Ako zistím, či mi niekto sleduje mobil?
Spyware je mimoriadne rozšírený problém. Ako môžete zistiť, či vás niekto špehuje cez smartfón a ako tomu viete zabrániť? Pozrite sa na tieto znaky, ktoré vám to prezradia.
Možno ani o tom neviete, no niekto vás práve teraz špehuje. Vašou prvou otázkou nepochybne je, prečo by to niekto robil?
Dôvodov je hneď niekoľko a všetky sú znepokojivé, hoci niektoré predstavujú väčšie riziko ako iné. Najčastejším páchateľom býva žiarlivý partner alebo expartner, ktorý chce vedieť, čo počas dňa robíte a kam chodíte. V tomto smere mu môže spyware poskytnúť informácie o vašej polohe v takmer reálnom čase.
Iným dôvodom sú všetky dáta, ktoré máte uložené v smartfóne. Špionážne softvéry neumožňujú len sledovanie polohy, no útočníkovi dovolia nahliadnuť do prakticky všetkého, čo máte v smartfóne, od kontaktov, SMS, až po vaše osobné konverzácie, heslá a bankové údaje. Prístup k bankovým aplikáciám pritom môže byť pre hackerov najväčším lákadlom, no nepohrdnú ani inými osobnými dátami, ktoré predávajú ďalej za finančnú odmenu.
Spyware je jeden z mála škodlivých softvérov, ktoré môžu okrem finančnej straty spôsobiť aj psychologickú traumu, obzvlášť ak zistíte, že vás niekto sledoval cez smartfón celé týždne alebo dlhšie. To nás privádza k otázke, ako si vôbec všimnete, že máte v smartfóne nainštalovaný spyware?
Ako odhaliť spyware v smartfóne
Na začiatok musíme povedať, že nájsť priamo špehovaciu aplikáciu v mobilnom zariadení je takmer nemožné. Väčšina sofistikovaných spywarov sa po inštalácii schová, no odhaliť ich môžete nepriamo, na základe znakov akými sa prejavujú. Nižšie si povieme aké to sú.
Neprehliadni
Aktivita mobilu v standby režime
Ak smartfón nepoužívate, obrazovka by mala byť vypnutá. Je prirodzené, že keď vám príde správa, SMS, hovor, alebo notifikácia, tak sa rozsvieti. Ak si však všimnete, že sa zapína sama od seba a nič vám nechodí, potom môžete mať v zariadení spyware.
Samovoľné reštartovanie smartfónu
Stalo sa vám už, že sa vám z ničoho nič smartfón sám reštartoval? Aj to môže byť jedným zo znakov spywaru. Nečakané reštarty totiž patria k znakom toho, že nejaká cudzia osoba získala vzdialený prístup k vášmu zariadeniu. Ak má niekto vzdialený prístup, na diaľku môže s vašim smartfónom robiť veľa vecí a získať prístup k prakticky všetkému, čo na zariadení máte.
V tomto si však treba zachovať chladnú hlavu. Samovoľné reštarty totiž môžu byť aj znakom chyby v operačnom systéme, ktorú vývojári nepochybne čoskoro opravia.
Počujete zvláštne zvuky počas hovorov
Ak počas hovorov počujete pípanie, praskanie alebo iné zvláštne zvuky, dávajte si veľký pozor, niekto vás môže odpočúvať. V najhoršom prípade môžete dokonca na linke počuť hlas cudzej osoby. Hovor v tom prípade urýchlene zrušte a situáciu riešte ďalej kontrolou zariadenia, prípadne konzultáciou s odborníkom.
Smartfón nedokážete vypnúť
Samovoľné reštartovanie je jedna vec, no spyware vám môže zabrániť vypnúť alebo reštartovať zariadenie. Ak hacker získal vzdialený prístup, reštart zariadenia ho oň môže pripraviť, čo je dôvod, prečo sa tomu snaží zabrániť. Zároveň ale môže túto chybu spôsobiť aj nesprávne fungujúca aplikácia.
Masívny nárast v spotrebe dát
Ak máte v zariadení spyware, ten obvykle niekomu posiela buď vašu polohu alebo dáta z vášho smartfónu. Znamená to, že s útočníkom komunikuje a na to využíva buď vašu Wi-Fi alebo mobilné dáta. Dobrou správou je, že spyware, alebo iné druhy malvéru, viete jednoducho odhaliť tak, že vám z ničoho nič dramaticky vzrastie spotreba dát.
Kamera alebo mikrofón sú aktívne, kedy by nemali byť
Novšie Android zariadenia vám dokážu prezradiť, či v reálnom čase pristupujú aplikácie k mikrofónu alebo kamere telefónu. Preto si všímajte, či vo vrchnej časti obrazovky nevidíte ikonu fotoaparátu či mikrofónu, prípadne farebnú bodku. Ak máte staršiu verziu Androidu, tak vám odporúčame siahnuť po aplikácii Acces Dots, ktorá plní rovnaký účel.
Čo robiť, ak máme v zariadení spyware?
Ak máme podozrenie na spyware, najlepšou možnosťou je skontrolovať zariadenie službou Google Play Protect a antivírovým softvérom, ktorému dôverujete. Majte však na pamäti, že tieto softvéry nemusia zachytiť všetky špionážne aplikácie.
Zároveň si skontrolujte zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií. Ako sme už spomenuli na začiatku, spyware sa síce vie dobre ukryť, no v niektorých prípadoch natrafíte v tomto zozname na aplikáciu, ktorú ste vy neinštalovali. Môže ísť napríklad o nevinne vyzerajúcu hru alebo aplikáciu na počasie, baterku atď.
Všetky neznáme aplikácie odinštalujte a potom skontrolujte zariadenie cez Play Protect alebo Google Play. Spyware je mimoriadne rizikový softvér, preto odporúčame pouvažovať aj nad návštevou IT špecialistu. Riešením môže byť samozrejme aj reset zariadenia do továrenských nastavení, no tým prídete o všetky dáta v smartfóne, pokiaľ ich nemáte zálohované.
Komentáre