AKTUÁLNE: Veľká banka upozorňuje na podvody s dobíjaním kreditu. Na toto si dajte pozor, aby ste neprišli o peniaze

Podvodníci často imitujú regulárne weby s cieľom, aby získali citlivé údaje z bankových kariet či prihlasovacie údaje do internet bankingu.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Zatiaľ čo v minulosti boli podvody v kybernetickom priestore skôr raritou, tak dnes sa s nimi môžeme stretnúť na dennom poriadku. Útočníci sú dokonca natoľko drzí, že sa neboja s nami ani aktívne komunikovať, napríklad prostredníctvom telefonického rozhovoru či cez správy. Zväčša sa útočníci vydávajú za finančné inštitúcie či dopravné spoločnosti a požadujú od nás citlivé údaje.

No čoraz častejšie sa môžeme stretnúť aj s podvodnými internetovými stránkami, ktoré vierohodne napodobňujú oficiálne inštitúcie. To je aj typ podvodu, na ktorý upozorňuje VÚB Banka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, cez akú stránku si dobíjate kredit

Potom, ako otvoríte aplikáciu banky, tak na vás vyskočí upozornenie, ktoré hlási, že útočníci zneužívajú falošné webové stránky, ktoré sľubujú dobitie mobilné kreditu u operátora.

„Ak používate internetový vyhľadávač, skontrolujte si na akej stránke sa nachádzate. Nikdy v tejto súvislosti nezadávajte autorizačný kód na aktiváciu VÚB Mobil Bankingu. Taktiež si vždy overte adresu stránky internetového bankovníctva VÚB. Naše výlučne adresy sú https://nib.vub.sk alebo ib.vub.sk.“, upozorňuje banka v mobilnej aplikácii.

VUB Banka upozornenie na podvod
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen upozornenia

Ako tento podvod prebieha?

Ľudia si častokrát radi uľahčujú prácu či rôzne úkony. Mnohí z nás preto do adresného riadku internetového prehliadača zadajú kľúčovú frázu, napríklad „dobitie kreditu O2“ v domnienke, že jeden z prvých odkazov, ktorým nám následne zobrazí vyhľadávač, povedie na web operátora, kde si dobijeme kredit. Práve toto sa snažia zneužiť útočníci, ktorí častokrát inzerujú vo vyhľadávači na tieto kľúčové frázy.

Mnohí si neuvedomujú, že prvé odkazy vo vyhľadávači sú zväčša inzercia, a preto klikneme automaticky na prvý či druhý výsledok vyhľadávania. Ak stránka vyzerá vierohodne a zároveň je navrhnutá v dizajne nášho operátora, asi len málokto sa pozastaví. Zväčša si zvolíme výšku kreditu, ktorú chceme nabiť a v ďalšom kroku začneme vypĺňať údaje z bankovej karty, aby sme si čo najskôr dobili kredit a mali to z krku. No v nevedomosti, ak sa nachádzame na podvodnej stránke, tak takto odovzdáme citlivé údaje útočníkovi, ktorému prakticky nič nestojí v ceste, aby ich zneužil.

Na čo si dávať pozor?

Preto vždy predtým, ako sa rozhodneme niekde vyplniť citlivé údaje, tak by sme sa mali pozrieť na niekoľko vecí. Prvou z nich je, či je komunikácia šifrovaná. To zistíme podľa toho, či je vedľa URL adresy webu ikona uzamknutého zámku alebo https://. Tieto značky prezrádzajú, že komunikácia medzi vami a prevádzkovateľom webu je šifrovaná a nemôže ju sledovať tretia strana. No to nie je všetko, na čo by sme si mali dávať pozor. Aj podvodník môže prevádzkovať falošný web. A preto by sme sa mali pozrieť aj na samotnú URL adresu, či skutočne patrí organizácii, za ktorú sa web vydáva. Útočníci často robia drobné preklepy v URL adrese. Napríklad pri doméne „vub.sk“, by mohla adresa falošné webu vyzerať ako „vvb.sk alebo „vup.sk“, čo si potenciálna obeť nemusí na prvý pohľad všimnúť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre