Toto sú varovné signály, že v počítači máte vírus. Pozrite sa, čo by ste mali spraviť, ak je váš počítač infikovaný

Pozrite sa na signály toho, že vo vašom počítači máte vírus vrátane krokov, ktoré by ste mali spraviť, aby ste sa ho zbavili.

hacker pocitac
Zdroj: fongbeerredhot / Shutterstock.com

Ak sa vám zdá, že váš počítač alebo notebook je zrazu pomalý, na obrazovke sa otvárajú otravné okná alebo ste zaznamenali, že tam niektoré súbory chýbajú, možno máte na vašom zariadení vírus. V tomto článku vám spolu s portálom staysafeonline.org povieme, čo robiť, ak si myslíte, že váš počítač má vírus.

Najčastejším dôvodom prečo sa vyskytne vírus na vašom zariadení je to, že ste si nainštalovali do počítača infikované súbory. Niekedy je ale dôvodom môže byť aj to, že ste do zariadenia vložili USB, na ktorom bol nahratý škodlivý softvér.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zistiť, či má počítač vírus?

Ak zistíte, že niektoré z týchto symptómov má aj váš počítač (dokonca vie mať aj všetky), mali by ste konať. Ide totiž o znak toho, že váš počítať je infikovaný škodlivým softvérom.

  • Počítač je zrazu pomalší, ešte pred nedávnom netrvalo otvorenie nejakého programu tak dlho, ako je tomu dnes.
  • Neočakávane sa zariadenie vypne alebo reštartuje.
  • Došlo k odstráneniu súborov či aplikácií z vášho zariadenia bez toho, aby bol na to riadny dôvod.
  • Váš systém často padá ale zamŕza, alebo sa správa neočakávane.
  • Často vám zariadenie vypisuje error správu (nastala chyba).
  • Z ničoho nič sa vám začnú otvárať okná na obrazovke bez toho, aby ste niečo spravili, alebo existoval na to nejaký dôvod.
  • Vo vašom zariadení sa objavili nové aplikácie bez toho, aby ste ich nainštalovali vy alebo niekto, koho ste tým poverili.
  • Váš disk je zaneprázdnený a aktívne pracuje bez toho, aby ste niečo reálne na počítači robili.
  • Z vašej e-mailovej adresy odchádzajú správy, ktoré ste neodoslali.
  • Webový prehliadač je extrémne pomalý alebo vás len tak presmeruje na web, ktorý ste nechceli otvoriť.
  • Antivírusové programy nefungujú.

Čo robiť, ak má vaše zariadenie je infikované vírusom

Hlavne zostaňte pokojný, treba síce konať rýchlo ale postačí sa len držať tohto návodu.

Spustite úplnú kontrolu systému

Využite antivírusový program, aby vykonal úplnú kontrolu systému, ešte lepšie urobíte, ak ho nastavíte tak, aby kontrolu vykonával pravidelne a sám. Niektoré antivírusové programy vás prevedú aj konkrétnymi krokmi, ako sa zbaviť zisteného vírusu. Použiť môžete aj vystavaný Windows Defender, pomocou ktorého môžete skontrolovať váš počítač. Prípadne môžete siahnuť aj po Microsoft Safety Scannery, ktorý je dostupný zadarmo a dokáže odhaliť škodlivý softvér vo vašom počítači a odstrániť ho.

Microsoft Sagety Scanner_odhalenie virusu
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

Obnovte predchádzajúcu zálohu systému

Ak sa neviete zbaviť vírusu, skúste obnoviť vaše zariadenie na predchádzajúcu zálohu, počas ktorej ste žiadne vyššie uvedené problémy nemali, potom ešte podstúpte skenovanie systému vo vašom antivírusovom programe.

Vymažte dočasné súbory

Vymazanie dočasných súborov nie je naozaj nič ťažké, postup závisí od toho, či máte zariadenie s operačným systémom Windows alebo MacOS. Urobiť tak môžete cez nastavenia vášho počítača.

odstranenie docasnych suborov
Zdroj: Vosveteit.sk

Buďte v bezpečnom režime

Ak nemôžete vymazávať súbory, prejdite do bezpečného režimu. Bezpečný režim obmedzuje určité programy, takže už bez obmedzení viete pracovať na problémoch.

Preinštalujte si váš operačný systém

Na vykonanie tohto kroku odporúčame, aby ste vyhľadali odbornú pomoc. Tento krok vie mať za následok stratu súborov a taktiež aj iných údajov. No niekedy nie je iná cesta, ako dostať vírus z počítača. Ak by ste ale aj tak chceli spraviť továrensky reštart počítača, tak môžete tak spraviť cez nastavenia vášho zariadenia.

obnovenie systemu Windows
Zdroj: Vosveteit.sk

Jediný spôsob, ako si byť istý, že ste naozaj odstránili vírus je úplné vymazanie všetkých údajov na zariadení a preinštalovanie nového operačného systému na zariadenie. Týmto vymažete nielen vírus ale aj všetky vaše súbory. Preto je dôležité si súbory priebežne zálohovať. Už sa stalo avšak len v ojedinelých prípadoch, že ani toto drastické riešenie nepomohlo, určite pri tomto kroku vyhľadajte profesionálnu pomoc.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre