Pozor na tento nenápadný odkaz, ktorý sa šíri službou WhatsApp. Neklikajte na neho, ide o malware!

WhatsApp sa stal obeťou podvodu. Šíri sa ním malware prostredníctvom správ, ktoré sľubujú nové funkcie a aktualizáciu služby.

WhatsApp Pink_malware
Zdroj: Twitter (Rajshekhar Rajaharia)

Platforma WhatsApp v posledných týždňoch dostáva skutočne zobrať. Len niekoľko dní dozadu obehla technologickú komunitu správa okolo možnosti sledovania aktivity používateľov tretími stranami, či o bezpečnostnej medzere, ktorá umožňuje viac menej hocikomu zablokovať účet obete. Všetko, čo k tomu je potrebné, je poznať mobilné číslo používateľa.

Pozor na malware šíriaci sa WhatsAppom

Najnovšie portál gadgets upozorňuje na šíriaci sa malware prostredníctvom služby WhatsApp. Ide konkrétne o odkaz, ktorý sa tvári ako aktualizácia aplikácie ponúkajúca vylepšenia vrátane nového rozhrania aplikácie. Avšak v skutočnosti ide o malware, ktorého cieľom podľa všetkého je, nabúrať sa do smartfónu a dolovať dáta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Niektorým používateľom bola odoslaná správa, ktorá obsahuje odkaz a tvári sa, že poskytuje existujúce prostredie WhatsApp v ružovej farbe a prináša nové funkcie.“ píše portál.

Na šíriaci sa malware upozornil výskumný bezpečnostný pracovník Rajshekhar Rajaharia, ktorý o vzniknutom probléme zverejnil tweet, ktorý informuje o obehu WhatsApp Pink. Rovnako publikoval aj niekoľko náhľadov, ako škodlivá aplikácia napodobňuje rozhranie služby WhatsApp.

„Po nainštalovaní začne falošná aplikácia WhatsApp rozosielať správu ďalším používateľom, ktorá obsahuje odkaz na jej stiahnutie. Zdá sa, že cieľom hackera je zhromaždiť údaje o používateľoch od čo najväčšieho počtu používateľov,“ uviedol Rajaharia pre Gadgets 360.“

Portál ďalej dodáva, že malware sa ako taký automaticky ďalej rozosiela nielen kontaktom, ale do rôznych skupín, prostredníctvom ktorých šíri škodlivý odkaz na aplikáciu WhatsApp Pink.  K rozosielaniu týchto správ pritom dochádza bez vedomia používateľov.

V závere však treba dodať, že nejde o prvý a ojedinelý prípad, kedy bol takto šírený škodlivý kód, či iný malware. V každom prípade sa odporúča, aby používatelia vo všeobecnosti bez rozmyslu neklikali  na rôzne odkazy a aby nesťahovali do svojich zariadení software z neznámeho zdroja.

Ak ste sa však už stali obeťou tohto podvodu, tak sa odporúča, aby ste sa obratom odhlásili zo služby WhatsApp. Následne je potrebné skontrolovať oprávnenia podozrivých aplikácií a v prípade identifikácie škodlivého softwaru, odstrániť ho čo najskôr zo zariadenia. V tomto konkrétnom prípade ide o aplikáciu WhatsApp Pink.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre