BezpečnosťSpravodajstvo

Chcete si požičať peniaze online? Pozor na tento podvod. Môže prísť nielen o peniaze, ale dostať sa aj do problémov

V online priestore častokrát nájdeme inzeráty, že niekto požičiava finančné pôžičky výhodne. Dajte si ale pozor, mnohé z týchto inzerátov sú podvody. Pozrite sa na príbeh, ako útočník ukradol identitu človeka a zneužil ju.

Dnes sa svet pomaly, ale isto preklápa do kybernetického priestoru. Napríklad v minulosti, keď sme chceli komunikovať s bankou, tak sme sa museli vybrať na pobočku, kde sme všetko vybavili. Dnes je trend opačný, ak sa vyberieme na pobočku, tak často zaplatíme poplatok za to, že sa nám venovali. Banky sa vo všeobecnosti snažia odľahčiť pobočky a ľudí nasmerovať internetového bankovníctva. Dôvod je jednoduchý, väčšinu úkonov vieme vybaviť cez mobilnú aplikáciu alebo cez telefonát.

Ak ste sa niekedy ocitli vo finančnej núdzi, tak pravdepodobne ste požiadali o peniaze svoju banku, či vám je schopnou požičať. Ide o najbezpečnejšiu a najtransparentnejšiu formu toho, ako si môžeme požičať peniaze. No pravdou je, že podmienky nemusia byť vždy ideálne a môže sa nám zdať, že napríklad úrok je príliš vysoký. Alternatívnym riešením je požičať si peniaze inde.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pravdepodobne ste sa už stretli s tým, že niekto na internete, najčastejšie cez Facebook alebo iné sociálne siete, ponúka atraktívne pôžičky. Je to ale skutočne tak? Na jeden takýto podvod nás upozornil náš čitateľ (pozn. redakcie: nižšie ho budeme volať ako Tomáš), ktorý ho neskôr stal opletačky so zákonom. Poďme sa nižšie pozrieť na Tomášov príbeh, čo sa mu stalo.

Chcel si požičať peniaze, no jeho údaje útočník zneužil

Tomáš sa ocitol vo finančnej tiesni a banka mu odmietla požičať peniaze. Tak pomoc hľadal na rôznych skupinách na Facebooku v domnienke, že ak s nikým nebude zdieľať údaje z karty a nebude hradiť žiadne poplatky dopredu, tak sa nestane obeťou podvodu. No prerátal sa.

Uverejnil inzerát, že potrebuje požičať peniaze a krátko na to, sa mu ozvalo pomerne veľa ľudí, ktorí sa vydávali za rôzne inštitúcie. Prezentovali sa aj webovými stránkami a recenziami klientov, ktoré boli zväčša pozitívne.

pozicka cez facebook
Zdroj: Facebook, Ilustračný obrázok

Následne podvodník presvedčil Tomáša, aby komunikáciu riešili cez WhatsApp, že to bude rýchlejšie ako cez e-mail, na čo prikývol. Tomáš vysvetlil podvodníkovi dôvody, prečo si potrebuje požičať peniaze a kedy ich vráti. Útočník bol chápavý a prisľúbil mu pomoc s tým, že prípad musí ešte prebrať so šéfom. Po pár hodinách sa mu ozval späť, že pôžičku mu schvália a peniaze vie mať najneskôr do 3 dní na svojom účte.

Postup bol potom bežný. Od obete si útočník vypýtal všetky bežné dokumenty, ako sú občiansky preukaz, pas alebo vodičský preukaz, kde všade má vedené bankové účty vrátane aktuálne fotografie a podobne pod zámienkou, že si musí overiť jeho identitu a či nie sú vedené proti nemu exekúcie.

Neskôr podvodník požiadal obeť, aby uhradila poplatok jedno € na bankový účet pod konkrétnym variabilným symbolom, ktorý mu poslal v správe pod zámienkou, že týmto spôsobom dochádza k overeniu identity. Následne mu bude schválená pôžička a budú môcť uzavrieť zmluvu.

online nakupovanie hackeri kreditna karta bankova karta
Zdroj: Marcos Mesa Sam Wordley / shutterstock.com

Takto mu ukradli identitu

Práve v tomto momente sa Tomáš stal obeťou podvodu. Útočník totiž zneužil jeho doklady, aby si vytvoril bankový účet online na cudzie meno. Platba, ktorú zrealizoval, slúžila na verifikáciu, že banka komunikuje s Tomášom a nie niekým cudzím. Inými slovami, útočník týmto spôsobom vykonal krádež identity.

Deepfake technológia ukazuje svoje možnosti
Zdroj: Unsplash (Albert Dera, Robert Godwin), Pixabay (41330), Úprava: Vosveteit.sk

Tomášovi peniaze na účet samozrejme nikdy neprišli a osoba, ktorá sľubovala pôžičku, postupne prestala komunikovať a zaviedla ho v omyl, že pôžičku pri prevode mu neskôr zamietol jeho nadriadený pracovník. Komunikácia medzi nimi neskôr utíchla. No útočník mal vytvorený bankový účet na cudzie meno, mal aj Tomášove doklady, čo neskôr využil vo svoj prospech pri iných podvodoch. Následne ho kontaktovali muži zákona s tým, že je vyšetrovaný a má prísť vypovedať na stanicu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close