BezpečnosťNávody

Nakupujete na internete? Tieto zásady by ste mali dodržiavať pre zachovanie bezpečnosti nákupu!

Nakupovanie na internete so sebou môže prinášaj aj rôzne riziká. Chráňte sa pred nimi, aby ste neprišli o svoje peniaze.

Nákup na internete môže byť pohodlným spôsobom, ako zohnať rôzne druhy tovaru bez toho, aby sme ich zháňali po obchodoch. Niektoré veci je jednoducho ľahšie zohnať na eshopoch, no aj pri takýchto nákupoch by sme mali byť obozretní. Predsa len častokrát narazíme na obchody, ktoré môžu zavádzať a po zaplatení sa ku nám nakoniec daný tovar ani nedostane. Aké zásady bezpečného nákupu v online priestore by ste teda mali dodržiavať? Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam, pozrite sa na to, ako zachovať svoju bezpečnosť a neprísť o peniaze, pozrite sa na tieto tipy a nenechajte sa nachytať.

Pri nákupoch na internete nezabudnite na tieto body

Pri nákupe na internete by ste si mali v prvom rade overiť, aký eshop si pre nákup zvolíte. Pozerajte sa na hodnotenia obchodu a nakupujte len na takom, ktorý má vysoké hodnotenie a dobré recenzie. Rovnako sa môžete spýtať svojich známych a zistiť, ako nákup pri menej známych obchodoch prebieha. Vo všeobecnosti sa však zamerajte len na väčšie eshopy, ktoré nájdete najmä na popredných miestach vo vyhľadávaní.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak si na týchto internetových stránkach vytvárate aj nejaké účty pre nákup, dajte si záležať na bezpečnosti účtov a voľte si heslá, ktoré útočníci nemôžu len tak prelomiť. Tieto heslá si neukladajte v prehliadačoch, no pokúste sa si ich zapamätať. Po nákupe na internete si ďalej skontrolujte svoj účet a overte si, či na vašom účte neprebiehajú nejaké neznáme transakcie. Okrem toho by ste rovnako k nákupu mohli zvoliť jednorazové platobné karty, ak to vaša banka umožňuje. Vyhnete sa tak neznámym transakciám, nakoľko potenciálni útočníci nebudú mať prístup k vašej stálej platobnej karte.

Rovnako vám odporúčame neukladať svoje bankové údaje v e-shopoch. Dôvodom je, že ak dôjde k úniku citlivých údajov z obchodu, tak sa môžu na povrch dostať aj tieto údaje. Toto je dôležité obzvlášť pri menších obchodoch, ktoré nedbajú tak na bezpečnosť a ochranu svojich systémom ako tie väčšie. V ideálnom prípade by ste mali použiť jednorazovú platobnú kartu.

Posuňte bezpečnosť na ďalšiu úroveň

Pri nákupe na internete myslite aj na to, aby ste svoje údaje či údaje o platobnej karte nezverejňovali prostredníctvom mailov alebo správ. Žiadny predajca by si nemal žiadať informácie o vašej karte či účte alebo heslách. Nikomu tieto informácie neudávajte a nezdieľajte ich mailom, telefonicky či prostredníctvom sociálnych sietí. Rovnako sa môžete spoľahnúť na antivírusový program, ktorý zabezpečí, že nemáte v zariadení žiadny malvér, ktorý by mohol kradnúť vaše platobné údaje.

Hacker_uvodny obrazok
Zdroj: Wikimedia, Vosveteit.sk

Ak budete nakupovať na internete, vyhnite sa aj pripojeniu prostredníctvom verejných sietí Wi-Fi. Pri pripojení prostredníctvom takýchto sietí by ste nemali vypĺňať citlivé údaje a ak je to potrebné, tak sa spoľahnite na VPN službu. Po dokončení nákupu sa nakoniec nezabudnite odhlásiť z účtu a zatvoriť prehliadač či príslušné karty v eshope.

Dobrým tipom, ako sa vyhnúť neskorším problémom je aj obmedzenie výšky platieb, ktoré môžete vykonať cez kartu. Túto funkciu oceníte v situácii, ak by došlo k úniku dát o vašej karte z obchodu. V ideálnom prípade by ste nemali na bežnom účte držať veľký obnos peňazí a skôr by ste ich mali presunúť na pod účet alebo sporiaci účet.

Dávate si pozor pri nákupoch na internete? A máte ešte aj ďalšie tipy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close