AKTUÁLNE: Veľká banka upozorňuje na novú kampaň podvodníkov. Takto sa vám môžu pokúsiť vybieliť bankový účet!

Online útočníci sa snažia staro-novou metódou vybieliť ľuďom bankové účty. Na toto si dajte pozor!

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor ľudí. Len pár dní dozadu sme upozorňovali na to, že ESET odhalil modus operandi útokov známych ako Telekopye. Bezpečnostní experti nielenže odhalili, ako online podvodníci naberajú nových kumpánov, ale širokej verejnosti ukázali aj šablóny a postupy týchto útočníkov. Tento konkrétny útok prebieha hlavne cez rôzne bazáre, ako je napríklad Facebook Marketplace či Bazoš a ďalšie. Tých podvodov, s ktorými sa ale môžeme stretnúť, je oveľa viac.

Najnovšie naša najväčšia banka upozorňuje svojich klientov na novú vlnu podvodných kampaní. No treba uviesť, že útočníci rovnako zneužívajú aj mená iných bánk. Preto sa tento útoky netýka len klientov VÚB banky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na webové stránky, cez ktoré sa prihlasujete do IB

Ako informuje VÚB, tak podvodníci sa presunuli od falošných SMS a podvodných hovorov do internetových vyhľadávačov. Banka hovorí, že by sme mali byť obozretní pri výsledkoch vyhľadávania, ktoré súvisia s finančnými aplikáciami vrátane bankových aplikácií. Dôvodom je, že vo výsledkoch vyhľadávania, sa môžu vo vrchnej časti zobrazovať okrem relevantných stránok aj falošné weby.

„Internetové vyhľadávače môžu zobrazovať ako prvý (sponzorovaný) výsledok vyhľadávania falošné stránky internetového bankovníctva.“, píše banka v upozornení nižšie.

upozornenie VUB podvodne odkazy vo vyhladavaci
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

Banka preto odporúča, aby ste sa prihlasovali do internetového bankovníctva cez oficiálny web banky, ktorý zadáte do prehliadača priamo a nie cez odkaz napríklad v Google. Samozrejme, túto radu by si mali zobrať k srdcu aj klienti iných bánk. Predídu tak možným problémom.

Ako tento útok prebieha?

Tento typ podvodu spočíva v tom, že útočník vytvorí vierohodnú kópiu webovej stránky, ktorú umiestni na internet a následne pomocou kľúčových slov, ako napríklad „Internet banking VÚB“, „IB VÚB“ a podobne, inzeruje falošný web. Mnoho ľudí ma tendenciu, že klikne na prvý odkaz, ktorý sa im zobrazí vo vyhľadávači a následne, ak web vyzerá vierohodne, tak sa začne prihlasovať a vypĺňať citlivé údaje. No ak je na falošnej stránke, tak sa stane obeťou podvodu. Útočník potom, ako získa citlivé údaje, napríklad informácie z bankovej karty, tak ich obratom zneužije.

Treba ale prízvukovať, že tento typ podvodu je bežný aj pri iných službách. V minulosti sme napríklad upozorňovali na obdobný podvod, no v tomto prípade útočník maskoval falošný web za stránku operátora. Útočník konkrétne inzeroval vo vyhľadávači možnosť dobiť si kredit. Stránka, ktorá síce vyzerala ako web operátora, bola vytvorená neznámou osobou. V tomto konkrétnom prípade, bohužiaľ, jedna žena a muž spolu prišli o takmer dve tisíc eur.

bankovy scam podvod
Zdroj: fizkes / shutterstock.com

Pozerajte sa preto vždy na URL adresu, na ktorú vás zavedie odkaz vrátane tých, ktoré sa zobrazujú v Google, Bing a ďalších vyhľadávačoch. Tento typ podvodu je pomerne rozšíreným a hoci má relatívne krátku životnosť, tak aj za niekoľko hodín, kým je živým, dokáže narobiť jednotlivcom obrovské ekonomické škody.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre