Kyberútok, krádež alebo zabudnutie: Takto zlepšíte zabezpečenie smartfónu

Smartfóny používame denne, preto by sme ich zabezpečeniu mali venovať patričnú pozornosť.

zabezpecenie smartfonu
Zdroj: Przemek Klos / shutterstock.com

Smartfóny dnes používame na dennej báze a ak nie sme opatrní, môžu pre nás predstavovať bezpečnostné riziko. Hackeri si totiž dobre uvedomujú, že tieto malé zariadenia sú pri nás prakticky neustále a vykonávame cez ne veľa rizikových operácií, napríklad nakupovanie alebo ukladanie osobných údajov.

Možností ako sa môže smartfón „obrátiť proti vám“ je veľa, nehovoríme len o útoku kyberzločincov. Stačí, že niekde toto zariadenie zabudnete alebo ho stratíte a vaše osobné informácie sú v ohrození. Ak sa niekto dokáže dostať do vášho smartfónu, získava prístup nielen k vašim fotkám či kontaktom, ale aj účtom na sociálnych sieťach, do e-mailovej schránky, k citlivým dokumentom či iným dátam. Mali by sme preto myslieť aj na bezpečnosť zariadenia a ukážeme vám niekoľko tipov, ako si ju na smartfónoch môžete posilniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neukladajte si všetky heslá do zariadenia

Mnohé smartfóny ponúkajú správcu hesiel a môže ísť o užitočnú funkciu. Ak vytvárame pre každú službu či aplikáciu, jedinečné 12 miestne a silné heslo, potom môže byť zložité zapamätať si všetky prístupové informácie. Ak však máte všetky heslá a dôležité informácie uložené v jednom zariadení, to sa stáva vašou achillovou pätou, hlavne ak ku nemu získa prístup niekto cudzí. Do smartfónu by ste nemali ukladať žiadne citlivé informácie vrátane hesiel.

Používajte zabezpečenie Androidu

Smartfóny majú na výber niekoľko spôsobov, ako ich môžete zabezpečiť, či už pomocou vzoru, hesla, PINu, alebo odtlačkom prsta alebo tvárou. Základom bezpečnosti je mať nastavenú aspoň jednu formu zabezpečenia, práve pre prípad, ak by ste smartfón stratili. Ak sa niekto dokáže bez problémov dostať do vášho zariadenia, potom má vaše osobné informácie ako na dlani.

Zamknite si aplikácie

V smartfóne máme niekoľko aplikácií, niektoré dôležitejšie ako iné. Ak v aplikácii pracujete s citlivými informáciami, mali by ste si ju zabezpečiť dodatočnou formou zabezpečenia. Niektoré modely smartfónov ponúkajú možnosť zamknúť citlivé aplikácie na heslo, no ak túto funkciu nemáte, Obchod Play ponúka množstvo rôznych alternatív.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Dávajte si pozor na povolenia

Kyberzločinci sa pokúšajú dostať k vašim dátam aj nenápadnejším spôsobom, cez zdanlivo neškodné aplikácie. Tie nájdete častokrát v neoficiálnych obchodoch, na pirátskych stránkach alebo iných portálov, no objavujú sa napríklad aj v Obchode Play. Škodlivá aplikácia sa maskuje za legitímny program alebo užitočnú funkciu, no po nainštalovaní sťahuje do zariadenia malvér. Môže vás ale špehovať priamo.

Jedným zo spôsobov ako zistiť, čo daná aplikácia sleduje je pozrieť sa na jej povolenia. Aplikácie pracujú s komponentami smartfónu ktoré sú považované za citlivé, napríklad mikrofón, poloha, kamera a iné. Aplikáciám musíte prístup k týmto veciam potvrdiť pri prvom spustení. Mnohí z nás povolenia bezducho odklikávajú, no mali by ste dávať pozor, čo od vás aplikácia naozaj chce.

Baterka by nemala mať prístup k vašim kontaktom, no napríklad Google Mapy musia vedieť kde sa nachádzate. Povolenia aplikácie by mali dávať zmysel a ak sa vám zdajú prehnané, potom je možné že daná aplikácia zbiera citlivé dáta.

Používajte antivírový program

Aj smartfóny majú svoje antivírové programy. Odporúčame mať jeden v zariadení nainštalovaný, pretože vám pomôže rýchlo nájsť a odstrániť potenciálne hrozby. Dávajte si však pozor, pretože hackeri častokrát svoj malvér maskujú práve za antivírové programy. Siahnite preto po overených značkách, ako napríklad ESET. Ak nesiahnete po žiadnom riešení, tak nezabudnite mať aktivovanú aspoň službu Play Protect v Obchode Play. Táto funkcia v pravidelných intervaloch skenuje nainštalované aplikácie vo vašom smartfóne, či v nich nie je škodlivý vírus.

Vytvorte si viac účtov

Ak smartfón požičiavate rodine alebo známym, vytvorenie oddelených účtov je dobrý spôsob, ako môžete chrániť svoje súkromie. Prehodením sa na iný profil nebude mať druhá osoba prístup k dátam, ktoré máte na vašom profile uložené vy.

Nenechajte sa vymknúť z vášho Google účtu
Zdroj: Unsplash (John Salvino), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vytvorte si zálohu

Vždy by ste mali mať vytvorenú zálohu vášho zariadenia. Tá vás ochráni nielen pred potenciálnym kyberútokom, stratou, krádežou ale aj proti neopraviteľným chybám. Ak nemáte vytvorenú zálohu napríklad na cloude, potom riskujete v prípade problému stratu všetkých dát, ktoré máte v smartfóne uložené.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre