Ako zistiť, že ste sa stali cieľom online podvodníka?! Tieto varovné signály neprehliadajte!

Hackeri majú rôzne taktiky na oklamanie obetí, no problém si viete všimnúť skôr, než bude neskoro.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Na našom portáli sa často venujeme aj témam kyberzločinu, hlavne ako predchádzať tomu, aby ste sa stali obeťou a čo robiť, ak sa útočníkovi podarilo vás oklamať. Ako sa však hovorí, kto chce, ten si spôsob nájde. Ak sa na vás hacker zameral, ani tá najlepšia prevencia vás už možno neochráni. Je však možné zistiť či si vás kyberzločinec vyhliadol?

Ako informuje portál Welivesecurity, áno je. Hackeri častokrát používajú na útok štandardné praktiky, ktoré pozostávajú aj z prípravnej fázy. Ak vieme ako hackeri operujú, potom sa vieme ľahšie vysporiadať s rôznymi útokmi a nižšie si ukážeme niekoľko varovných signálov, po ktorých by ste mali zvýšiť opatrnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nevyžiadané správy

Phishing je najrozšírenejšou formou metódou ako sa dostať k vašim dátam. Hackeri sa častokrát nespoliehajú na sofistikovaný malvér, ale na sociálne inžinierstvo, schopnosť oklamať svoje obete presvedčivým scenárom.

Možno vám z ničoho nič príde e-mail informujúci o veľkej výhre, alebo investičnej príležitosti, ktorá sa vidí raz za sto rokov. Použité príklady sú jedny z najokatejších, no pomôžu nám pochopiť, o čo hackerovi ide. Podvodník sa častokrát pokúša vo vás vyvolať emócie, či už strach alebo naopak úžas z atraktívnej ponuky. Vtedy prestávame uvažovať racionálne a hacker nás úspešne presviedča, že musíme konať hneď, inak budú problémy, alebo ponuka prestane platiť. Podvodu pomôže aj fakt, že sa hacker častokrát predstaví ako pracovník banky, polície, alebo inej inštitúcie.

Ak vám príde nevyžiadaná správa, určite na ňu nereagujte, aspoň nie bezhlavo a okamžite. Ak sa niekto predstaví ako banka, zavolajte na informácie. Skutoční pracovníci banky vám ochotne vysvetlia, či môže ísť o legitímnu správu alebo nie.

Neočakávané telefonáty

Telefonáty sú ďalšou formou phishingu a postup je viac-menej rovnaký ako pri e-mailovej alebo inej forme tohto podvodu. Ak dostanete neočakávaný telefonát z neznámeho a častokrát zahraničného čísla, znamená to, že sa môžete aj v budúcnosti stať terčom podobných útokov.  No pozor by sme si mali dať aj na čísla, ktoré vyzerajú normálne. Dôvodom je, že útočník dokáže pomocou spoofingu predstierať, že volá z iného čísla, ako vidíte na obrazovke telefónu. Hackeri získavajú telefónne čísla vo veľkom obchodovaním na čiernom trhu. Tam sa čísla dostávajú po iných útokoch, alebo tiež obchodovaním s nie až tak legitímnymi stránkami.

Hackeri častokrát skúšajú či je číslo aktívne. Ak hovor zodvihnete, potom pravdepodobne prídu aj ďalšie. Podvodníci sa vás snažia presvedčiť, že je niečo zle s vašim účtom, z ktorého by mohli niečo získať, napríklad bankový účet, alebo kryptopeňaženky. Od vás sa pokúšajú zistiť prihlasovacie údaje. Rozšíreným je aj podvod falošnej technickej podpory. V tomto prípade sa pokúšajú získať vzdialený prístup do vášho zariadenia, čo by ste nikomu a za žiadnych okolností nemali dávať, pokiaľ danému človeku neveríte na 150%.

Falosna podpora_scam
Zdroj: Youtube (Jim Browning)

Podvodné telefonáty sa vyznačujú aj použitím robotického hlasu, ktorý môže hovoriť zlou slovenčinou alebo rovno po anglicky. Ak takýto hlas započujete, odporúčame hovor rýchlo zložiť. No nepodceňujte ani slovensky či česky hovoriaceho človeka na druhej strane, ak sa vám zdá, že ide o podvod.

neznamy volajuci hovor podvodny telefonat
Zdroj: r.classen / Shutterstock.com

Niečo znie zvláštne

Podvodníci každým dňom prichádzajú s uveriteľnejšími a uveriteľnejšími scenármi a v nových prípadoch dokážu vytvoriť presvedčivú kópiu hlasu vášho známeho. Stačí však málo a aj presvedčivý scenár sa začne rozpadať. Ak sa vám niečo nezdá, pýtajte sa ďalšie otázky a uvidíte čo vám druhá strana odpovie. V prípade podvodných e-mailov si môžete všimnúť množstvo gramatických chýb, ktoré by si skutočná inštitúcia nedovolila.

Musíte konať rýchlo

Ako sme už spomenuli, typickou charakteristikou phishingového podvodu, ale aj iných trikov, je výzva k okamžitej akcii, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť unáhleného rozhodnutia. Podvodník vám hovorí že ste niečo vyhrali, no musíte sa prihlásiť hneď, alebo že vám nepríde neexistujúci balík, pokiaľ nezaplatíte. Cieľom týchto rozprávok je donútiť obeť, aby klikla na infikovaný odkaz alebo súbor.

Vyskakovacie okná

Hackeri častokrát kupujú reklamné priestory, alebo dávajú na svoje stránky vysakovacie okná, ktoré vás varujú pred vírusom vo vašom zariadení. Hoci vyzerajú desivo, tieto vyskakovacie okná sú neškodné až dokým na ne nekliknete. Okrem toho môže byť na „varovaní“ aj telefónne číslo na falošnú technickú podporu, ktorá sa už postará o zvyšok útoku.

podvodne vyskakovacie okno reklama internet
Zdroj: Google

Falošné profily

Mnohí ľudia hľadajú na sociálnych sieťach spoločnosť alebo dokonca aj lásku. Všimli si to aj hackeri a existuje kvantum účtov, cez ktoré sa pokúšajú oklamať svoje obete. Podvodníci sa s obeťou zoznámia na hocijakej platforme, no neskôr prejdú na šifrované aplikácie, kde s obeťou ďalej komunikujú.

Veľmi rýchlo sa však pokúšajú nadviazať romantický vzťah a osamelých ľudí začínajú zaplavovať pozornosťou a láskou. Potom však pýtajú od obete peniaze, napríklad na vážnu operáciu alebo na letenku za obeťou.

Romantickí podvodníci ako sa nenechať oklamať
Zdroj: Vosveteit.sk

Falošné prieskumy

Falošné prieskumy sú ďalším nástrojom, pomocou ktorého hackeri podvádzajú svoje obete. Spozornieť by ste mali vo chvíli, ak sa vám objaví správa o krátkom prieskume, za ktorý dostanete až podozrivo lákavú odmenu. Hacker sa od vás môže pokúsiť získať citlivé informácie alebo požadovať malý poplatok za oveľa hodnotnejšiu cenu. Tú samozrejme nikdy neuvidíte.

Požadovanie platby vopred

Mnohé aplikácie nám umožňujú posielať peniaze priateľom a rodine rýchlo a priamo. Ich veľkou nevýhodou je to, že v prípade podvodu je prakticky nulová šanca, že sa vám peniaze vrátia, narozdiel od platby kartou. Podvodníci to využívajú v mnohých prípadoch, napríklad pri romantických podvodoch spomenutých vyššie.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Častokrát sa však vydávajú aj za falošných predajcov. Ponúkajú tovar za lákavú cenu, no má to jeden háčik, vyžaduje sa platba vopred. Už asi tušíte, že ak zaplatíte, neuvidíte ani peniaze, ani tovar. Pri online nákupoch cez bazáre sa oplatí byť skeptickí a radšej sa dvakrát uistiť, že je predajca dôveryhodný. Rovnako si ale preverujte aj online obchody, kde sa chystáte nakúpiť. Platí to hlavne pri nových a mladých e-shopoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre