Získali hackeri vašu e-mailovú adresu alebo iné citlivé údaje? Takto to zistíte pomocou pár klikov

Hackeri neustále útočia na servery populárnych služieb, čím získajú prístup k státisícom osobných údajov. Pozrite, či sú medzi nimi aj vaše.

gmail hacker
Zdroj: CeltStudio / shutterstock.com a BigTunaOnline / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Chodia vám nevyžiadané reklamné e-maily, phishingové útoky alebo iný podobný spam? Je možné, že sa vaša e-mailová adresa dostala do rúk kyberzločincom počas nejakého väčšieho útoku. Ako zistiť, či to tak naozaj je?  

Keď sa registrujeme na webové stránky alebo do aplikácií, e-mailová adresa už je nutnosťou v 99% prípadov. Po úspešnej registrácii sa naše informácie ukladajú na servery portálu alebo spoločnosti. Hackeri častokrát vytvárajú väčšie kampane, ktorých cieľom je napadnúť práve servery väčších spoločností alebo populárnych portálov. Ak sa im to podarí, do rúk získajú státisíce e-mailových adries a kontaktných údajov. Tie môžu následne predávať ďalej za peniaze, alebo sa vás môžu pokúsiť napadnúť priamo.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Získali hackeri váš e-mail? Cez túto službu to zistíte raz-dva

Ak chcete vedieť, či vaša e-mailová adresa unikla v jednom z hackerských útokov, odporúčame portál Have I been pwned. Ide o internetový nástroj, ktorý si môžete otvoriť z PC alebo mobilu a skontrolovať si, či vaša e-mailová adresa unikla na internet pri jednom z hackerských útokov. Cez túto stránku si môžete preveriť toľko e-mailových adries, koľko len chcete.  

Menším nedostatkom môže byť potrebná znalosť angličtiny. Po zadaní e-mailovej adresy sa vám môžu zobraziť dve možnosti. Buď je vaša adresa v poriadku a tým pádom nemusíte nič riešiť, v opačnom prípade sa váš účet dostal do rúk hackerom a vaše súkromné údaje boli zverejnené. Jedným z plusov tohto nástroja je, že vám prezradí, pri akých únikoch sa vaše osobné informácie dostali von. Popíše vám podrobnosti útoku a čo všetko okrem vašej e-mailovej adresy môže mať niekto v rukách. Okrem toho môžete zadať aj svoje meno alebo meno člena rodiny.  

Dostali hackeri do rúk vašu mailovú adresu a osobné údaje?
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako vám odporúčame, aby ste sa pozreli na zabezpečenie vášho Google účtu aj cez nastavenia prehliadača Chrome. K tejto funkcii sa dostanete pomocou pár kliknutí potom, ako si otvoríte váš prehliadač Chrome a kliknete na možnosť nastavení (cez tri bodky v pravom hornom rohu). Následne, ako si otvoríte Nastavenia prehliadača, tak v bočnej ponuke vyberte možnosť Ochrana súkromia a zabezpečenie. V ďalšom kroku vyberte z ponuky možnosť Kontrola.

kontrola hesiel cez chrome ci nedoslo k uniku
Zdroj: Vosveteit.sk

V priebehu minútky až dvoch, v závislosti od toho, koľko hesiel máte uložených vo vstavanom Správcovi hesiel, uvidíte report s možnými porušeniami súkromia vrátane odporúčaní, čo by ste mali spraviť.

kontrola hesiel cez chrome ci nedoslo k uniku_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, ak by ste chceli zistiť, či sa niekto cudzí prihlasuje do vášho Google účtu, dovoľte nám, dať vám do pozornosti tento návod, kde sme sa venovali tejto téme podrobnejšie.

Čo robiť, ak sa váš e-mail dostal von?  

Ak zistíte, že vaše osobné údaje unikli von počas hackerského útoku, ako prvé odporúčame si okamžite zmeniť heslo. V tomto prípade klaďte dôraz na to, aby bolo heslo naozaj silné, teda malo najmenej 12 znakov a kombináciu veľkých a malých písmen, čísel a špeciálnych znakov. Ďalším vhodným krokom je povoliť dvojfaktorové overenie pri každej službe, ktorá ho ponúka.  

Zároveň si skontrolujte, či nemáte v e-mailovej schránke zmenené kritické nastavenia, ktoré by útočníkovi umožnili zneužiť váš účet a získať k nemu prístup. Rozmýšľajte aj o založení novej e-mailovej adresy. Ak váš e-mail unikol len pri jednom útoku, predstavuje to menší problém, ako keď unikol pri viacerých. V každom prípade však predstavuje každý únik závažné bezpečnostné riziko.  

Ak váš mail unikol pri podobnom útoku, môžete kedykoľvek očakávať phishing, spam, rôzne reklamné e-maily, alebo inú nevyžiadanú poštu. Phishingové e-maily môžu predstavovať naozaj obrovské riziko, najmä ak ide o nejaký sofistikovanejší podvod. Každý poznáme “nigérijských princov” a “miliardárov”, ktorí sa rozhodli z dobroty svojho srdca práve vám venovať časť svojho majetku. Takéto podvody už neoklamú nikoho a práve tie sa stávajú terčom mnohých vtipov. Dávajte si však pozor, phishing nie je len o takýchto okatých podvodoch a vie byť oveľa nebezpečnejší.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre