Pozor, mobily Slovákov zaplavuje nová vlna podvodných SMS správ. Tieto falošné správy zahlcujú naše mobily najčastejšie

Mobily Slovákov znova vo veľkom zaplavujú falošné SMS správy. Pozrite sa na tie najčastejšie, s ktorými sa môžete stretnúť pri pokuse o podvod.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci neustále vymýšľajú nové spôsoby, ako oklamať potenciálne obete. Zväčša to skúšajú cez podvodné e-maily, telefonický hovory, prípadne cez SMS správy. Nedávno sme napríklad upozorňovali starý známy podvod, ktorý zažil v týchto dňoch návrat. Išlo o podvod, kedy útočník od potenciálnej obete požadoval, aby s ním zdieľala overovací kód, ktorý jej prišiel do správy pod zámienkou, aby mohol obeť registrovať do súťaže. Ak adresát správy zdieľal tento kód s útočníkom, tak mu ukradol buď účet od sociálnej siete, alebo autorizoval platbu. Poukázali sme prípadne aj na podvod, kedy útočník sľuboval ľuďom pôžičku, no nakoniec údaje, ktoré získal, zneužil na to, aby si vytvoril bankový účet na cudzie meno, ktorý následne zneužíval pri ďalších podvodoch.

Najnovšie by sme radi dali do pozornosti novú vlnu podvodov. Ide konkrétne o falošné SMS správy, ktoré zaplavujú mobily Slovákov. No príbehy, s ktorými online podvodníci oslovujú potenciálne obete, sa rôznia. Niekedy sa snažia vyvolať v obeti pocit naliehavosti a inokedy zas tvrdia, že obeť má nárok na nejakú formu odmeny. Poďme sa nižšie pozrieť na najčastejšie falošné SMS správy, s ktorými sa môžeme v súčasnosti stretnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na tieto SMS správy, ide o podvod, nereagujte na ne!

Podvod s doručením balíka

Ako sme už v vyššie spomínali, tak príbehy, s ktorými sa snažia útočníci obalamutiť obete, sú rôzne. Tým najčastejším podvodom v súčasnosti, sú SMS správy akože z kuriérskych služieb. Útočníci sa v tomto type podvodu snažia zneužiť aktuálnu „nákupnú horúčku“. A preto, by ste si mali dávať pozor, na akú adresu smerujú URL odkazy v týchto správach. Či ide o web regulárneho dopravcu alebo nie a rovnako, čo od vás odosielateľ SMS správy požaduje.

Podvodníci pri tomto type správ najčastejšie naliehajú na aktualizáciu údajov, kde má byť balík doručený, no medzi údajmi, ktoré požadujú aktualizovať, sú aj informácie z platobnej karty. Prípadne požadujú zaplatiť drobný poplatok, aby mohol byť balík doručený. Vedzte, že ak vám príde takáto správa, tak ide o podvod.

Podvodna SMS dorucenie balika
Zdroj: Vosveteit.sk

Zabudli ste uhradiť poplatok

Nemenej častým podvodom je, keď vám útočník tvrdí, že ste zabudli uhradiť nejaký poplatok, napríklad parkovné, pokutu, poistku a podobne. S takouto podvodnou správou sa stretla aj Vierka H., ktorá na sociálnej sieti zdieľala snímku obrazovky, ako sa ju pokúsili oklamať.

podvodna SMS zaplatenie poistky
Zdroj: Vierka H.

Na tomto type podvodu je nebezpečné to, že útočník zamaskoval URL adresu pod názov domény banky. No, ako kliknete na odkaz, tak vás presmeruje na nesúvisiacu stránku, kde bude od vás útočník požadovať vyplynie bankových údajov, ktoré následne zneužije. Majte na pamäti, že týmto spôsobom firmy nežiadajú uhradenie poplatkov. Ak máte predsa len podozrenie, že ide o regulárnu správu, tak kontaktujte svoju banku, prípade službu, ktorá je spomenutá v správe a overte si pravdivosť tvrdení a to buď na pobočke alebo na oficiálnom kontaktnom čísle inštitúcie.

Máte právo nárokovať si výhru alebo iný benefit

Nemenej častým podvodom je, keď vám útočník sľubuje peniaze alebo inú vecnú výhru. V tomto prípade vás kontaktuje s príbehom, že ste si zabudli nárokovať nejaký benefit. Dobrým príkladom sú SMS správy nižšie. No modus operandi útoku je rovnaký, získať od adresáta správy citlivé údaje z bankovej karty a tie zneužiť.

Váš účet bol alebo bude zablokovaný

Poslednou SMS správou, ktorá zaplavuje vo veľkom mobily Slovákov je SMS, v ktorej útočník tvrdí, že váš bankový účet alebo platobná karta, bola, resp. ešte len bude zablokovaná a ak sa chcete týmto nepríjemnostiam predísť, tak musíte konať.

priklad podvodnej spravy o zablokovani bankoveho uctu
Zdroj: HAKA Proti PODVODNÍKOM (Facebook skupina), Monika H.

Ciel je rovnaký, no spôsob mierne odlišný

Ako ste zo správ vyššie mohli vidieť, tak modus operandi útokov je prakticky rovnaký, no príbeh je mierne odlišný. Útočníci sa zväčša snažia vyvolať vo vás pocit naliehavosti, aby ste konali ihneď. Je to z dôvodu, že ak sa rozhodnete konať okamžite, tak zväčša si človek riadne neuvedomí, čo robí a napríklad odovzdá citlivé údaje útočníkovi. Majte na pamäti, že žiadna regulárna inštitúcia nebude na vás vytvárať nátlak, že máte „pár minút“ na to, aby ste konali. Taktiež cez SMS správy nebude žiadať uhradenie poplatkov alebo zdieľanie citlivých informácií obzvlášť takých, ktorými už disponuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre