ANDROID

Aký je rozdiel medzi bezpečnostnou aktualizáciou a aktualizáciou systému? Tieto rozdiely si častokrát neuvedomujeme!

Medzi bezpečnostnou aktualizáciou a aktualizáciou systému je hneď niekoľko rozdielov. Pozrite sa, o čo v ich prípade ide.

Ak vlastníte smartfón dlhšie ako tri mesiace, pravdepodobne ste už aspoň raz narazili na aktualizáciu systému, ktorá však častokrát prichádza ihneď po tom, čo si svoj telefón prvý raz zapneme a nastavíme. Dôvodom je to, že si v mnohých prípadoch nekupujeme nový smartfón len chvíľu po jeho predstavení a nové aktualizácie prichádzajú pravidelne v intervale niekoľkých mesiacov. Aký je však rozdiel medzi bezpečnostnou aktualizáciou a aktualizáciami systému? Aké zmeny tieto aktualizácie prinášajú a ako často ich vo svojich telefónoch môžeme registrovať? Aj na to sa teraz pozrieme v našom článku a predstavíme si všetko, čo by ste o aktualizáciách mali vedieť aj vy.

Čo je to bezpečnostná aktualizácia?

Bezpečnostná aktualizácia alebo inak označovaná aj bezpečnostná záplata systému prichádza do smartfónov pomerne často. Ak vlastníte telefón s operačným systémom Android, tak môžete tieto aktualizácie vo svojich zariadeniach evidovať aj každý mesiac. Spoločnosť Google totiž každý mesiac reaguje na nové hrozby a bezpečnostné diery, ktoré by mohli ohroziť našu bezpečnosť. S bezpečnostnou aktualizáciou len nedávno prišla aj spoločnosť Apple, ktorá pre svoje zariadenia prináša podobné aktualizácie ako získavajú smartfóny s Androidom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
MIUI 13_aktualizacia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako ste už teda správne pochopili, cieľom bezpečnostných aktualizácií je chrániť používateľov pred hrozbami, ktoré by mohli narušiť ich bezpečnosť či súkromie. Tieto aktualizácie môžu prísť do telefónov pokojne aj každý mesiac, no výrobcovia sa snažia prinášať ich k používateľom aspoň raz za tri či šesť mesiacov. V tomto prípade záleží od aktualizačnej politiky spoločnosti, modelu smartfónu, jeho veku a taktiež od verzie operačného systému. S bezpečnostnou aktualizáciou sa totiž nemusí stretnúť len najnovšia verzia systému, ktorou je aktuálne Android 13. Podporu pre tieto aktualizácie má aj staršia verzia v podobe Androidu 12.

Aký je rozdiel medzi bezpečnostnou aktualizáciou a aktualizáciou systému?

Pri používaní telefónu sa vieme stretnúť aj s aktualizáciami systému, ktoré ľudovo nazývame aj veľkými aktualizáciami. Dôvodom tohto pomenovania je najmä to, že ich inštalácia prichádza vo väčších balíkoch, ktoré v sebe obsahujú viac dát. A zatiaľ čo sa pokojne môžeme stretnúť s bezpečnostnou aktualizáciou, ktorá má len 30 MB, tak aktualizácie systému môžu mať pokojne aj niekoľko gigabajtov.

MIUI 13_aktualizacia_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Aktualizácie systému sú veľkými aktualizáciami zvyčajne s výraznejšími zmenami. Veľkou aktualizáciou teda vieme pomenovať napríklad aktualizáciu zo systému Android 12 na Android 13. Rovnako však tieto aktualizácie môžu prinášať zmenu verzie nadstavby systému. Príkladom je aj prechod z nadstavby MIUI 13 na MIUI 14 v smartfónoch od Xiaomi. Veľké aktualizácie systému sa teda môžu zamerať na lepšiu stabilitu systému, vyšší výkon, lepšiu výdrž batérie alebo nové funkcie pre používateľov. Bezpečnostné záplaty sa naopak vydávajú pravidelne a nemusia sa spájať s veľkými zmenami. Treba ale spomenúť, že v prípade nadstavby, o aktualizácie sa stará výrobca mobilu.

Ako často sa stretávate s bezpečnostnou aktualizáciou vo vašom smartfóne? A aká je vaša aktuálna verzia systému? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close