Ako si chrániť bankový účet pred hackermi a online podvodníkmi? Tieto rady nepodceňujte

Hackeri útočia aj v tomto predvianočnom období. Na čo všetko by sme si mali dať pozor, aby sme ochránili naše peniaze? Toto dodržujte, aby ste si ochránili vaše peniaze.

hacker bankove karty slovensko
Zdroj: Niyazz / Shutterstock.com

Mnohí z nás radšej nakupujú online, pretože tam nájdeme veci lacnejšie a zároveň môžeme zo zahraničných obchodov kúpiť niečo, čo u nás nedostať. Zároveň si však musíme dávať pozor, pretože dnes na internete číhajú aj hackeri, ktorí sa nevedia dočkať, kedy sa dostanú k našim bankovým účtom.  

Na internete nájdete množstvo falošných aplikácií, ktoré len čakajú na to, kedy si ich nič netušiaca obeť stiahne. Aj to je jeden zo spôsobov, akým hackeri získavajú prístup k našim účtom. Poďme sa nižšie pozrieť, čo môžeme robiť, aby sme si čo najlepšie ochránili bankové účty pred hackermi.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako si chrániť bankový účet pred hackermi a online podvodníkmi

Uistite sa, že ste skutočne na stránke vašej banky 

Hackerom dnes nerobí žiaden problém vytvoriť stránku, ktorá bude dizajnovo na nerozoznanie od stránky vašej banky. Možno sa vám už stalo, že ste nakupovali online a ako ste zvolili možnosť zaplatiť, tak vás stránka presmerovala na externý web. Hackeri často toto využívajú a to viacerými spôsobmi. Napríklad vytvoria falošný web a falošnú platobnú bránu. No nemenej časté sú aj prípady, kedy hacknú e-shop a a zmanipulujú len stránku, na ktorú vás obchod presmeruje, ako zadáte možnosť platby. Všetko, čo zadáte do tejto stránky, ale pôjde do rúk hackerom. Najlepší spôsob ako sa chrániť pred týmto typom útoku je pozrieť si v dokumentoch oficiálnu URL adresu banky, uložiť si ju a navštevovať ju cez tento uložený odkaz. Nestane sa vám, že by ste klikli na falošnú stránku. 

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Sťahujte len oficiálne aplikácie z overených zdrojov 

Naše banky majú všetky svoje aplikácie dostupné v Obchode Play alebo App Store. Ak si chcete stiahnuť bankovú aplikáciu, mali by ste tak urobiť jedine cez oficiálne obchody s aplikáciami. Hackeri sa totiž môžu pokúsiť vytvoriť falošnú stránku, cez ktorú sa vám budú snažiť ponúknuť akože oficiálnu bankovú aplikáciu.  Rovnako často inzerujú aj falošné stránky vo vyhľadávačoch, na ktorých dávajú možnosť stiahnutia aplikácie. Pozerajte sa preto vždy aj po tom, či aplikáciu nesťahujete z podvodnej stránky. Odhalí vám to URL.

Facebook phishing kradez prihlasovacich udajov
Zdroj: BlueberryPie / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Neodpovedajte na správy, ak neviete či sú legitímne 

Phishingové útoky sú aj u nás mimoriadne rozšírené. Základným pravidlom by malo byť nereagovať na správu, ak sme si nie istí jej odosielateľom. V prípade neistoty môžeme napríklad kontaktovať banku prostredníctvom oficiálneho čísla a presvedčiť sa, či správu skutočne poslali. Ide o častý modus operandi, kedy sa útočník snaží obeť vystrašiť napríklad tým, že jej tvrdí, že jej odchádzajú peniaze z úctu alebo že účet je zablokovaný.

priklad podvodnej spravy o zablokovani bankoveho uctu
Zdroj: HAKA Proti PODVODNÍKOM (Facebook skupina), Monika H.

Zvoľte si radšej silnejšie heslo 

Hoci platí, že každý účet by mal mať svoje vlastné silné heslo, v praxi používame väčšinou jedno alebo dve, ktoré si zapamätáme ľahšie. Ak už ale hovoríme o bankovej aplikácii, tam by ste naozaj nemali “šetriť” a radšej zvoliť silné a unikátne heslo. Prípadne využite funkciu správcu hesiel, cez ktorého si môžete vygenerovať heslo, ktoré útočník neprelomí.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Používajte dvojfaktorové overenie 

Dvojfaktorové overenie slúži ako ďalšia vrstva ochrany, ak by sa hackerovi podarilo získať prístup k vašim prihlasovacím údajom. Pri tomto prihlásení sa vyžaduje zadanie prihlasovacieho kódu, ktorý vám príde cez SMS alebo e-mail. Hacker sa tak nebude môcť prihlásiť, ak tento kód nezadá, pričom je oveľa menšia pravdepodobnosť, že by mal prístup aj k vášmu smartfónu alebo e-mailovej schránke.  

Zapnite si upozornenia o platbách 

Mnohé aplikácie dovoľujú posielať upozornenia pri každej platbe. Pri troche šťastia môžete natrafiť na hackera, ktorý kradne z vášho účtu postupne a včas zablokovať účet, než stihne vykonať viac platieb. Aj ak by sa hackerovi podarilo vybieliť vám celý účet, hneď ako si toto upozornenie všimnete, môžete kontaktovať banku a zvýšiť tak šance, že sa vám peniaze vrátia.

Ďalšie rady

Rady vyššie sú len základom, aby ste si ochránili vaše peniaze. Rovnako nezabúdajte pracovať ani s limitmi na karte, aby vám útočník nestrhol všetko na jedenkrát. Taktiež pri online platbách používajte virtuálne platobné karty. Tie si viete vygenerovať cez aplikáciu vašej banky. Nezabúdajte ani na to, že informácie z karty, by ste nemali s nikým zdieľať a to bez ohľadu na to, čo vám hovorí osoba na druhej strane telefónu. Taktiež sledujte na stránke, ktorú navštívite, či má platný https protokol. V neposlednom rade sa vyhýbajte zadávaniu citlivých informácií na verejných Wi-Fi sieťach. Jej správca môže monitorovať, čo robíte a čo vpisujete do formulárov a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre