Nenaleťte kyberzločincom! Týmito cestami sa dostáva malvér do zariadenia najčastejšie!

Hackeri majú niekoľko spôsobov ako nakaziť vaše zariadenie malvérom. Ak ich poznáte, výrazne znižujete riziko napadnutia.

system bol hackenuty hacker hacknute zariadenie
Zdroj: Korosi Francois-Zoltan / Shutterstock.com

Malvér číha pomaly za každým rohom a počas leta to platí dvojnásobne. Hackeri poznajú milión rôznych spôsobov ako dostať do vášho zariadenia škodlivý softvér, no niektoré metódy sa objavujú častejšie ako iné.

Dôležité je vedieť, že škodlivý softvér sa nedostane do vášho zariadenia z čista-jasna, vždy sa musí niečo stať. Ak viete čomu sa na internete vyhnúť, potom drasticky znižujete riziko problémov s nechceným a potenciálne nebezpečným softvérom. Ako najčastejšie sa malvér dostáva do našich zariadení?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cez e-mailové prílohy

Téme phishingových e-mailov a podobných podvodov sa na našom portáli venujeme pomerne často. Hackeri neustále vymýšľajú nové scenáre ako svoje obete oklamať a posielanie e-mailov so škodlivými prílohami je jedným zo spôsobov, ako dokážu jednoducho dostať do vášho zariadenia malvér.

Napríklad počas uplynulých mesiacov sa začal objavovať podvod, v ktorom sa hackeri vydávali za cestovné agentúry a v prílohe e-mailu rozposielali infikovaný súbor. V ňom sa mali nachádzať výhodné ponuky na dovolenky, no po kliknutí na prílohu sa obetiam do zariadenia stiahol škodlivý softvér.

Nikdy by ste nemali otvárať prílohy, ktoré vám prišli v nevyžiadaných alebo podozrivých e-mailoch. Ak si nie ste pôvodom správy istí, radšej prílohu neotvárajte. V niektorých prípadoch môžete škodlivé prílohy spozorovať okamžite, ak majú príponu „.exe“. Sú to spustiteľné súbory, ktoré by v žiadnom prípade nemali byť otvorené, hlavne ak pochádzajú od neznámeho zdroja.

Ako vymazať duplicitné súbory
Zdroj: Unsplash (Sidekix Media), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Falošné stránky

Podvodné stránky sú ďalším rozšíreným podvodom, ktorý sa môže objaviť aj v phishingových e-mailoch. Hackeri vytvárajú stránky, ktoré svojim dizajnom pripomínajú oficiálne služby, napríklad Slovenskú poštu alebo populárne streamovacie služby. Chyták týchto falošných stránok je, že obeť poskytne podvodníkom citlivé údaje sama. Falošné stránky môžu lákať obete na platený softvér zdarma alebo na výhry či lákavé ponuky.

Podvodné domény si môžete ľahko všimnúť podľa URL adresy. Hackeri častokrát kopírujú mená známych platforiem, no podvodná adresa má preklep alebo sa píše inak. Ak by chceli hackeri imitovať stránku Facebooku, môžu URL pomenovať napríklad Faceb00k alebo namiesto prípony „.com“ uvidíte „.net“. Rozdiely medzi originálnou URL adresou a falošnou sú častokrát minimálne, no aj na to si treba dať pozor.

Rovnako by ste nemali zadávať citlivé údaje na stránky s neplatným bezpečnostným certifikátom. Zabezpečené stránky rozpoznáte podľa predpony „HTTPS“ alebo ikony zámku vedľa URL adresy.

Softvér na stiahnutie

Malvér sa môže šíriť aj vo falošných aplikáciách alebo rozšíreniach. Hackeri si častokrát „požičiavajú“ voľne šíriteľný softvér a vytvoria aplikáciu, do ktorej schovávajú škodlivý kód. Môže ísť o aplikácie rôzneho druhu, od hier až po antivírové softvéry. Tieto aplikácie sľubujú normálnu funkcionalitu, no bez vášho vedomia do zariadenia nainštalujú malvér, ktorý vám môže narobiť problémy.

Falošné aplikácie sa objavujú aj v oficiálnych obchodoch, napríklad v Obchode Play. Všimnúť si ich môžete na základe nízkeho počtu stiahnutí, podozrivých recenzií a tým, že sa môžu vydávať za populárne aplikácie.

Šíriť sa však môžu aj cez falošné stránky. Hackeri si častokrát kupujú reklamné miesto, čo znamená, že sa vám falošné stránky objavia na vrchu vyhľadávaní. Ak navštívite stránku, ktorá sa vám dizajnovo nezdá, radšej skúste nájsť alternatívu.

Google Play obchod s aplikaciami
Zdroj: Vosveteit.sk

Torrenty a pirátsky softvér

Väčšina z nás za život stiahla hru, film, hudbu alebo iný platený softvér. Pirátstvo je rozšírený problém a hackeri využívajú vidinu obsahu zdarma na to, aby šírili malvér. Nejdeme sa venovať správnosti pirátstva, no ak už po takomto softvéri siahnete, sťahujte ho z overených stránok a od overených užívateľov. Vždy si starostlivo skontrolujte komentáre a buďte obozretnejší, než v bežných prípadoch.

Rovnako ako v prípade falošných príloh si dávajte veľký pozor na súbory s príponou „.exe“.

Prenosné médiá

USB, CD, DVD či externé disky, všetky prenosné zariadenia môžu ukrývať malvér. Rovnako ako pri podozrivých e-mailoch, do zariadenia by ste nemali pripájať USB či iný hardvér, ktorý ste získali z neznámeho zdroja.

Malvér sa môže ukrývať nielen v infikovaných súboroch, no aj priamo na USB alebo externom disku. Zároveň sa odporúča prejsť akékoľvek prenosné médium antivírovým programom ešte predtým, ako otvoríte súbory na ňom.

Dávajte si pozor na USB nabíjacie stanice
Zdroj: Unsplash (Mike Winkler), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Neaktualizovaný softvér

Aj ten najlepší program môže mať svoje bezpečnostné medzery. Hackeri neustále hľadajú v najpopulárnejších aplikáciách a programoch slabé miesta, cez ktoré by sa mohli dostať do vášho zariadenia. Vývojári softvéru sa zas pokúšajú tieto slabiny opraviť.

Ak máte staršiu verziu softvéru, potom v nej máte slabiny, o ktorých hackeri vedia. Stávate sa tak jednoduchým terčom pre rôzne kyberútoky. Riešením je nezanedbávať aktualizácie, či už hovoríme o operačnom systéme, internetovom prehliadači alebo aplikáciách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre