„Internetové obchody opäť lákajú na obrovské zľavy“. NBÚ radí, ako sa vyhnúť podvodným e-shopom. Na toto si dajte pozor!

NBÚ radí, čo by sme si mali skontrolovať na stránke online obchodu ešte predtým, ako na ňom nakúpime. Pozrite sa, ako sa môžete vyhnúť podvodným e-shopom.

hacker bankove karty slovensko
Zdroj: Niyazz / Shutterstock.com

Nákupné šialenstvo pomaly, ale isto začína. Mnohí ľudia si odkladajú nákupy na Black Friday a Cyber Monday. Počas týchto nákupných sviatkov môžeme nielen ušetriť peniaze, ale aj ich prerobiť a to hlavne, ak narazíme na nepoctivého predajcu. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) najnovšie na svojom webe zverejnil odporúčania, ako by sme mali nakupovať, aby sme sa nestali obeťou podvodu.

Ešte nikdy nebolo tak jednoduché vytvoriť si web a predávať cez neho produkty. Je to otázka pár hodín. Následne môže ktokoľvek ponúkať tovar na internete. Uvedomujú si to aj online podvodníci, ktorí vytvárajú falošné e-shopy ako na bežiacom páse. V prospech spotrebiteľov hrá to, že tieto online obchody majú spoločné znaky, ktoré zdieľajú. Otázkou ale je, na čo by sme si mali dávať pozor? Poďme sa nižšie pozrieť na odporúčania NBÚ.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako sa vyhnúť tomu, aby sme minuli peniaze na podvodnej stránke?

NBÚ v prvom rade odporúča, aby sme nakupovali od oficiálnych predajcov. Obzvlášť opatrení by sme mali byť v situácii, ak narazíme na ponuku, ktorá je už na prvý pohľad výrazne lacnejšou ako inde. Úrad odporúča, aby sme si preštudovali recenzie na e-shop, hlavne tie negatívne, ak sa rozhodneme nakúpiť tovar v neoficiálnych obchodoch.

Ďalej odporúča, že ak stránka láka na príliš nízke ceny, ktoré nekorešpondujú s konkurenciou, mali by sme zvážiť nákup na takomto webe. Môže ísť totiž o podvod.

Úrad hovorí, že by sme nemali podceňovať ani spôsob platby.

„Oficiálne online obchody vo väčšine prípadov ponúkajú zákazníkom viaceré možnosti platby (kartou, na dobierku, prevodom alebo pri osobnom prevzatí). Ak ponúkajú platbu kartou, uistite sa, že je zabezpečená a prebieha cez oficiálnu platobnú bránu banky alebo spoločnosti, ktorá môže takéto služby poskytovať. Pokiaľ je možné zaplatiť cez PayPal, zvoľte si túto možnosť.“

NBÚ dopĺňa, že ak nakupujeme online, tak by sme mali na nákupy používať špeciálnu kartu. Na tejto karte by sme mali mať nastavené aj maximálne limity na platenie. Rovnako by sme mali mať na nej aj obmedzené množstvo peňazí. Prízvukuje ale, že najlepšou možnosťou je používanie virtuálnych platobných kariet. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o typ karty, ktorú môžete vygenerovať cez aplikáciu vašej banky a platnou je len niekoľko minút od vytvorenia. Prostredníctvom tejto karty nezdieľate reálne údaje z vašej skutočnej platobnej karty s predajcom.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pozor dajte aj na údaje, ktoré od vás obchod pýta

Úrad prízvukuje, že by sme si mali dávať pozor aj na to, aké údaje od nás e-shop žiada. Prízvukuje, že seriózny obchod od nás nebude žiadať také údaje, ktoré nepotrebuje na transakciu. Ide napríklad o údaje ako sú rodné číslo, číslo občianskeho preukazu a podobne.

Pozor by sme si mali dávať aj na URL adresu webu, kde sa chystáme nakúpiť tovar, či v nej nie sú preklepy alebo nezvyčajné znaky. Mali by sme sa pozerať aj na symbol zámku (https://), či je prítomným. Tento symbol hovorí, že komunikácia medzi vami a prevádzkovateľom webu je šifrovaná.

https_internet
Zdroj: Vosveteit.sk, wikimedia

NBÚ rovnako upozorňuje, že by sme sa mali pozerať aj na informácie na stránke, ako sú napríklad obchodné podmienky, reklamačný poriadok, kontakty na predajcu, zákazníci servis a podobne.

Jedným z ďalších spôsobov, ako sa vyhnúť potenciálne nečestnému e-shopu je, skontrolovať si vek domény, kedy bol registrovaná.

„Ak bola doména registrovaná iba niekoľko dní pred tým, ako začala ponúkať produkty alebo len pár dní pred Black Friday, môžete to považovať za podozrivé. Overiť si to môžete prostredníctvom voľne dostupných webových nástrojov, napríklad https://www.whois.net.“, vysvetľuje úrad.

Aké veci si kontrolujete vy na webe ešte predtým, ako sa rozhodnete spraviť nákup? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre