BezpečnosťSpravodajstvo

Ako rozpoznať, že správa, ktorá vám prišla, je spam?! Na tieto znaky by ste si mali dávať pozor!

Spamové správy častokrát zdieľajú niekoľko znakov. Pozrite sa, ako ich môžete rozpoznať a oddeliť od tých dôveryhodných.

Denne sa stretneme s veľkým množstvom správ či už v rámci našich profilov na sociálnych sieťach alebo v rámci e-mailov v našich schránkach. Množstvo z nich však môžeme klasifikovať ako spam, teda nevyžiadanú poštu, ktorá môže byť v mnohých prípadoch dokonca škodlivá. Ako teda dokážeme rozpoznať spam a oddeliť od neho bezpečné a klasické správy, na ktoré môžeme reagovať? Aj na to sa teraz pozrieme, pretože táto praktika patrí medzi základné pravidlá našej návštevy internetových stránok. A ak sa aj vy chcete brániť voči podvodníkom a rôznym útočníkom, tak by ste teraz mali spozornieť.

Neosobné a často rozosielané správy

Aj vám možno niekedy došla univerzálna správa, ktorá bola rozoslaná mnohým ďalším ľuďom. Možno vás tam osoba oslovuje opačným pohlavím, možno je správa písaná až príliš všeobecne. V takomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou ide o univerzálnu spamovú správu, ktorú podvodníci posielajú mnohým ďalším ľuďom. Nie, nikto vám len tak do správy nenapíše, že ste vyhrali nový iPhone 14 Pro Max. Rovnako vás nikto nebude kontaktovať cez e-mail, že ste zdedili milióny dolárov od strýka z Americky a podobne. A aj na takéto správy by ste si mali dávať pozor, pretože ich podvodníci len preposielajú ďalej a snažia sa nimi nachytať ľudí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
priklad spamu
Zdroj: Vosveteit.sk, príklad spamu, kedy nám umierajúca pani chce dať viac ako 18-miliónov dolárov

Neznáme kontakty

O spamové správy sa pokúšajú častokrát neznáme kontakty, s ktorými ste sa nikdy predtým nespojili. Či už ide o pokus o kontakt na Facebooku, Instagrame či neznáme číslo, ktoré vás kontaktuje na WhatsAppe, mali by ste sa mať na pozore. Vo vašej e-mailovej schránke alebo v četovacej aplikácii sa rovnako môžu objaviť e-maily, ktoré pochádzajú od cudzích ľudí, s ktorými ste sa nikdy nespojili. Aj na takéto pokusy o kontakt by ste si mali dať pozor.

online podvod utocnik hacker
Zdroj: chingyunsong / Shutterstock.com

Scamy a podozrivé odkazy

Podvodníci sa častokrát pokúšajú odosielať správy, v ktorých nájdeme výhodné ponuky na prémiové služby alebo produkty zadarmo. Aj na tieto kontakty by ste si mali dať pozor a v žiadnom prípade im nepodpovedať. Podozrivé vedia byť aj odkazy, ktoré vám neznáme osoby odošlú sčista-jasna. Na takéto odkazy neklikajte a v žiadnom prípade v nich nevypĺňajte žiadne formuláre s osobnými údajmi.

Nikto si od vás nebude pýtať vaše prihlasovacie údaje

Častokrát vieme naraziť aj na správy, v ktorých sa vás podvodníci pýtajú na vaše prihlasovacie meno či heslo, e-mail alebo dokonca overovací kód. So zámienkou, že vám potrebujú odblokovať účet alebo postarať sa o jeho zabezpečenie tak od vás vedia vylákať tieto citlivé údaje. Aj na to by ste si však mali dať pozor a považovať tieto pokusy o kontakt za spam.

Pozor na e-maily od „pošty“

Rovnako populárne sú aj správy, v ktorých sa útočníci vydávajú za doručovateľské spoločnosti a píše s príbehom, že vám nemohol byť doručený balík, lebo máte zle vyplnenú adresu. Ide o podvod, ktorého cieľom je získanie citlivých údajov, napríklad z platobnej karty. Nezabúdajte ale na to, že príbeh môže byť aj iný. Vždy si preto overujte, kto je odosielateľom správy a keď znie podozrivo, radšej na ňu nereagujte a ignorujte ju.

Do pozornosti by sme vám dali aj to, že v týchto správach častokrát môžu byť aj prílohy, ktoré ak otvoríte, tak si stiahnete do zariadenia vírus. Preto nikdy neotvárajte prílohu, ak neviete, že sú od dôveryhodného odosielateľa.

Spamové správy majú často tieto znaky

Správy, ktoré by sme nemali považovať za dôveryhodné, sa častokrát nelíšia v niektorých znakoch. Často obsahujú gramatické chyby alebo problémy so štylistikou. Rovnako vás tieto správy vyzývajú, aby ste klikli na nejaký odkaz, pýtajú si od vás citlivé informácie o vás alebo vašom účte či vás žiadajú o preposlanie takej správy. Tieto znaky by ste si mali všímať a na spam v žiadnom prípade neodpovedať. Najlepším riešením je tak takúto správu odstrániť a kontakt prípadne zablokovať.

Stretli ste sa aj vy niekedy so spamovou správou? A ako ste ju odhalili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close