Ako zistíte, že máte v telefóne advér? Ak toto spozorujete, tak sa heker dostal do vášho smartfónu

Pozrite sa na najčastejšie znaky, ktoré vám prezradia, že v smartfóne máte advér, ktorý v neprimeranej miere zobrazuje reklamy v mobile.

adver v smartfone virus skodlivy softver
Zdroj: Aaban / Shutterstock.com

Dnes nie je vôbec náročné natrafiť v kybernetickom priestore na online podvod. Môžeme sa stretnúť s podvodnými SMS správami, falošnými hovormi, no naraziť môžeme aj na škodlivé aplikácie a to obzvlášť, ak ich sťahujeme aj z iných zdrojov, ako je Obchod Google Play. No pravdou je, že aj v Obchode Play môžeme naraziť na kvantum nebezpečných aplikácií, ak si nedáme pozor na to, čo si sťahujeme do zariadenia.

Jedným z typov škodlivých aplikácií, ktoré sú častejšie než iné, sú advér aplikácie. Ide o typ softvéru, ktorý vám v neprimeranej miere zobrazuje reklamu a často aj mimo svojho rozhrania. No nejde len o zobrazovanie nechcenej reklamy, tieto aplikácie sú zároveň schopné nielenže odosielať dáta na pozadí, ale zároveň potrebujú na svoje fungovanie zdroje zariadenia, čo sa odzrkadlí na pomalších reakciách zariadenia a slabšej výdrži batérie. Rovnako treba spomenúť, že tento typ aplikácii často dokáže prekrývať aktuálnu obrazovku, čo môže útočník neskôr zneužiť aj na realizáciu ďalších druhov podvodov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázkou preto zostáva, ako možno advér identifikovať v smartfóne? Existuje viacero znakov, ktoré vám povedia, že v mobile máte nechcený softvér a my si nižšie ukážeme, kedy by ste mali zbystrieť, že niečo nie je v poriadku.

Toto sú hlavné znaky advéru

Všadeprítomné reklamy aj tam, kde neboli

V prvom rade sú to nežiadúce reklamy, ktoré sa zobrazujú naprieč rozhraním systému alebo v aplikáciách, kde predtým neboli. Tieto reklamy sú zároveň častokrát aj mimo kontextu a sú nadmieru rušivé. Môžu napríklad prekrývať väčšiu časť obrazovky a je ich náročné vypnúť.

Zmenila sa vám domovská stránka prehliadača

Ďalším častým znakom toho, že máte v zariadení škodlivý softvér je i to, že sa vám zmenila domovská stránka vášho prehliadača. Neotvára sa vám už váš obľúbený web, ale stránka, ktorú ste predtým nevideli? Alebo sa vám zmenil predvolený internetový vyhľadávač na iný?

V súvislosti s prehliadačom treba spomenúť i to, že útočník mohol do neho potenciálne nahrať aj nejaké rozšírenie, pomocou ktorého napríklad manipuluje reklamy, ktoré vidíte. Preto sa je potrebné pozrieť aj na nainštalované rozšírenia v prehliadači, či tam nejaké nové bez vášho vedomia nepribudlo.

Manipulácia s internetovými odkazmi

Niekedy advér môže zmeniť odkazy na stránky tak, aby vás presmeroval na nežiaduce alebo nebezpečné weby.

Malware Adware Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Napodobnenie bezpečnostných upozornení

Niekedy sa adware môže tváriť ako bezpečnostné upozornenia alebo varovania o potenciálnych hrozbách na vašom zariadení. Cieľom je získať vašu pozornosť a prilákať vás k stiahnutiu ďalšieho softvéru, ktorý môže byť ešte škodlivejší.

Spomalilo sa vám zariadenie či internet

Je bežné, že z času na čas sa naše zariadenia spomalia alebo internet ide pomalšie. Môžu zväčša za to náročné úlohy, pre ktoré musí telefón v danom momente alokovať zdroje. No ak tento stav pretrváva dlhšie, tak je možné, že máte v mobile advér, ktorý využíva zdroje vášho telefónu.

Zaznamenali ste vyššiu spotrebu dát či energie?

Na to, aby mohol škodlivý softvér fungovať, tak zväčša potrebuje mať prístup k internetu, pomocou ktorého prijíma rozkazy útočníka, resp. odosiela dáta na jeho server. Ak sa vám náhle zvýšila spotreba mobilných dát či Wi-Fi, tak to je ďalší varovný signál, že v mobile môžete mať škodlivú aplikáciu. Rovnako varovným signálom je i to, ak vám telefón zo dňa na deň vydrží na jedno nabitie menej.

Ako zistit opotrebovanost baterie v smartfone_2

Objavila sa vám v zozname aplikácii neznáma aplikácia

Ďalším znakom, ktorý netreba podceňovať je, ak sa vám objavila v zozname aplikácii neznáma aplikácia, ktorú si nepamätáte, že ste ju nainštalovalo do zariadenia. Rovnako nebezpečné je, keď zrazu v zozname aplikácii nájdete identické či veľmi podobné logá a názvy aplikácií. Jednou z častých taktík útočníkov je, že maskujú škodlivý softvér za legitímny. V súvislosti s týmto znakom je potrebné uviesť, že niektoré techniky útočníkov sú natoľko sofistikované, že aplikáciu nemusíte vidieť v zozname aplikácii. Preto určite neuškodí, ak z času na čas navštívite aj Správcu aplikácii, kde sa pozrieť na nainštalovaný softvér v mobile.

najmenej pouzivane aplikacie Google Play
Zdroj: Vosveteit.sk

Nezvyčajné správanie mobilu

Zbystrieť by ste mali aj v situácii, kedy sa váš telefón správa nezvyčajne. Môžete si pod tým napríklad predstaviť, že sa vám náhodne otvárajú internetové stránky alebo aplikácie.

Aplikácia sa spúšťa automaticky po reštarte mobilu

Advér, no i ďalší škodlivý kód má tendenciu byť neustále zapnutý, aby mohol vykonávať záškodnícku činnosť. Preto, ak zaevidujete nejaké problémy so zariadením, ktoré pretrvávajú, napríklad pomalšie reakcie, častejšie reklamy a podobne, tak je dobré sa pozrieť na aplikácie, ktoré sa automaticky spúšťajú. Následne jednu po druhej vypínajte, aby ste identifikovali škodlivý softvér.

Je dôležité byť všímavý a na základe akýchkoľvek nezvyčajných zmien na vašom zariadení sa bližšie pozrieť a preskúmať, či nejde o prítomnosť advéru alebo iného škodlivého softvéru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre