AKTUÁLNE: Máte mobil na kredit? Takto najnovšie online podvodníci okradli ľudí o stovky €, upozorňuje polícia

Online podvodníci okradli ľudí s mobilným kreditom o stovky €. Pozrite sa, ako to spravili.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Online podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako získať prospech na úkor nič netušiacich obetí. Nedávno sme upozorňovali na rady známej banky, ako predísť tomu, aby vás online podvodník okradol o peniaze. Útočníci zväčša majú spoločný cieľ, ktorým je získať údaje z platobnej karty a následne ich zneužiť. Na to, aby ich získali, používajú rôzne metódy.

Podvodníci operujúci v kyberpriestore používajú rôzne taktiky, aby prinútili obete konať podľa toho, ako si to prajú. Môžu vám napríklad tvrdiť, že vám odchádzajú peniaze z bankového účtu, alebo že niekto cudzí získal prístup k vašim citlivým údajom a snaží sa na vaše meno zobrať pôžičku. Tých príbehov je viacero. Zväčša pri tomto type podvodu vás osloví podvodník priamo a je na vás, či podľahnete tlaku alebo nie, ktorý na vás vyvíja osoba na druhej strane telefónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No jedným z najväčších problémov je, keď sami „padneme do náručia“ podvodníkovi v domnienke, že ide o regulárnu službu. To sa stalo aj 44-ročnej žene a 35-ročnému mužovi, informuje polícia.

Pozor na dobíjanie kreditu. Overte si, či ste skutočne na stránke operátora

Muži zákona najnovšie upozorňujú na nový druh podvodu, ktorého cieľovou skupinou sú všetci ľudia, ktorí používajú mobilné karty s kreditom. Podľa polície útočníci vytvárajú podvodné webové stránky, ktoré vyzerajú ako weby regulárnych inštitúcií, ktoré sľubujú dobitie mobilného kreditu. V tomto konkrétnom prípade išlo o weby, ktoré sa tvárili ako stránky mobilného operátora.

Modus operandi útočníka (alebo útočníkov) je pomerne jednoduchý. Vytvoria webovú stránku, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako webová stránka mobilného operátora. Následne na ňu naženú ľudí (napríklad pomocou platenej reklamy), ktorí si chcú dobiť kredit a čakajú, kým im citlivé údaje cez formulár vyplní návštevník stránky v domnienke, že si dobíja kredit. No v skutočnosti obeť len odovzdá útočníkovi údaje z platobnej karty a ak je to potrebné, tak aj potvrdí platbu, tá ale skončí na účte podvodníka.

„Na podvodný ťah doplatili v uplynulých dňoch dvaja poškodení, ktorých trestné oznámenia evidujú na Okresnom riaditeľstve PZ Bratislava II. Dobitie kreditu 44-ročnej ženy a 35-ročného muža na falošných adresách mobilných operátorov skončilo únikom údajov ich platobných kariet.“, hovoria muži zákona. „Po vyplnení jednotlivých položiek na dobitie kreditu zo strany poškodených sa podvodníci dostali k číslam účtov, platobných kariet, dobám ich platnosti a CVV. Týmto podvodníci získali všetky potrebné údaje na to, aby za krátky čas vykonali viacero výberov z účtov prostredníctvom bankomatov. 44-ročná žena prišla týmto konaním o 740 € a 35-ročný muž o 1200 €.“, dopĺňajú.

Aké znaky má falošná stránka?

Policajti na sociálnej sieti dávajú do pozornosti aj niekoľko znakov, pomocou ktorých môžete overiť, či sa nachádzate na regulárnej alebo podvodnej stránke.

„Na stránkach kde poskytujete svoje citlivé údaje (napr. meno priezvisko, adresu, číslo karty a pod.) si vždy všímajte znaky, ktoré vám pomôžu rozpoznať nebezpečenú webstránku od bezpečnej:

Adresa webstránky by mala začínať https://. Malé „s“ v tomto prípade znamená „secure“, teda bezpečné..

Ďalším znakom je symbol zámku, ktorý sa nachádza v paneli hneď vedľa URL adresy internetovej stránky. Po kliknutí na symbol zámku sa zobrazia informácie o certifkáte stránky.

Varovanie „Vaše pripojenie nie je bezpečné“ znamená, že platnosť certifikátu sa nedá overiť a mali by ste stránku opustiť.

Hľadajte na stránke kontaktné údaje, ak chýbajú je to znakom neserióznej webovej stránky.

Mnoho gramatických chýb a preklepov na stránke môže byť signálom, že ide o podozrivý.“

Mužov zákona by sme ešte doplnili, že sledujte aj názov URL domény, či v nej nie je drobný preklep. Útočníci totiž často vytvárajú webové stránky s URL adresami, v ktorých chýba napríklad jedno písmenko alebo doména nie je „.SK“, ale napríklad „.COM“ a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre