Čo robiť, keď sa online podvodník dostal do vášho zariadenia? Toto je prvá pomoc, ktorú spravte ihneď, kým nie je neskoro!

Pozrite sa na prvú pomoc toho, čo by ste mali spraviť potom, ako zistíte, že sa do vášho zariadenia dostal hacker. Tieto kroky nepodceňujte, môžu vám pomôcť v tom, aby ste predišli ešte väčším škodám, ktoré môže útočník napáchať.

hacker sa dostal do pocitaca_2
Zdroj: Pete Linforth a Gerd Altmann z Pixabay, úprava redakcie

Dali ste podvodníkovi prístup k vášmu notebooku? Bojíte sa, že sa pokúsi o krádež vašej identity, alebo vám do zariadenia nainštaluje malvér?  Útočník sa vám do zariadenia môže dostať rôznymi spôsobmi. Častokrát vám môže zavolať a ponúknuť pomoc na nejaký problém. Nedávno sa napríklad objavil útok so spamom, kedy vám e-mailovú schránku zaplavia podvodné správy a rôzne reklamy a následne vás kontaktuje falošná podpora s tým, že má riešenie na váš problém. Prípadne vám vyskočí upozornenie v počítači, že musíte kontaktovať podporu, lebo máte v ňom vírus, a vy v panike zavoláte falošnej podpore. Nech je spôsob akýkoľvek, väčšinou sa vám snažia do zariadenia dostať škodlivú aplikáciu, cez ktorú ovládnu vaše zariadenie. Keď sa tak stane, a vy si to uvedomíte, že niečo nie je v poriadku, hlavne nepanikárte, nižšie si ukážeme, ako postupovať a čo robiť, ak sa vám toto stalo.

Čo robiť, keď sa vám hacker dostal do zariadenia?

Zariadenie ihneď odpojte od internetu

Okamžite odpojte svoje zariadenie od internetu, pretože väčšina týchto podvodov závisí od pripojenia na internet. Keď sa hacker dostane do vášho počítaču či smartfónu, tak zväčša ho ovláda na diaľku a to bez aktívneho internetového spojenia, nie je jednoducho možné. Odstavíte ho tak od jedine páky, ako môže pracovať s vašim zariadením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Po prvýkrát sa podarilo vedcom zobraziť pomocou Wi-Fi objekty za stenou
Zdroj: Unsplash (Christina @ wocintechchat.com, Henry & Co.) Pixabay (GDJ), Úprava: Vosveteit.sk

Zmeňte si heslá, no prostredníctvom iného zariadenia

Je dôležité použiť iné zariadenie, než to na ktorý má prístup daná osoba. Podvodníci často hľadajú citlivé informácie ako heslá a čísla účtu, a s prístupom len k vášmu emailovému účtu, môžu preniknúť aj do vašich bankových účtov alebo sociálnych médií.

slabe heslo hacker prihlasovacie udaje kyberneticky utok
Zdroj: Gerd Altmann z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Okrem toho je užitočné do budúcna zvážiť použitie správcu hesiel, ten vám vytvorí neobmedzený počet bezpečných a silných hesiel, ktoré nebude možné tak ľahko prelomiť. Navyše je vhodné povoliť aj dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA) na všetkých účtoch, kde táto funkcia je dostupnou, čo výrazne zvyšuje bezpečnosť tým, že požaduje špeciálny kód pri každom pokuse o prihlásenie. Túto funkciu si určite zapnite pri účtoch, kde pracujete s citlivými údajmi vrátane bankových aplikácií.

Zvážte kontaktovať odborníka

Nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc, ak máte obavy a neviete si s touto situáciou dať rady, odporúčame vám vyhľadať nejakú pomoc. Budete mať istotu, že sa budete mať prístup k notebooku už len vy a nestanete sa obeťou napríklad krádeže identity, alebo nepredajú vaše údaje na dark webe.

Zabezpečte váš Wi-Fi router

Ak sa dostal hacker do vášho zariadenia a bol v ňom dlhšiu dobu, mali by ste zvážiť aj zabezpečenie vášho routera. Uistite sa, že máte zapnuté šifrovanie WPA3 alebo WPA2. Samozrejme, zmeňte si heslo. Rovnako sa pozrite na to, či náhodou nemáte k routeru prihlásené neznáme zariadenie a pozrite sa na dátový tok, či sa z vášho zariadenia neposiela neprimerane veľa dát, čo môže naznačovať, že z počítača sa odosielajú informácie.

Resource monitor ktore aplikacie odosielaju data z vasho pocitaca_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozastavte svoju platobnú kartu

Keďže je potrebné zabrániť tomu, aby ste prišli o peniaze, kontaktujte svoju banku a zmrazte si platobnú kartu. Pracovníkovi v danej banke, určite povedzte skutočný dôvod a všetko čo sa stalo. Môže vám totiž poradiť ďalšie kroky, ako predísť tomu, aby vám útočník vybielil účet. Prípadne, cez mobilnú aplikáciu banky, pozastavte jej funkčnosť. Údaje o platobnej karte bývajú častokrát cieľom útočníkov, preto tento krok neodkladajte na neskôr, môže sa vám to vypomstiť.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Zálohujte si všetky súbory pred resetovaním zariadenia

Pred resetovaním zariadenia si zálohujte dôležité súbory a nastavenia na externý pevný disk, prípadne do cloudu. Odporúčame vám ale zálohovať si len to najnevyhnutnejšie. Nezabúdajte ale na to, že tieto dáta, ktoré ste si zálohovali, tak je potrebné, aby ste prebehli neskôr antivírusovým programom ešte predtým, ako si ich nahráte do počítača späť, môžu byť totiž infikované vírusom.

Ako rozpoznať falošné aplikácie v Obchode Play?
Zdroj: Pixabay (Neo_Artemis, u_ihw9gfz0de, CristianoTavares, succo), Úprava: Vosveteit.sk

Vymažte a obnovte nastavenia počítača

Vymazanie a obnovenie nastavení počítača znamená, že po uložení všetkých dôležitých údajov na bezpečné miesto úplne vymažete pevný disk a obnovíte systém do predvoleného stavu, ako bol pred hacknutím. Je to dôležité preto, že škodlivá aplikácia, mohla nejakým spôsobom, udeliť vírusu rôzne privilégia v počítači, ktoré môže zneužiť. Rovnako, resetovaním počítača do továrenských nastavení, odstránite z neho potenciálne nebezpečný softvér.

Spustite antivírusový program

Ak máte nainštalovaný antivírusový program, spustite úplnú kontrolu systému. Mimochodom, viacero operačných systémov vrátane Windowsu či Androidu, má vstavaný antivírusový program. Toto vám odporúčame spraviť aj po tom, ako reštartujete vaše zariadenie do továrenských nastavení, aby ste mali istotu, že vaše zariadenie je možné bezpečne používať.

Aktualizujte operačný systém a softvér

Po odstránení vírusu sa uistite, že váš operačný systém a všetok nainštalovaný softvér sú aktualizované na najnovšie verzie. Tieto aktualizácie často obsahujú opravy zabezpečenia, ktoré môžu zabrániť budúcim infekciám.

Ak máte podozrenie, že v počítači máte aj napriek krokom vyššie vírus, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako ho môžete identifikovať a odstrániť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre