BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Pozor, nový telefonický podvod dokáže oklamať aj skúseného používateľa. Takto prebieha!

Polícia hlási novú vlnu podvodných telefonátov.

Niekoľko dní dozadu sme hlásili, že telefóny Slovákov zaplavujú podvodné hovory. No zdá sa, že si útočníci nedajú pokoja. Polícia SR najnovšie na sociálnej sieti informuje o ďalšej vlne podvodných hovorov, ktorá prebieha o niečo viac sofistikovanejšie, než je bežné.

Pozor, takto policajti nekomunikujú s ľuďmi

Muži zákona hovoria, že Slovákom vo veľkom vyvolávajú falošní policajti, ktorí sa najčastejšie vydávajú za zamestnancov Europolu. Potenciálne obete informujú o tom, že sa stali obeťou podvodu, a že došlo k zneužitiu ich identity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na to, aby vzbudili u ľudí dôveru, predstavujú sa pod reálnymi menami zamestnancov úradu a zároveň poskytujú aj oficiálne kontakty.

Cieľom útočníkov, ako inak, sú peniaze. Na to, aby sa k ním dostali, pošlú obeti SMS správu s aktívnym odkazom, pomocou ktorého dokážu ovládnuť mobil obete, ak s ním interagujete. Útočníci sa následne pokúšajú pomocou finančných aplikácií nainštalovaných v telefóne vykonať prevody peňazí na cudzie účty.

„Po otvorení linku získajú vzdialený prístup do mobilu poškodeného a pokúsia sa o neoprávnené prevody prostredníctvom bankových aplikácií, prípadne internet bankingu poškodených na zahraničné účty páchateľov,..“, vysvetľuje modus operandi polícia.

Najlepšie, čo môžete spraviť pri tomto podvode je, ako prijmete hovor, tak ho zrušte a číslo si zablokujte. Rovnako by sme vám dali do pozornosti aj to, že útočník, aby vzbudil vo vás dôveru, môže využiť aj metódu spoofingu, pomocou ktorej dokáže maskovať svoje mobilné číslo za iné. Pomocou tohto triku vám dokáže zobraziť aj legitímne číslo alebo meno volajúceho. Ak si predsa len nie ste istí, či ide o vierohodný hovor alebo nie, tak vám odporúčame obrátiť sa priamo na inštitúciu prostredníctvom kontaktov uvedených na webovej stránke organizácie a kontaktovať ju.

Polícia ale uisťuje, že týmto spôsobom nekomunikuje s ľuďmi.

„Generálny sekretariát Interpolu v Lyone nikdy nekontaktuje fyzické osoby v žiadnej z členských krajín Interpolu a Národná ústredňa Interpol Bratislava nikdy nezasiela textové alebo mailové správy so žiadnym linkom.“, uvádzajú policajti.

Preto, ak natrafíte na podobný telefonát, tak s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod. Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme venovali tomu, ako môžete identifikovať podvodné hovory.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close