Môže vám online útočník vybieliť bankový účet, keď má váš IBAN a kópiu občianskeho preukazu?

Zdieľanie osobných a citlivých údajov sa nevypláca.

bankovy scam podvod
Zdroj: fizkes / shutterstock.com

Je vysoko pravdepodobné, že ste sa už v nejakej podobe stretli minimálne s pokusom o online podvod. Mohol vám prísť podvodný e-mail, SMS správa alebo vám mohol podvodník rovno zatelefonovať a vydávať sa napríklad za pracovníka banky. Väčšinou tieto podvody majú jedného spoločného menovateľa. Je nimi snaha získať citlivé údaje z bankovej karty, prípadne prihlasovacie údaje do internet bankingu. Rovnako často sa ale útočníci snažia do zariadenia obete nahrať aj aplikáciu, prostredníctvom ktorej ovládnu mobil alebo počítač.

V dnešnej dobe by mal každý vedieť, že zdieľanie citlivý údajov s niekým cudzím na druhej strane počítača alebo telefónu, nás môže vyjsť draho. A preto údaje z bankových alebo kreditných kariet, by sme nemali zdieľať s nikým a to ani s osobou, ktorá hovorí, že nám odchádzajú peniaze z účtu a tieto údaje potrebuje k tomu, aby došlo k zastaveniu platieb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri rôznych pokusoch o podvod však podvodníci požadujú aj ďalšie údaje ako IBAN, adresu, meno či dokonca kópiu občianskeho preukazu alebo pasu. Otázkou preto je, či váš bankový účet v ohrození, ak s útočníkom zdieľate tieto informácie. Tieto údaje, ak ich útočník požaduje, tak väčšinou slúžia na to, aby si podvodník vybudoval s obeťou dôverný vzťah. No ten pocit, keď ich odovzdáte niekomu cudziemu, a hoci si za pár minút uvedomíte, že sa vás niekto snaží podviesť, môže vo vás vyvolať strach či neistotu. Je možné tieto údaje nejakým spôsobom zneužiť? Na tému upozornil švajčiarsky portál National Cyber Security Centre NCSC .

ake citlive udaje by sme nemali zdielat_titulka
Zdroj: Jo Best / shutterstock.com a alexskopje / shutterstock.com, Vosveteit.sk (koláž)

Môže vám útočník vybieliť účet, ak má váš IBAN a občianku? Nie, hoci…

Ak ste útočníkovi odovzdali IBAN a kópiu občianskeho preukazu, tak môžete kľudne spať. Na to, aby vám vybielil podvodník bankový účet, tak mu tieto informácie nebudú postačovať. Takéto informácie sa musia poskytovať v mnohých obchodných procesoch a nie sú obzvlášť citlivé. Určite ste napríklad mnohokrát odovzdali občianku pri registrácii v hoteli alebo pri iných udalostiach či transakciách.

Rovnako treba spomenúť, že nemusíte mať strach, že vám niekto cudzí na základe týchto informácií zaklope na dvere. Podvodníci zvyčajne operujú zo zahraničia a podvod je masový biznis. Ak obeť sa nechytí na návnadu, jednoducho prejde k ďalšej osobe.

Druhým dychom je ale potrebné uviesť, že akékoľvek poskytnuté osobné údaje, môžu byť zneužité pri inom podvode. Teoreticky je možné, že niekto použije váš IBAN na uskutočnenie platby inkasom v internetovom obchode. Tento spôsob platby ale nie je v obchodoch frekventovaný. A ak by ste sa predsa len stali obeťou takéhoto podvodu, tak platobný príkaz môžete vo svojej banke reklamovať alebo stornovať pričom zväčša máte na to jeden rok. Táto možnosť teda nie je pre podvodníkov lukratívna.

Zdieľanie osobných a citlivých údajov sa nevypláca

Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste boli skeptickí pri zdieľaní citlivých údajov. Ako sme vyššie uviedli, útočník ich môže zneužiť pri inom podvode. Napríklad ich môže využiť, aby vám ukradol identitu. Rovnako môže údaje z vašej občianky či pasu využiť na to, aby sa registroval do rôznych platforiem, prípadne, aby sa pri získavaní nejakej služby či tovaru, preukázal vašimi údajmi. Tých scenárov, je ale oveľa viac, ako môžete tieto informácie zneužiť. Preto si vždy overujte, s kým zdieľate citlivé údaje a snažte sa takýmto situáciám vyhnúť a nepodliehajte prvotnému tlaku, ktorý na vás niekto na druhej strane telefónu vyvíja.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre