Slovenská obchodná inšpekcia považuje tieto e-shopy za rizikové. V týchto obchodoch zvážte, či nakúpite, radí SOI

Slovenská obchodná inšpekcia je dozorným orgánom, ktorý dozerá na vnútorný trh. Pozrite sa, ktoré e-shopy sú podľa SOI rizikové. Úrad odporúča, aby ste nákup v nich dobre zvážili.

hacker bankove karty slovensko
Zdroj: Niyazz / Shutterstock.com

Nakupovanie online sa pre mnohých z nás stalo každodennou súčasťou, je to pohodlné a často môžeme nakúpiť aj lacnejšie v porovnaní s kamennými predajňami. No ako v reálnom živote, tak aj v kybernetickom priestore, nemusíme vždy naraziť na predajcov s čestnými úmyslami. V minulosti sme vám ukázali, ako môžete nakupovať bezpečne vrátane toho, ako môžete identifikovať potenciálne nebezpečný obchod.

Online obchody na to, aby mohli predávať tovar, tak musia spĺňať určité kritéria. V inom prípade ich možno klasifikovať ako potenciálne rizikové alebo nebezpečné. Kontrolným orgánom v SR je Slovenská obchodná inšpekcia (skrátene SOI), ktorá dozerá na to, či online obchody spĺňajú tieto požiadavky. Ak nie, tak ich označí za potenciálne rizikové.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

SOI napríklad sleduje, či v obchode nechýbajú obchodné podmienky, či je jasné s kým v prípade kúpy tovaru uzatvárate zmluvu, či e-shop úmyselne nevzbudzuje dojem že je slovenský, no v skutočnosti je prevádzkovaný subjektom z krajiny mimo EÚ a podobne. Tých podmienok je ale viacero, na ktorých kontrolu sa zameriava. Za potenciálny nebezpečný e-shop môže označiť aj ten, pri ktorom eviduje zvýšený počet sťažností zo strany spotrebiteľov, ktoré napríklad súvisia s vymáhaním práv a povinností.

Tieto e-shopy sú rizikové, hovorí SOI

Ak online obchody nespĺňajú niektoré z kritérií, tak SOI ich môže označiť za potenciálne rizikové. No netreba sa zamieňať pojmy, rizikový automatický neznamená, že je podvodný, hoci možno medzi nimi nájsť aj také, ktoré tovar nikdy nedoručia alebo doručia falzifikát. Na druhej strane, by ste ale nemali podceňovať riziko, že môžete byť vo finále oklamaní. Slovenská obchodná inšpekcia v súvislosti so zoznamom online obchodov nižšie hovorí, že:

„Uvedené e-shopy SOI považuje za rizikové z dôvodu nedodržiavania niektorých zákonných povinností, ale aj problematického vymáhania spotrebiteľských práv a individuálnych nárokov.

Zaradenie internetových stránok na zoznam rizikových e-shopov je len odporúčaním pre spotrebiteľov, aby nákup na internetových stránkach dôkladne zvážili. V žiadnom prípade ale nejde o úplný zoznam rizikových e-shopov.

Skutočnosť, že internetový obchod nie je v zozname zaradený preto automaticky neznamená, že nákup v takomto obchode je bezpečný.“

Prejdime na samotný zoznam rizikových obchodov, ktorý nájdete nižšie.

– bonky. sk

– suprisimo.sk

– booho.sk

– finlando.sk

– rayray.sk

– fashy.sk

– gigastore.sk

– zozu.sk

– lunzo.sk

– shopolo.sk

– huglo.sk

– alabo.sk

-mobiluj.sk

– eleganceshop.sk

– autoelektrony.sk

– viagogo.sk

– chyza.sk

– rajpradla.sk

– zasielkonos.sk

– fashionline.com

– jordanshoes.com

– moletka.eu svet-siat.eu vip-moda.eu

– perfektna.sk

– kociky-leja.sk

– elekroeldo.sk

– sunsea.sk

Ak sa rozhodnete nakúpiť v jednom z obchodov vyššie, tak vám odporúčame, aby ste si na internete vyhľadali recenzie používateľov a ich reálne skúsenosti, aby ste sa nepopálili. Alebo sa pozrite po inom alternatívnom obchode.

Nakúpili ste aj vy v jednom z obchodov vyššie a stretli ste sa problémami, prípadne, natrafili ste na iný problémový e-shop? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre