BezpečnosťSpravodajstvo

Heker radí, ako sa vyhnúť tomu, aby ste sa stali obeťou podvodu: Dodržiavate toto?!

Michael Calce, expert na kybernetickú bezpečnosť, ktorý bol v minulosti heker, radí, ako sa nestať obeťou podvodu.

V súčasnosti nie je ničím náročným, stať sa obeťou online podvodu. Každý deň čelíme napríklad desiatkam podvodných súťaží. Nehovor viac o tom, že si do telefónov sťahujeme desiatky aplikácií a to aj zo zdrojov, ktoré nemajú tú najlepšiu reputáciu. Rovnako používame aj jednoduché heslá, ktoré možno rýchlo prelomiť. To všetko otvára šikovnému útočníkovi dvere do smartfónu či iného zariadenia.

Portál the-sun.com najnovšie vyspovedal Michael Calce, ktorý sa venuje kybernetickej bezpečnosti. No pôvodne stal na opačnej strane, bol aktívnym hekerom. Mnohí ho možno poznajú pod prezývkou „MafiaBoy“. Už v 15. rokoch sa mu podarilo narušiť riadny chod serverov, na ktorých bežali stránky ako Yahoo!, CNN, Amazon, eBay a ďalšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hovorí, že dnes je prakticky všetko a každý pripojený k internetu pričom doplňuje, že do rúk sa nám dostávajú zariadenia, s ktorými nevieme riadne narábať. Priemerný používateľ internetu je podľa neho zahltený spamom, rôznymi vírusmi a je vystavený množstvu online hrozieb prakticky každý deň. No existuje niekoľko pravidiel, pomocou ktorých sa možno vyhnúť väčšine hrozieb.

Vzdelávanie

Prvou vecou, ktorú by sme mali robiť, je vzdelávať sa. Jednotlivci podľa neho často hovoria, že „ja nie som cieľ“. No pravdou je, že cieľom sú všetci. Dopĺňa, že pre útočníkov má každá informácia a údaj hodnotu – či už ide o podvody s peniazmi, zdieľanie údajov, krádež identity alebo iné hrozby.

Prízvukuje, že denne za obrazovkami našich smartfónov a počítačov sedíme aj 8 hodín alebo viac, no len málokedy študujeme veci, ako sa môžeme chrániť pred kybernetickými hrozbami.

Vždy je potrebné mať aktuálny softvér

Calce hovorí, že vždy by sme mali mať aktualizovaný softvér. Ide o jedno z najdôležitejších pravidiel v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

„Technické spoločnosti pracujú na aktualizáciách pre vás, aby vám lepšie slúžili a chránili vás,“ hovorí.

Dopĺňa, že cieľom aktualizácií nie sú len nové funkcie, ale hlavne oprava kritických zraniteľností, ktoré otvárajú hekerom dvere do zariadenia.

„Ak ignorujete aktualizácie, možno spúšťate predchádzajúcu verziu, ktorá je náchylná na známe útoky.“

Zanechávajte menej digitálnej stopy

Expert na kybernetickú bezpečnosť odporúča používať firewall (najlepšie obojsmerný firewall). Funguje to tak, že v podstate blokuje potenciálne hrozby. Doplňuje, že ide o barikádu, cez ktorú tečie tok internetu.

„Ak ide o obojsmerný firewall, blokujete prichádzajúce a odchádzajúce prenosy, všetko je monitorované a budete upozornení, ak je niečo neobvyklé.“

Ďalej dopĺňa, že ideálne je, ak používame VPN služby, pomocou ktorých môžeme maskovať aj našu identitu.

„Funguje to na maskovanie vašej online identity alebo digitálnej aktivity pomocou metód, ako je skrytie vašej polohy a ochrana vašich údajov pred externým prístupom.“, vysvetľuje.

Kúpte si zariadenia, ktoré majú zabudované zabezpečenie

Calce hovorí, že by sme mali siahať po zariadeniach, ktoré majú už v sebe zabudované rôzne bezpečnostné nástroje, ktoré nám slúžia na to, aby sme sa vyhli hrozbám na internete. Môže ísť aj o softvérové riešenia, ktoré nás chránia pred kybernetickými hrozbami.

Tak isto treba ale povedať, že aj zariadenia používajú rôzne komponenty, ktoré rovnako môžu byť náchylné na kybernetické hrozby. Dobrým príkladom sú čipy spoločnosti Samsung, ktoré používajú Knox. Ide o zabezpečenie, ktoré začína na úrovni čipu, kde sú vysoko citlivé dáta izolované od ostatných operácií, ktoré prebiehajú v zariadení.

Používajte gadgety, aby ste sa chránili

V závere odporúča, aby sme používali aj rôzne drobné gadgety, ktoré nám môžu zvýšiť ochranu. Nemali by sme podceňovať bezpečnosť ani v reálnom svete. Napríklad hovorí o rôznych filtroch, ktoré môžeme aplikovať na obrazovku, aby nebol na nej viditeľný obsah, ak sa na ňu nepozeráme priamo.

„Takže pre každého, kto sa pozerá na obrazovku z akéhokoľvek uhla, okrem priameho, je obrazovka stmavená.“

Rovnako volá aj po využívaní ďalších bezpečnostných vrstiev. Aj tie najmenšie vylepšenia, môžu spraviť veľký rozdiel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close