Kedy by sme nemali veriť konšpiračnej teórii? Toto sú najčastejšie znaky toho, že počúvate nezmysly

História ukrýva aj niekoľko konšpiračných teórií, ktoré sa nakoniec potvrdili. Ako ale rozoznať tie, ktorým by sa veriť nemalo?

Ako to vyzerá v hlave typického konšpirátora?
Zdroj: Unsplash (Thought Catalog, engin akyurt), Úprava: Vosveteit.sk

Konšpiračné teórie sú všade okolo nás a nájde sa obrovské množstvo ľudí, ktorí im stále veria. Škodlivosť očkovania, teória o plochej Zemi alebo relatívne nedávna konšpirácia o tom, že naša sústava má dve Slnká, čo sa pred nami snaží NASA ututlať. Lenže prečo ľudia vlastne veria konšpiračným teóriám?  

Existuje množstvo dôvodov, ako informuje portál The Conversation. Problému konšpiračných teórií však nepomáha fakt, že existujú aj také, ktoré sa skutočne potvrdili. Drvivá väčšina konšpiračných teórií sa ale zakladá na absolútne nereálnych základoch. Potvrdenie niektorých konšpiračných teórií však dalo niektorým ľuďom sebavedomie veriť čomukoľvek.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Drvivá väčšina konšpiračných teórií sa zakladá na tom, že niekto pred nami niečo skrýva a svet funguje úplne inak, než nám bolo povedané. Experti na konšpirácie a zavádzajúce naratívy však na to majú celkom trefný argument. Ak by naozaj existovala na svete elitná spoločnosť, ktorá ťahá za nitky vo všetkých prípadoch, ako môže niekto naozaj zistiť, čo sa deje?  

Takto zistíte, že konšpiračná teória nie je pravdivá 

Ako sme už spomenuli, existujú konšpirácie, ktoré sa potvrdili. Rozdiel medzi pravdou a zavádzajúcou teóriou sa ale podľa expertov ukrýva v dôkazoch. Ako príklad si uveďme situáciu, ktorá sa odohrala ešte v 90. Rokoch. V tej dobe existovala konšpirácia, že veľké tabakové spoločnosti vedeli o nebezpečenstvách fajčenia, no zámerne túto informáciu utajovali, aby zarobili viac peňazí.  

Existujú dôkazy o množstvách štúdií, ktoré v tej dobe dokazovali škodlivosť fajčenia. Veľké spoločnosti sa dokonca niekoľkokrát dostali aj na súd a odtiaľ sa dostali na povrch informácie o tom, čo sa skutočne vedelo a čo nie. Prípadu sa venovali aj investigatívni novinári, ktorí objavili dôkazy o tom, že sa veľké spoločnosti snažili zabrániť tomu, aby sa informácie o škodlivosti fajčenia dostali na povrch.  

Väčšina konšpiračných teórií ale nemá relevantné dôkazy, ktoré by ich podporovali. Nedostatok dôkazov väčšinou prikladajú tomu, že sa ich niekto snaží zakryť. Konšpirácie často obviňujú prirodzenú nejasnosť ako pokus oklamať ľudí.  

Ďalším znakom konšpiračnej teórie je, že konšpirátori “nadinterpretujú” dostupné dôkazy, čo vidíme napríklad pri vyšetrovaní UFO. Nevysvetlený objekt na oblohe neznamená hneď “mimozemskú kozmickú loď”.  

Konšpiračné teórie častokrát neustoja ani malé testovanie. Konšpirátor berie do úvahy len tie dôkazy, ktoré sedia do jeho teórie a nerozmýšľa logicky.  

Vždy sa pýtajte prečo

Experti poukazujú ešte na jeden rozdiel medzi potvrdenými a bláznivými konšpiračnými teóriami. Ak sa konšpirácia potvrdila, častokrát sa točila okolo malej a uzavretej skupiny. Konšpirácia ohľadom tabakových spoločností sa napríklad týkala len najvyššie postavených predstaviteľov, ktorí mali moc rozhodovať.  

V prípade bláznivých konšpiračných teórií sa častokrát stretávame s tým, že ide o obrovskú skupinu ľudí, ktorí ututlávajú “revolučné pravdy” celé dekády, niekedy až storočia.  

Pravdou ale je, že čím viac ľudí pozná určité tajomstvo, tým ťažšie je tajomstvo udržať.  

Nepotvrdené konšpiračné teórie častokrát zahrňujú aj nadprirodzeno. Dnes máme konšpirácie o UFO, démonoch, Bigfootovi či iných nadprirodzených bytostiach alebo javoch. Ak sa ale na tieto konšpirácie pozriete lepšie, zistíte, že ani jedna nebola doteraz potvrdená.  

Otázkou pri nepotvrdených konšpiračných teóriách je aj to, čo môže obvinená osoba alebo spoločnosť získať. Napríklad čo by získala NASA tým, že by nám klamala o tvare planéty? Bláznivé konšpiračné teórie spravidla na takéto logické otázky nedokážu odpovedať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre