Ako zistiť, že sa vám niekto pokúša nabúrať do Facebook účtu? Tieto znaky neignorujte!

Útočník môže úspešným nabúraním sa do Facebook účtu získať prístup k obrovskému množstvu citlivých dát.

facebook sukromie
Zdroj: geralt z Pixabay.com, koláž Vosvetiet.sk

Pre mnohých užívateľov predstavuje sociálna sieť Facebook bránu do ich osobného života, v niektorých prípadoch viac, v niektorých prípadoch menej. Ak sa niekomu podarí získať prístup k vášmu účtu, môže ísť o závažný zásah do súkromia.  

Nielenže sa útočník dostáva ku všetkým informáciám, ktoré ste na Facebooku zdieľali, no zároveň má prístup aj k vašim kontaktom alebo iným účtom, ktoré ste si pomocou sociálnej siete vytvárali.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Preto je dôležité poznať znaky toho, že máte v účte neželaného návštevníka alebo toho, že sa vám niekto pokúša nabúrať sa do účtu. Ako to vieme zistiť?  

Snaží sa vám niekto nabúrať do vášho účtu?

Upozornenia v e-maili 

Ak náhodou zabudnete heslo na Facebook a pokúšate sa ho resetovať, určite viete, že vám Facebook pošle do e-mailovej schránky správu, cez ktorú si môžete heslo resetovať. Keď uvidíte takúto správu bez toho, aby ste o zmenu hesla požiadali, nereagujte na ňu alebo lepšie, zmeňte si heslo na sociálnej sieti za silnejšie.  

FB kod pre obnovenie hesla
Zdroj: Vosveteit.sk

Facebook vás však mailom upozorní aj na to, ak sa prihlásite do vášho účtu z nového zariadenia. S týmito mailmi sa môžete stretnúť pri nastavovaní nového smartfónu alebo ak sa niekto dostal do vášho účtu. Keď si správu otvoríte, mali by ste vidieť model zariadenia a aj približnú polohu, odkiaľ sa táto osoba prihlasovala. Ak nejde o vaše zariadenie, znamená to, že tam máte neželaného návštevníka.  

Pozor na podvody 

Nielen na Facebooku, ale aj iných sociálnych sieťach sa začína objavovať podvod týkajúci sa spôsobu, akým funguje dvojfaktorové overenie. Z ničoho nič vám príde do SMS schránky overovací kód a hneď na to vám napíše niekto cudzí.  

Tento cudzinec vám začne vysvetľovať, že na vaše číslo omylom prišiel kód, ktorý mu pomôže v súťaži alebo ho potrebuje na nejakú stránku pre investovanie s kryptomenami. Čo sa však v tomto prípade deje je to, že útočník sa pokúsil obnoviť prístup k vášmu účtu a pýta si od vás kód, ktorý je v skutočnosti kódom, ktorý vám prišiel v rámci dvojfaktorového overenia.  

podvod pokus o kradez uctu cez resetovanie hesla na facebooku
Zdroj: Miruš R. (FB skupina PODVODNÍCI-ZLODEJI-ONLINE PODVODY)

Ak sa vám niečo takéto stane, potom na podobné správy vôbec nereagujte. Ak útočníkovi poskytnete kód, okamžite sa dostane do vášho účtu a môže vás z neho vymknúť.  

Skontrolujte si záznam prihlásení a rozpoznané zariadenia 

Facebook vám vie ukázať, kedy, kde a ako ste sa do svojho účtu prihlásili. Otvorte si možnosť nastavenia a súkromie a kliknite na možnosť Nastavenia. Na novej obrazovke si otvorte Centrum účtov.  

Ako zistiť, či sa vám snaží niekto nabúrať do Facebook účtu
Zdroj: Vosveteit.sk

V centre účtov si na ľavej lište zvoľte možnosť Heslo a zabezpečenie a následne si otvorte možnosť Kde ste prihlásený.

Ako zistiť, či sa vám snaží niekto nabúrať do Facebook účtu
Zdroj: Vosveteit.sk

Zvoľte si svoj Facebook účet a otvorí sa vám okno, v ktorom nájdete všetky zariadenia, z ktorých ste sa prihlasovali na Facebook. Ak medzi nimi nájdete také, ktoré vám nepatrí, môžete ho odtiaľ odstrániť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre