Je bezpečné sťahovať aplikácie do smartfónu z iných zdrojov ako Obchod Play? Toto by ste mali vedieť ešte predtým, ako tak spravíte

Pozrite sa na dôvody, prečo by ste mali zvážiť sťahovanie aplikácií z iných zdrojov ako je Obchod Play.

obchod s aplikaciami google play
Zdroj: Vosveteit.sk

Naše smartfóny nám už dlho neslúžia len na telefonovanie či posielanie správ. Ide o zariadenia, v ktorých máme uložené kvantum informácií o nás a hlavne, pristupujeme cez ne k finančným aplikáciám, napríklad aplikáciám bánk a podobne.

Pravdepodobne na sťahovanie aplikácií používate Obchod Play. No čoraz častejšie môžeme naraziť aj na aplikácie z iných zdrojov. Tento softvér zväčša láka používateľov na rôzne prémiové služby zadarmo, prípadne na funkcie, ktoré chýbajú originálnym aplikáciám. Dobrým príkladom takejto aplikácie je WhatsApp Pink. Išlo o aplikáciu, ktorá umožňuje prístup k WhatsAppu, no ponúka rôzne prémiové funkcie, napríklad ponúka viac nástrojov, ako môžete formátovať text. Každý, kto si ale stiahol túto aplikáciu, tak sa stal neskôr obeťou odcudzenia citlivých informácií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo by sme nemali sťahovať aplikácie z iných zdrojov ako je Obchod Play

Pravdepodobne už asi tušíte, kam smerujeme. V prípade sťahovania aplikácií z iných zdrojov ako je Obchod Play, tak sa vystavujete bezpečnostnému riziku. Útočníci totiž často schovávajú škodlivý softvér do rôznych aplikácií, ktoré ponúkajú extra funkcie v porovnaní s tými originálnymi. Prípadne, lákajú na prémiové služby či platený softvér zadarmo.

ESET varuje pred špionážnymi kampaňami, ktoré šíria podvodné imitácie Signal a Telegram aplikácií
Zdroj: Pixabay (GDJ, kalhh), Wikimedia (Signal App, Telegram Messenger LLP), Úprava: Vosveteit.sk

Na to, aby sa dostali do zariadenia obete, tak potrebujú potenciálnu obeť presvedčiť, aby si tento softvér stiahla do telefónu. A hoci aj v Obchode Play môžeme naraziť na nebezpečné aplikácie, tak šanca, že sa tak stane, je oveľa nižšia ako v prípade iných zdrojov. Dôvodom je zabezpečenia obchodu a kontrola softvéru predtým, ako sa dostane do ponuky.

Launcher Obchod Play
Zdroj: Vosveteit.sk

Vo všeobecnosti platí, že neoficiálne zdroje často nemajú zavedené primerané bezpečnostné mechanizmy, ktoré sú štandardom v Google Play. Aplikácie z týchto zdrojov môžu obsahovať škodlivý softvér, ktorý môže ukradnúť citlivé údaje, ako sú heslá a bankové informácie, alebo dokonca zapríčiniť poškodenie zariadenia.

Google Play Store vykonáva prísne kontroly kvality predtým, než aplikáciu je schválená k distribúcii. Tieto kontroly zahŕňajú overovanie funkčnosti, bezpečnosti a dodržiavania zásad ochrany súkromia.

Preto sťahovanie aplikácií z iných alternatívnych obchodov alebo stránok, sa vám môže vypomstiť.

Google zaviedol bezpečnostnú novinku, no nespoliehajte sa na ňu

Google nedávno oznámil, že zlepší ochranu používateľov a to tým, že rozšíri ochranu používateľov cez službu Play Protect aj na aplikácie, ktoré boli stiahnuté z iných zdrojov ako je Obchod Play. No treba prízvukovať, že táto ochrana nie je 100% a preto by sme sa na ňu nemali spoliehať, že všetok bezpečný softvér zachytí. Nehovor viac o tom, že škodlivý softvér môže odhaliť už keď bude neskoro.

Ako skontrolovať, ktoré aplikácie môžu inštalovať softvér z iných zdrojov

Android telefóny sú predvolene nastavené tak, aby povolili inštaláciu aplikácií len z Obchodu Play. No zlou správou je, že pár kliknutiami môžeme toto oprávnenie povoliť aplikáciám, aby mohli inštalovať softvér do zariadenia z iných zdrojov.

To, ktoré aplikácie môžu inštalovať do zariadenia ďalší softvér z iných neoficiálnych zdrojov, sa dozviete cez sekciu Povolenia. Na tejto karte je zväčša potrebné kliknúť na možnosť „Ostatné“ alebo „Špeciálny prístup“.

Inštalujete do vášho zariadenia aplikácie z iných zdrojov ako je Obchod Play alebo nie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre