Podozrivé URL odkazy sa stávajú čoraz väčšou hrozbou: Ako zistiť, či je odkaz nebezpečný alebo nie?

Niekedy nie je až také jasné, či vás internetový odkaz zavedie na nebezpečnú stránku alebo nie.

Podvodné reklamy sľubujú funkcie umelej inteligencie no dostanete vírus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Jedno z najzákladnejších pravidiel bezpečnosti na internete je neklikať na odkazy, ktoré nepoznáme, no hoci to v teórii znie jednoducho, v praxi je dodržiavanie tohto pravidla čoraz náročnejšie. Existujú milióny stránok a milióny rôznych odkazov, ktoré nás vedia zaviesť do rôznych, nie vždy bezpečných kútov internetu. Ako ale rozpoznať bezpečné odkazy od tých nebezpečných?

Existuje pár princípov, ktoré je dobre mať zaužívané a tým najdôležitejším je neklikať na odkazy, ktoré nám poslal cudzí človek. Tým ďalším je overenie si samotného odkazu. Popri typických URL adresách, ako napríklad „www.vosveteit.sk“  existujú ešte aj skrátené URL adresy. Tie môžu vyzerať nasledovne: „shorturl.at/sCQZ5“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je jedno, či je URL adresa normálna alebo skrátená. Ak je bezpečná, bezpečnou ostáva v oboch prípadoch. Jedinou nevýhodou môže byť to, že nevidíte, na akú stránku vás môže skrátená URL adresa zaviesť. Útočníci využívajú nebezpečné linky spolu s inými praktikami, aby vás dostali na stránku, ktorá napadne váš počítač škodlivým softvérom, alebo aby získali od vás citlivé údaje. V tých horších prípadoch útočníci vytvoria kópiu nejakej oficiálnej stránky, napríklad banky, alebo sociálnej siete, informuje portál MakeUseOf.

Pri nepozornosti je jednoduché kliknúť na škodlivý odkaz a niekedy sa omylu nevyhnete ani v prípade, že si dávate na internete veľký pozor. Existujú ale internetové stránky, ktoré skontrolujú odkaz a uistia vás, že je bezpečné naňho kliknúť.

Ako môžete skontrolovať URL odkazy?

Antivírová spoločnosť Norton je v tejto oblasti veľkým menom a jej internetová služba vás chráni aj v prípade nebezpečných internetových odkazov. Stačí, ak navštívite ich stránku a do okna vložíte podozrivý odkaz. Stačí len pár sekúnd a služba vás informuje či je stránka v poriadku, či je podozrivá, alebo v najhoršom prípade nebezpečná.

Ďalšou užitočnou stránkou je ScanURL. Rovnako ako Norton Safe Web, aj táto služba skontroluje, či je daný odkaz nebezpečný. V tomto smere ale ponúka niekoľko užitočných funkcií navyše. Môžete napríklad napísať, kde ste sa so stránkou stretli, aby sa jej mohli ďalší užívatelia v prípade potreby vyhnúť. Po dokončení skenovania sa zároveň vytvorí trvalý link s výsledkami, ktorý môžete poslať ostatným ľuďom.

Ako skontrolovať, či je odkaz bezpečný?
Zdroj: Vosveteit.sk

Svoje služby poskytuje aj spoločnosť Google. Jej funkcia kontroly transparentnosti vás informuje nielen pred škodlivým softvérom, ale aj pred pokusmi o phishing (pozn. redakcie: pokus o získanie hesiel, alebo detailov vašej kreditnej karty tým, že sa stránka vydáva za dôveryhodnú). Phishing je na internete väčším rizikom ako škodlivý softvér a preto je dobré vedieť, či sa stránka nejakým spôsobom nepokúsi z vás vydolovať citlivé údaje.

Ako skontrolovať, či je odkaz bezpečný?
Zdroj: Vosveteit.sk

Všetky stránky fungujú na podobnom princípe. Stačí, keď do URL okna vložíte podozrivý odkaz a po pár sekundách budete mať odpoveď na to, či je bezpečné stránku navštíviť, alebo nie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre