Microsoft upraví fungovanie funkcie Recall vo Windows, ktorú mnohí experti nazvali spyware. Získa si týmto vašu dôveru?

Spoločnosť Microsoft zmení, ako funguje funkcia Recall, na ktorú sa v posledných dňoch strhla gigantická vlna kritiky.

Počítače od Microsoftu s AI funkciou Recall môžu špehovať všetko, čo na zariadení robíte
Zdroj: Vosveteit.sk, AI, Wikimedia (Microsoft Corporation), Úprava: Vosveteit.sk

V posledných dňoch sa spustila vlna kritiky na novú funkciu Copilot+ počítačov, ktorá sa nazýva Recall. Ide o AI nástroj, ktorý dokáže nájsť všetko, čo ste na počítači robili tak, že každých pár sekúnd odfotí snímku vašej obrazovky a z nej vytiahne relevantné dáta.  

Experti na bezpečnosť sa neboja túto funkciu nazývať spywarom, hoci Microsoft tvrdí, že dáta sa spracúvajú lokálne na vašom PC a nikto ku nim nemá prístup. Nepomohla ani prezentácia tejto funkcie, ktorá opisovala Recall ako “fotografickú pamäť” pre váš počítač.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Microsoft v novom článku túto funkciu ešte viac priblížila a zdá sa, že aspoň v niečom vypočula obavy zákazníkov. Neznamená to, že obmedzí funkciu Recall, no ak sa užívateľ rozhodne pre Copilot+ počítač, dostane oveľa jasnejšiu voľbu, či funkciu zapnúť alebo nie.  

Microsoft tvrdí, že na základe užívateľskej spätnej väzby ponechá Recall predvolene vypnutý. Pri prvom nastavení počítača, ktorý Recall podporuje, dostanete na výber, či chcete zapnúť zhotovovanie snímok obrazovky alebo nie.  

Ďalšou výraznou obavou expertov bola ochrana pred malvérom. Microsoft stále tvrdil, že dáta zozbierané funkciou Recall sa ukladajú a spracúvajú lokálne, čiže nikto iný, okrem vás, k nim nebude mať prístup. Bezpečnostní experti ale poukázali na to, že na vašom zariadení sú dáta rozšifrované a viditeľné pre každého. Znamená to, že ak by sa vám do zariadenia dostal malvér, hacker by mohol krásne vidieť všetko, čo ste za posledné mesiace robili. K tomu by sa vedel teoreticky dostať aj k číslu vašej kreditnej karty a iným údajom.  

Microsoft zareagoval na ostrú kritiku

Microsoft však mení spôsob, ako funguje šifrovanie aj vo vašom počítači. Na využívanie funkcie Recall sa po novom bude vyžadovať Windows Hello. Ide o funkciu, ktorá vás prihlási do počítača pomocou biometrických údajov, bežne pomocou tváre. Recall dáta sa teda dešifrujú až v momente, keď sa užívateľ autentifikuje.  

Znamená to, že nikto na diaľku nebude môcť získať prístup k dátam funkcie Recall, ani keď získa prístup k vášmu PC. Na prístup k dátam sa musíte autentifikovať cez Windows Hello.  

Zároveň Microsoft vysvetľuje, že AI počítače Copilot+ prichádzajú s pokročilou ochranou pred malvérom. O špičkové zabezpečenie sa stará bezpečnostný procesor Pluton, ktorý uplatňuje princíp “zero trust”. To znamená, že potenciálny kyberzločinec nedokáže tak ľahko získať citlivé údaje, ani ak sa mu podarí na váš počítač nainštalovať malvér alebo ak sa mu podarí získať fyzický prístup k počítaču.  

Popri tom Microsoft prízvukuje, že užívatelia majú plnú kontrolu nad tým, čo sa v Recall ukladá. Kedykoľvek môžu snímky obrazovky pozastaviť, nastaviť si filtre a vymazať, čo umelá inteligencia uložila.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre