Ako si chrániť údaje z bankovej karty pred hackermi? Tomuto sa vyvarujte, ak sa chcete vyhnúť tomu, aby vám niekto vybielil účet

Častokrát nevedomky núkame aj my sami naše údaje z bankových kariet hackerom a útočníkom. Pozrite sa, čomu by sme sa mali vyvarovať, ak chceme predísť tomu, aby sme prišli o peniaze.

hacker bankove karty slovensko
Zdroj: Niyazz / Shutterstock.com

Čoraz častejšie platíme našimi bankovými kartami namiesto fyzických peňazí. Tento trend bude pravdepodobne do budúcnosti narastať. Dopomáha k tomu bezpochyby i to, že už tak často nenavštevujeme kamenné obchody, ale nakupujeme skôr online. Je to nielen rýchlejšie, ale často aj lacnejšie. No nakupovanie na internete môže byť potenciálne nebezpečné a to z dôvodu, že citlivé údaje, ktoré sú na karte, vpisujeme do stránok, aby sme zaplatili za tovar alebo službu. Nehovor viac o tom, že na nás číhajú aj kybernetické hrozby v podobe rôznych online podvodov či cielených útokov.

Ako sa hacker môže dostať k údajom z bankovej karty?

Hacker alebo online podvodník sa môže dostať ku vašim údajom z bankovej karty rôznym spôsobom. Môže vám do zariadenia nahrať vírus, môžete údaje vyplniť na phishingovej stránke, no rovnako môže získať prístup k rôznym databázam firiem, s ktorými ste zdieľali tieto informácie, napríklad pri nakupovaní tovaru online. Existujú ale aj ďalšie metódy, ako sa k týmto údajom môže útočník dostať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Takto si môžete chrániť údaje z bankovej karty a váš účet

Pozerajte sa potom, či je stránka zabezpečená (https://), no…

V prvom rade sa ja potrebné pozerať po tom, či je stránka, ktorú ste navštívili a kam sa chystáte vložiť údaje, riadne zabezpečená. To znamená, že má mať platný certifikát https://. Ak nemá, tak komunikáciu medzi vami a prevádzkovateľom webu, môže niekto špehovať. Rovnako treba povedať, že tento ceritifikát automaticky neznamená, že sa nemôžete stať obeťou podvodu. Zabezpečuje len to, že komunikácia medzi vami a majiteľom webu je šifrovaná. Ak natrafíte na podvodného prevádzkovateľova obchodu, máte jednoducho smolu.

htttps_zabezpecenie stranky
Zdroj: Vosveteit.sk

Nevypĺňajte údaje na stránkach, ktorým nedôverujete

Bezpochyby by ste nemali vypĺňať citlivé údaje na stránkach, u ktorých nemáte 100% istotu, že sú vierohodné. Môže ísť napríklad o web, ktorý sa tvári ako slovenský, no jeho prevádzkovateľ je z mimo Európskej únie, ceny produktov sú podozrivo nízke, na webe sú prítomné len pozitívne recenzie, web je písaný lámavou Slovenčinou a podobne. Rozpoznať podvodný e-shop môžete ale aj podľa ďalších znakov.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Mimochodom, vedeli ste, že e-shopy môžu ukladať vaše údaje z kariet aj bez toho, aby ste o tom vedeli? To je jeden z ďalších dôvodov, prečo by ste mali byť opatrní, kde nakupujete.

Použite jednorazovú kartu

Jednou z najefektívnejších metód, ako sa môžete chrániť pred útokmi hackerov, je používať jednorazové platobné karty. Pomocou nich zamedzíte tomu, že ak by sa predsa len útočník dostal k citlivým údajom z karty, tak mu budú na nič. Jednorazové karty sú totiž platné len niekoľko minút a na jednu platbu.

Nastavte ste si maximálny limit na transakcie

Rovnako si nastavte aj maximálny denný limit na transakcie. V tomto prípade ide o pasívnu ochranu vášho účtu. Ak by útočník vykonal platbu, tak by sa dostal maximálne k takému množstvu peňazí, ktoré si „môžete dovoliť stratiť“. A hoci vás to bude „bolieť“, tak na konci dňa nestratíte tak veľa peňazí, aby to ohrozilo vaše fungovanie.

limit platby banka
Zdroj: Vosveteit.sk

Používajte dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA)

Ďalšou skvelou funkciou, ako si môžete chrániť vaše peniaze, je prostredníctvom zapnutia si overenia platieb. Znamená to, že napríklad potom, ako vykonáte platbu, tak vám príde SMS, ktorou ju autorizujete. Prípadne ju môžete potvrdiť cez upozornenie v telefóne alebo iným spôsobom.

Neukladajte si vaše platobné karty do prehliadača

Internetové prehliadače dnes umožňujú, aby ste si uložili platobné údaje do neho. Je to pohodlné a hlavne nemusíte hľadať kartu v peňaženke či kabelke, ak si chcete niečo kúpiť online. No je to zároveň aj bezpečnostné riziko. Hackeri sú dnes schopní kradnúť údaje z prehliadačov vrátane platobných informácií.

Nastavte si upozornenia na zmenu stavu peňazí na účte

Ak sa stanete obeťou podvodu, tak je dôležité, aby ste konali čo najskôr, ako sa tak stane. Odporúčame vám preto nastaviť si upozornenia na zmenu stavu na účte a to aj pri tých najnižších možných transakciách. Ako zistíte, že vám odišli peniaze z vášho účtu bež vášho vedomia, tak zablokujte svoju platobnú kartu a kontaktujte vašu banku a informujte ju u vzniknutej situácii.

Svoje údaje s nikým nezdieľajte

Ak vám zavolá bankár alebo iný zamestnanec finančnej inštitúcie, alebo sa spojíte so softvérovou podporou nejakej služby, tak nikdy s nimi nezdieľajte citlivé údaje. Seriózne spoločnosti tieto údaje nikdy nepýtajú.

online podvod dochodcovia
Zdroj: Andrey_Popov / shutterstock.com a fongbeerredhot / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Vyhnite sa verejnej Wi-Fi alebo privátnym sieťam

Možno ste to nevedeli, ale ak vypĺňate údaje na verejnej Wi-Fi sieti alebo privátnej sieti, tak jej správca môže vidieť, čo všetko vypĺňate na internete vrátane toho, čo tam robíte. Tento typ útoku sa volá „Man-in-the-middle„, teda muž uprostred. Keď potrebujete vložiť niekde citlivé údaje, zapnite si preto radšej na túto chvíľu mobilné dáta.

Neinštalujte si do zariadenia neznámy softvér

Stále častejšou metódou hackerov, ako sa dostať k prihlasovacím údajom k IB alebo citlivým údajom z kariet, je prostredníctvom vírusov, ktoré sú zväčša distribuované cez aplikácie. Častokrát ich útočníci distribuujú cez obchody tretích strán alebo cez internetové stránky. No ani nainštalovanie aplikácie z Google Play nie je zárukou, že je aplikácia bezpečnou. Vždy si preto kontrolujte recenzie na aplikácie vrátane podrobností o autorovi.

Pozor na povolenia, ktoré udeľujete aplikáciám

V súvislosti s aplikáciami nám dovoľte upozorniť aj na povolenia, ktoré im udeľujeme. Niektoré z nich umožňujú vykonávať v smartfóne totiž zmeny. Napríklad inštalovať ďalší softvér, monitorovať obrazovku telefónu a podobne. Preto dobre zvažujte, aké povolenia aplikáciám povoľujete.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Má vám niekto poslať peniaze? Stačí IBAN…

Ak niečo predávate na internete, tak častým podvodom je, že útočník vám pošle URL adresu, kde máte vyplniť údaje z platobnej karty, aby vám došli peniaze na účet. Ak sa tak stane, tak vedzte, že ide o pokus o podvod. Na to, aby vám prišli peniaze, postačí druhej osobe váš IBAN.

Chránite sa iným spôsobom pred potenciálnym odcudzením údajov z bankovej karty? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre