Ako surfovať na internete bezpečne? Toto sú základné rady, ktoré mnohí podceňujú, no robia veľkú chybu!

Pozrite sa na týchto 8 rád, ako môžete na internete surfovať bezpečne, aby ste sa vyhli stiahnutiu škodlivého súboru či aplikácie do vášho zariadenia.

hacker virus pocitac
Zdroj: Iurii Stepanov / Shutterstock.com a Mega Pixel / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Každý z nás vyhľadáva na internete rôzne informácie, chceme sa dozvedieť nové veci, možno niečo naučiť, no je toho oveľa viac, čo môžeme robiť. Nie je to však najbezpečnejšia miesto na svete, hoci sa to môže zdať, že sme v bezpečí domova. Na internete môžeme natrafiť na rôzne podvody, ktoré môžu mať pre nás katastrofické dôsledky. Hackeri nám môžu ukradnúť identitu, vybieliť bankový účet, špehovať nás a mnoho ďalšie. Preto je dobré vedieť, ako by sme sa mali na internete chrániť. A práve sa spolu s portálom howtogeek.com, sa nižšie pozrieme ako na to.

Ako bezpečne surfovať na internete?

Používajte overený a bezpečný prehliadač

Vybrať si bezpečný prehliadač je kľúčové, určite medzi najlepšie zabezpečené prehliadače patria Google Chrome či Mozilla Firefox alebo aj Microsoft Edge. Samozrejme, existujú aj bezpečnejšie internetové prehliadače, napríklad Tor Browser, no pri tomto type alternatívy treba vedieť, že hoci prinášajú viac prvkov, ako vás vedia ochrániť, tak spolu s nimi je prehliadanie aj o niečo menej komfortné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vždy majte najaktuálnejšiu verziu prehliadača

Akonáhle sa objaví nejaká nová aktualizácia, je potrebné si ju inštalovať, toto isté platí aj o aplikáciách. Každá aktualizácia prináša benefity a je dobré ich získať čo najskôr. Najčastejšie vývojári prostredníctvom aktualizácií distribuujú bezpečnostné záplaty.

Neklikajte na sponzorované stránky

Niekedy sa môže stať, že pred oficiálnou stránkou, vám môže vyhľadávač ukázať sponzorovanú. Rozdiel je naozaj veľký, sponzorované stránky sa ukazujú vo vrchnej časti vyhľadávania nie z dôvodu, že majú kvalitnejší obsah, ale preto, lebo si to niekto zaplatil. Práve toto často využívajú rôzni podvodníci, ktorí sa takto snažia dostať potenciálne obete na ich web, prostredníctvom ktorého vám napríklad ukradnú údaje z bankovej karty. V minulosti sme napríklad viackrát upozorňovali na podvod s dobitím kreditu, kedy útočník vytvoril falošný web operátora a ten propagoval cez rôzne reklamné kanály. Ako prišiel používateľ na web, tak hoci bol v tom, že si dobíja kredit, tak v skutočnosti údaje odovzdal podvodníkovi.

VUB Banka upozornenie na podvod
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen upozornenia

Dávajte si pozor, akým webovým stránkam dávate súhlasy

Niekedy sa môže stať, že vám chce webová stránka posielať upozornenia, určite to nepovoľte, ak nejde o dôveryhodný web. Ak ste náhodou povolenie udelili, viete ho zablokovať v nastaveniach prehliadača. Mnoho webov, hlavne tých podvodných, potom, ako im udelíte povolenie posielať upozornenia, tak vás môžu zaplaviť rôznymi reklamami či podvodmi. Ak potrebujete pomôcť, ako ich vypnúť, tak vám dávame do pozornosti návod, ktorý sme v minulosti pripravili.

Vyhnite sa ukladaniu citlivých údajov

Povedzme, keď platíte kartou online, určite sa vyhnite ukladaniu si údajov o karte do vášho zariadenia, neviete, kedy vás vie takáto chyba, stáť veľkú sumu peňazí. Možno si hovoríte, že si dávate pozor a nikdy nemôže váš mobil nikto napadnúť, opak je však pravdou. Smartfón môžete niekde zabudnúť, prípadne ho stratiť. Samozrejme, niekto vám ho môže aj ukradnúť.

Vyvarujte sa používania verejných Wi-Fi sietí

Verejné Wi-Fi siete sú užitočné, keď sa potrebujeme pripojiť k internetu, no nemáme voľné mobilné dáta. Ak ich používame, tak by sme mali mať na pamäti, že by sme cez ne nemali vypĺňať citlivé údaje, napríklad údaje z bankovej karty. Dôvodom je, že správca siete môže vidieť, čo vpisujete do formulárov, aké stránky navštevujete a podobne. Útočníci často vytvárajú falošné Wi-Fi siete na verejných miestach s cieľom nalákať na ne čo najviac ľudí a špehovať ich. Tento útok sa volá „man-in-the-middle„, teda „muž uprostred“. Používajte preto verejné Wi-Fi siete len v nevyhnutnom prípade.

Wi-Fi hacker
Zdroj: Rokas Tenys / shutterstock.com a Kamil Urban / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Overujte si odkazy ešte predtým, ako otvoríte

Ak si naozaj chcete alebo potrebujete stiahnuť určitý súbor, odkaz naň si pre istotu skontrolujte a overte ešte predtým, ako ho otvoríte. Môžete tak spraviť napríklad cez službu Virus Total, ScanURL či inú službu. Dodá vám to lepšiu ochranu a možno vás to aj zachráni pred nainštalovaním si malvéru do zariadenia.

Ako skontrolovať, či je odkaz bezpečný?
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyhnite sa stránkam, ktoré sú úplne plné reklamami

Reklamy nie sú vždy len „pozitívne“ v zmysle, že chcú prilákať ľudí na kúpu nejakého tovaru alebo služby. Už aj takéto reklamy vedia byť niekedy otravné, avšak sú aj také, ktoré z vás chcú urobiť obeť podvodu. Je lepšie sa takýmto stránkam vyvarovať a vôbec neklikať na reklamy, ktoré sa vám zdajú, čo len trochu podozrivé. Ako sme v úvode naznačili, že hackeri a podvodníci ich často zneužívajú na to, aby na podvodné stránky nalákali ľudí, prípadne, aby ste si do zariadenia stiahli škodlivú aplikáciu či iný infikovaný súbor. Častokrát takto napríklad propagujú prémiové aplikácie zadarmo či rôzne platené služby za zlomok pôvodnej ceny a podobne.

Používajte VPN vždy, keď môžete

Rovnako vám odporúčame, aby ste používali VPN služby. Tie dokážu nielen maskovať vašu IP adresu či šifrovať vašu online komunikáciu, ale zároveň aj odhaliť podvodnú stránku, ak ju navštívite, či infikovaný súbor, ktorý sa chystáte stiahnuť do zariadenia. VPN služby vás dokážu ochrániť aj na verejných Wi-Fi sieťach, lebo dáta, ktoré odchádzajú a prichádzajú do zariadenia, sú šifrované.

Ako sa na internete chránite vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre