Máte podozrenie, že máte v počítači vírus? Pozrite sa, čo radí Google, čo by ste mali spraviť a ako ho odstrániť!

Hackeri majú milión spôsobov ako infikovať smartfóny a PC malvérom. Čo môžeme robiť, ak už prenikli cez naše zabezpečenie?

virus malware
Zdroj: Olivier Le Moal / shutterstock.com

Malvér je široké označenie pre všetky druhy škodlivého softvéru, medzi ktorý patria vírusy, trojské kone, spyware, adware, červy, alebo iné nebezpečné aplikácie. Existuje milión spôsobov ako sa vám môže malvér dostať do zariadenia, no čo robiť, keď sa už zariadenie nakazilo?

Niektoré malvéry sa dokážu v zariadení dobre zamaskovať a dlhú dobu ani netušíte, že niečo v zariadení máte. Inokedy si však dokážete nežiadúci softvér všimnúť veľmi rýchlo. Hoci každý druh škodlivého softvéru je svojimi funkciami špecifický, mnohé zdieľajú spoločné funkcie a aj spôsoby, ako ich viete odhaliť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvým varovným signálom je spomalenie zariadenia. Či už hovoríme o smartfóne alebo počítači, malvér si vyžaduje podstatnú časť výkonu, aby mohol kradnúť dáta a posielať ich na vzdialený server hackera. To sa prejaví tak, že vám začne prakticky zo dňa na deň sekať zariadenie, začne sa prehrievať a všetko mu trvá dlhšie ako obyčajne. Ak máte notebook alebo PC, môžete si to všimnúť vďaka nadmernej hlučnosti ventilátorov. Ak si otvoríte správcu úloh kombináciou kláves ctrl+shift+esc, môžete si všimnúť aktivitu procesora a pamäte RAM vo zvýšenej miere, než je bežné, pričom všetko zaberá zvláštne pomenovaný proces.

Ďalším znakom je zvláštne správanie zariadenia. Ak ste postrehli samovoľné preklikávanie obrazoviek či pohyb myši, niekto môže mať vzdialený prístup k vášmu zariadeniu, čo je obrovské bezpečnostné riziko. Ďalšími červenými vlajočkami sú vyskakovacie okná s reklamami, ktoré sa objavujú na nezvyčajných miestach a neviete sa ich zbaviť.

Čo vtedy robiť?

Asi nemusíme vysvetľovať, že keď nájdete malvér vo vašom zariadení, prioritou by sa malo stať jeho odstránenie. K dispozícii máme množstvo antivírových programov, či už platených alebo zdarma. Tu si ale dávajte pozor a siahnite po overenom softvéri ako napríklad ESET, Avast alebo podobne. Mnohí hackeri totiž ukrývajú vo falošných antivírových aplikáciách ďalší malvér, čím by ste si rozhodne nepomohli.

Operačný systém Windows 11 má v sebe zabudovaný Windows Defender, ktorý vám tiež môže pomôcť. Nech už používate akýkoľvek antivírový program, otvorte ho a nechajte preskenovať celé vaše zariadenie. Antivírus nájde hrozby a pokúsi sa ich odstrániť. Po kontrole pre istotu prejdite zariadenie ešte raz.

Čo robiť ak máme malvér v zariadení?
Zdroj: Vosveteit.sk

Častokrát ale treba odstrániť aj samotnú príčinu infekcie. Ak stiahnete súbor s malvérom, o jeho vymazanie sa postará antivírus. Častokrát sa ale nežiadúci softvér dostáva do zariadenia sofistikovanejšie. Ak používate rozšírenia pre internetový prehliadač, odporúčame vymazať tie, ktorým na 100% nedôverujete. Hackeri škodlivý kód ukrývajú aj do nich a cez ne potom infikujú vaše zariadenie. Prehliadače Google Chrome ponúkajú praktického správcu rozšírení, cez ktorého si viete tieto rozšírenia vymazať.

Ďalším krokom by malo byť resetovanie nastavení prehliadača. Otvorte si Chrome, kliknite na ikonu troch bodiek vpravo hore a vstúpte do nastavení. Vľavo budete mať tlačidlo na otvorenie lišty a na spodku nájdete možnosť resetovať nastavenia.

Čo robiť ak máme malvér v zariadení?
Zdroj: Vosveteit.sk

Majitelia Android zariadení by sa mali lepšie pozrieť na aplikácie, ktoré v poslednej dobe nainštalovali. Rovnako ako z rozšíreniami v prehliadačoch, aj do aplikácií môžu hackeri vložiť škodlivý kód a tým infikovať vaše zariadenie. Hackeri častokrát ukradnú open-source bezpečné aplikácie, vložia do nich malvér a následne ich distribuujú pod podobnými názvami známych aplikácií. Vo väčšine prípadov ide o malé aplikácie, ktoré prinášajú užitočné funkcie, napríklad baterka, kompas alebo podobne. Občas však hackeri malvér šíria aj cez falošné antivírové programy. Odporúčame odinštalovať všetky nedôveryhodné aplikácie.

Ak by problémy pretrvávali

Môže sa stať, že sa vám vírus nepodarí prostredníctvom antivírového programu odstrániť a nezmizne ani po odinštalovaní infikovaných aplikácií alebo rozšírení. V tomto prípade vám neostáva nič iné ako resetovať zariadenie do továrenských nastavení. Tento krok vymaže všetky dáta z vášho zariadenia, preto odporúčame zálohovať aspoň kritické veci.

V najhorších prípadoch sa môže stať, že vírus prežije aj takúto dôkladnú čistku. Ak by sa tak stalo, kontaktujte IT experta, ktorý sa s malvérom vysporiada.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre