WhatsApp Pink: Starý podvod, na ktorý mnohí už zabudli, sa znova prebúdza. Pozor na tento nenápadný odkaz!

Podvod spred dvoch rokov znova ožíva. Mobily používateľov začali zaplavovať správy a reklama, ktorá ich láka, aby vyskúšali WhatsApp Pink.

WhatsApp Pink_malware
Zdroj: Twitter (Rajshekhar Rajaharia)

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa dostať k peniazom potenciálnych obetí. V priebehu včerajšieho dňa sme vás upozornili na niekoľko podvodných aplikácií, ktoré kradnú prihlasovacie údaje z bankových aplikácií. Spomenúť môžeme ale aj podvodné telefonáty, ktoré čoraz častejšie zaplavujú mobily Slovákov. V tomto prípade sa útočník zväčša predstaví ako zamestnanec banky či inej finančnej inštitúcie a snaží sa získať údaje od internet bankingu alebo údaje z platobnej karty. Nejde ale o jediné typy podvodov, ktoré na náš číhajú v kybernetickom priestore.

Možno si ešte spomeniete na podvod „WhatsApp Pink“. Ten lomcoval internetom viac ako dva roky dozadu. Modus operandi útočníkov v tomto prípade bol, že lákali ľudí, aby si stiahli novú verziu aplikácie WhatsApp s prísľubom, že sa dostanú k prémiovým funkciám vrátane nového rozhrania. Výskumník Rajshekhar Rajahariav tom čase upozornil, že ide o podvod.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ružový WhatsApp“ potom, ako sa dostal do zariadenia obete, tak začal rozosielať správy kontaktom na výzvu, aby si stiahli aplikáciu do telefónu aj oni. Zároveň zhromažďoval aj údaje z mobilu obete, ktoré odosielal na vzdialený server. Samozrejme, všetko toto sa dialo bez vedomia používateľa na pozadí jeho mobilu.

WhatsApp Pink je znova aktívny

Zdá sa, že útočníci sa rozhodli, že nastal čas, aby znova vypustili WhatsApp Pink do sveta. Viacero zahraničných médií vrátane policajných profilov z rôznych krajín upozorňuje, že tento podvod je znova aktívnym. Aktuálne nevieme ale presne povedať, na ktoré všetky regióny sa útočníci sústreďujú. No zdá sa, že autori tejto aplikácie aktualizovali jej kód, ktorý je viac nebezpečný. Abhishek Yadav, ktorý upozorňuje na rozmáhajúci sa podvod hovorí, že podvodná aplikácia dokáže odcudziť údaje ako sú osobné údaje, fotografie, kontakty či jednorazové heslá, ktoré slúžia na prihlasovanie sa do rôznych služieb vrátane finančných aplikácií.

Ako sa WhatsApp Pink môže dostať do vášho mobilu?

Táto podvodná aplikácia sa najčastejšie šíri prostredníctvom správ cez WhatsApp v podobe odkazu, na ktorý ak obeť klikne a stiahne súbor do zariadenia, to ho infikuje. Rovnako útočníci využívajú na šírenie podvodnej aplikácie reklamu na internete. Preto, ak natrafíte na túto aplikáciu, tak vám odporúčame, aby ste sa jej oblúkom vyhli. Ak vám príde správa od vášho známeho s výzvou, aby ste si stiahli aplikáciu, tak ho upozornite na to, že sa stal obeťou podvodu.

Ak ste sa stali obeťou podvodu vy, tak vám odporúčame aplikáciu obratom odstrániť zo zariadenia a zmeniť si prihlasovacie údaje do služieb, ako sú sociálne siete, e-mailové, bankové a finančné aplikácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre