Stali ste sa obeťou phishingu: Experti radia, aby ste rýchlo spravili týchto 10 krokov

Phishing je čoraz výraznejším problémom a rozpoznať ho je niekedy náročné. Čo robiť, ak ste už klikli na podozrivý odkaz a konali ste podľa pokynov útočníka?

phishing
Zdroj: wk1003mike / shutterstock.com

Phishingové útoky sa pomaly ale isto stávajú populárnejšími ako tradičné malvérové útoky, hoci aj tie sa stále objavujú vo veľkom množstve.  

Podvodníci využívajú neustále nové metódy ako sa dostať k našim osobným, bankovým alebo inak citlivým informáciám. Phishing môže prebiehať cez e-mail, SMS, telefonát alebo aj sociálne siete. Podstatou takéhoto útoku je cez manipuláciu vytiahnuť peniaze alebo prihlasovacie údaje svojich obetí.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niekedy je veľmi jednoduché rozpoznať phishing. Zvláštne znejúce vety, gramatické chyby alebo požiadavky, ktoré dnes už neoklamú skutočne nikoho. Na druhú stranu však musíme povedať aj to, že naletieť phishingu nemusí byť žiadna hanba. Podvodníci niekedy uplatňujú naozaj presvedčivé metódy a s príchodom umelej inteligencie proti vám použijú aj hlas vášho známeho alebo rodiny.  

Na našom portáli sme sa venovali tomu, ako rozpoznať pokus o phishing, no tento článok je o tom čo robiť, ak ste náhodou takémuto útoku podľahli. O tom aké by mali byť naše ďalšie kroky informuje aj portál ESET.  

Neposkytujte ďalšie informácie 

Možno phishingová správa znela presvedčivo a vy ste klikli na odkaz, ktorý vám útočník v správe poslal. Ten vás presunul na stránku, kde sa začínajú dostavovať prvé podozrenia. Ak vám niečo nesedí, neposkytujte útočníkovi ďalšie informácie. Nezadávajte do textových polí žiadne informácie a je celkom možné, že sa na poslednú chvíľu vyhnete zneužitiu vašich dát. Niektoré stránky dúfajú, že im poskytnete údaje, no iné sú nebezpečnejšie a po ich navštívení vám do zariadenia stiahnu malvér.  

podvodna stranka ziada vyplnenie prihlasovacie udaju
Zdroj: trustwave.com

Odpojte sa od internetu 

Ako sme už spomenuli, v niektorých prípadoch sa podvodníci “poistia”. Ak by ste nenaleteli na phishing, do zariadenia vám cez falošnú stránku podstrčia malvér, ktorý im umožní ovládať vaše zariadenie na diaľku. Ak máte podozrenie, že ste sa stali obeťou phishingu, odpojte zariadenie, cez ktoré ste klikli na odkaz, od internetu. To zabráni vášmu zariadeniu aby posielalo útočníkom ďalšie dáta.  

Zálohujte si dôležité súbory, ale opatrne 

S najväčšou pravdepodobnosťou máte v zariadení súbory, ktorých sa nechcete vzdať. Rodinné fotografie, videá, dôležité pracovné dokumenty alebo iné. Ak máte zariadenie odpojené od internetu, ďalším dobrým krokom je zálohovať si všetko najnutnejšie. V tomto prípade ale zvážte riziká, pretože malvér môže infikovať aj tie súbory, ktoré by ste si radi nechali. Existuje riziko, že s rodinným albumom si prenesiete do nového zariadenia aj malvér.

smartfón záloha
Zdroj: pngall

Skontrolujte zariadenie antivírovým softvérom 

Keď máte odpojené zariadenie od internetu, prejdite ho antivírovým softvérom. V tomto prípade ale zdôrazňujeme, že ak chcete mať úplnú istotu, mali by ste použiť dôveryhodný softvér. Skontrolovať počítač môžete ešte skôr ako si zálohujete súbory na iné zariadenie. Zároveň upozorňujeme, že ani spoľahlivý antivírus nemusí zaznamenať všetky hrozby. Ďalší krok je preto mimoriadne dôležitý. Mimochodom, skontrolovať si počítač môžete aj cez Windows Defender.

Zvážte, či zresetujete zariadenie do továrenských nastavení 

Aj keď vám antivírový program nenájde nič, stále môžete mať v zariadení malvér. Porozmýšľať by ste mali aj o tom, či kvôli ochrane svojich dát a peňazí nevrátite zariadenie do továrenských nastavení. Majte na pamäti, že táto možnosť vymaže z vášho zariadenia úplne všetko, čo na ňom máte. Zároveň upozorňujeme, že tie najzákernejšie malvéry dokážu prežiť aj tento krok. Je však pravdepodobné, že resetovaním zariadenia do továrenských nastavení sa zbavíte väčšiny bežných malvérov.  

Ransomware_malware_virus
Zdroj: Vosveteit

Vytvorte si nové heslá 

Továrenské nastavenia sú tou najlepšou možnosťou, akú môžete ako užívateľ urobiť. Ak by malvér pretrvával aj potom, je lepšie obrátiť sa na IT experta. Povedzme ale, že ste sa malvéru zbavili, alebo ste klikli na phisingovú stránku, ktorá išla len po vašich údajoch. Pri akejkoľvek interakcii s phishingom sa odporúča vytvoriť si nové prihlasovacie heslá do vašich účtov vrátane bankovej aplikácie. To by ste mali urobiť aj v prípade, ak ste žiadne podobné údaje nikam nezadávali.  

Okamžite kontaktujte banku 

Ak ste zadali číslo vašej kreditnej karty do podvodného obchodu, kontaktujte banku čo najskôr, ako odhalíte podvod. Čím dlhšie budete čakať, tým je väčšie riziko že o peniaze prídete, alebo že vám útočník ukradne väčšiu sumu. Kartu môže banka zamraziť, čím zabráni akýmkoľvek ďalším transakciám. Zároveň vám poradí ďalšie kroky, napríklad či je šanca vrátenia stratených peňazí. Nezabúdajte ani na to, že väčšina bankových aplikácií umožňuje, aby ste kartu zablokovali aj z aplikácie.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Všimnite si zmeny v údajoch 

Ak sa hacker dostal do vášho zariadenia, chce sa tam udržať čo najdlhšie. Znamená to, že sa pokúsi pozmeniť vaše prihlasovacie údaje, heslá, e-mailovú adresu a podobne. Ak si všimnete, že sa zmenili základné prihlasovacie údaje, kontaktujte príslušné služby a zmeňte si heslá.  

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre