Najsilnejšia solárna búrka za posledných 20 rokov vytvorila polárnu žiaru aj na Slovensku: Čo sa dialo?

Európska vesmírna agentúra vysvetľuje, čo sa dialo počas najsilnejšej solárnej búrky za posledných 20 rokov.

Vedci modifikujú prvý termodynamický zákon
Zdroj: NASA/SDO

Pred dvoma týždňami, z 10. na 11. a 12. mája Zem prešla najväčšou solárnou búrkou za posledných 20 rokov. Tá vznikla kvôli blížiacemu sa solárnemu maximu.  

Astronómovia predpokladajú, že niekedy tento rok Slnko dosiahne maximálnu mieru aktivity svojho 11-ročného cyklu. Očakávať teda môžeme aj ďalšie silné solárne búrky. Výsledkom víkendovej búrky bola nádherná polárna žiara, ktorú sme mohli vidieť v oveľa nižších geografických šírkach, než je zvykom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Búrka pozorovaná na Zemi je výsledkom aktivity na povrchu Slnka, informuje Európska vesmírna agentúra. Tá sa odohráva prevažne v aktívnych regiónoch a stáva sa, že materiál z hviezdy je vyvrhnutý do vesmíru. Počas maxima sú solárne erupcie a koronálne výrony hmoty častejšie.  

Vyvrhnutý materiál môže zasiahnuť našu planétu. Pred touto aktivitou nás chráni magnetické pole planéty, no ak sa stretne so silnou solárnou búrkou, magnetické pole sa môže deformovať viac než obvykle.  

Ako sme už spomenuli, tak silná solárna búrka vznikla preto, lebo sa Slnko blíži k solárnemu maximu. To je súčasťou 11-ročného cyklu, v rámci ktorého sa striedajú obdobia solárneho maxima a solárneho minima. V nasledujúcich mesiacoch môžeme očakávať ešte o niečo výraznejšiu solárnu aktivitu.  

Astronómovia predpokladajú, že maximum dosiahne Slnko niekedy do septembra tohto roku. Následne začne aktivita upadať a Slnko sa bude pohybovať k solárnemu minimu.  

Ani silné solárne búrky nie sú pre človeka nebezpečné, pretože nás chráni magnetické pole. Napriek tomu však môžu predstavovať malé riziko pre lety vo výškach alebo pre satelity či elektrické siete. Astronauti na vesmírnej stanici a v budúcnosti aj na Mesiaci ale musia dostať včasné varovanie, že sa silná búrka blíži.  

Môžu nás čakať aj ďalšie podobné búrky

Astronómovia vysvetľujú, že aktívny región zodpovedný za poslednú silnú búrku, už nie je v dohľade Zeme. Znamená to, že búrka z tohto regiónu nás už nezasiahne. Napriek tomu momentálne prichádzajú do nášho zorného poľa dva nové aktívne solárne regióny. Výskumníci vysvetľujú, že hoci zatiaľ nemôžu nič predpovedať, tieto regióny by mohli spôsobiť ďalšie podobné solárne búrky.  

Čo sa týka búrky spred dvoch týždňov, Európska vesmírna agentúra stále vyhodnocuje, aký mala dopad. Zároveň spolupracujú s užívateľmi predpovedí vesmírneho počasia a skúmajú, ako ich solárna búrka ovplyvnila.  

Polárnu žiaru videli ľudia aj na niektorých územiach Slovenska a možno sa vám naskytla príležitosť vzhliadnuť jemné svetlá na oblohe. Ako sme už spomenuli, s aktivitou Slnka ešte nie je koniec a existuje reálna šanca, že sa polárna žiara objaví u nás opäť, hoci zatiaľ nikto nevie predpovedať kedy a ako. Rovnako reálna je aj šanca, že už takúto silnú solárnu búrku Zem toto solárne maximum nepocíti. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre