WhatsApp naozaj taký bezpečný ako si myslíme?
Zdroj: Unsplash (Arget), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

WhatsApp je platforma, ktorú využíva neskutočné množstvo ľudí, ako však každá platforma, ani na nej sa nedá úplne vyhnúť podvodom. Je dôležité sa chrániť a byť obozretní, aby ste predišli tomu, že sa stanete obeťou útočníka. Poďme sa pozrieť spolu s portál timesofindia.indiatimes.com na 10 tipov, ako sa chrániť pred podvodmi v aplikácii WhatsApp.

Takto identifikujete, že vám na WhatsApp píše podvodník

Neznáme čísla

WhatsApp povoľuje, aby ste dostávali správy aj od ľudí, ktorých vôbec nepoznáte. Radšej, ak vám to vaša situácia dovolí, neodpovedajte neznámym číslam, ušetrí vám to množstvo problémom. Mali by ste byť obzvlášť v pozore, ak ide o číslo, ktoré má cudziu medzinárodnú predvoľbu. Dobrým príkladom je správa nižšie, kedy nás kontaktovala neznáma osoba s ponukou na prácu, no nakoniec chcela od nás vyplniť citlivé údaje ako sú informácie z bankovej karty pod záštitou, že nám tam pošle odmenu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
WhatsApp podvod s pracou
Zdroj: Vosveteit.sk

Phishing

Phishing je druh kybernetického útoku, s ktorým sa viete stretnúť naozaj často, a ani WhatsApp nie je výnimkou. Pri Phishingu sa podvodníci vydávajú napríklad za banku alebo nejakú organizáciu a žiadajú po obeti rôzne súkromné informácie alebo chcú, aby ste klikli na link, ktorý však obsahuje malvér. Prípadne cez podvodný web, na ktorý odkazujú, chcú od obetí získať citlivé údaje.

priklad podvodnej stranky
Zdroj: Slovenská pošta, príklad podvodnej stránky

Pred kliknutím rozmýšľajte

Pred tým, ako kliknete na nejakú prílohu alebo link, ktorý vám pošle nejaký užívateľ, naozaj rozmýšľajte, dokonca aj keby išlo o niekoho koho dobre poznáte, čo od vás osoba na druhej strane chce. Nie je ničím nezvyčajným, ak obeťou podvodu sa stane váš priateľ a neskôr útočník zneužije jeho účet na získanie dôvery, a zneužije ho, aby vás podviedol.

Nezdieľajte súkromné údaje

V žiadnom prípade nezdieľajte údaje ako sú heslá, informácie o kreditných kartách. Poskytnutie takýchto informácií vie vašu peňaženku vyjsť poriadne draho a dokonca vedia podvodníci ukradnúť aj vašu identitu.

hacker platobna karta.jpg
Zdroj: Melnikov Dmitriy / shutterstock.com a Valery Brozhinsky / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Niekto vám ponúka peniaze

Ak vám niekto ponúka, že vám pošle peniaze alebo nejakú odmenu, je tu veľmi vysoká šanca, že ide o podvod. Napríklad vám napíšu správu, že ste vyhrali nejakú súťaž do ktorej ste sa v skutočnosti ani nezapojili alebo vie ísť aj o investičné ponuky.

Scam spravA_lidl_whatsapp_1
Zdroj: Vosveteit

Dvojfázové overenie

Využívajte dvojfázové overenie, práve to vám poskytne väčšiu ochranu a vie vás to naozaj zachrániť. Táto funkcia funguje tak, že ak sa útočník dostane k vašim prihlasovacím údajom, tak bude potrebovať ešte dodatočné heslo, aby sa dostal do vášho účtu.

Neinštalujte si neznáme aplikácie do telefónu

Možno si ešte spomeniete na to, že v minulosti tisíce ľudí si nainštalovali do zariadenia WhatsApp Pink. Išlo o aplikáciu, ktorá umožňovala pristupovať k Whatsappu a zároveň ponúkala extra funkcie, ktoré originálnej aplikácii chýbali. No popri tom kradla citlivé údaje. Majte na pamäti, že inštalovať aplikácie by sme mali len z dôveryhodných zdrojov a malo by ísť o originálny softvér a nie o rôzne rozšírenia.

WhatsApp Pink_malware
Zdroj: Twitter (Rajshekhar Rajaharia)

Nahláste podozrivé správy

Ak máte pocit, že správa ktorú ste dostali môže byť podvod, je lepšie to nahlásiť, tým viete pomôcť mnohým ľudom, ktorí by na to mohli naletieť. Môžete to nahlásiť na WhatsApp čísle +44 7598 505694 alebo v chate stlačením „Nahlásiť„. Ak má WhatsApp dostatok dát, tak vie upozorniť ostatných používateľov, že správa, ktorá im prišla, je potenciálne podvod.

WhatsApp podvodný odkaz
Zdroj: WhatsApp

Aktualizujte si aplikáciu

Vždy si dávajte pozor, aby ste mali najnovšiu verziu aplikácie, takto získate všetky benefity, ktoré nová aktualizácia priniesla, môže ísť aj o nejaké bezpečnostné opatrenia a o tie teda rozhodne prísť nechcete. Pre používateľov sú dôležité hlavne bezpečnostné záplaty, lebo tie opravujú chyby v softvéri.

Informujte sa

Čítajte rôzne články a blogy o tom, ako sa chrániť v online priestore. Na internete je veľké množstvo relevantných článkov a naozaj stojí za to ich čítať, pomôžu vám predísť tomu, aby ste sa stali obeťou podvodu. Rovnako vám pomôžu mať prehľad o aktuálnych podvodoch, ktorým čelil niekto druhý a vy sa môžete z jeho chýb poučiť.

Dôverujte svojej intuícii

Ak máte z nejakej správy zlý pocit, radšej sa s ňou nezapodievajte a buďte v bezpečí. Veľakrát je naša intuícia správna a aj práve takto nás vie zachrániť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre