Čo všetko môžu aplikácie vo vašom smartfóne robiť, ak im udelíte široké oprávnenia? Toto by ste mali vedieť!

Ku akým častiam smartfónu pristupujú aplikácie a ako fungujú povolenia, ktoré im udeľujeme? Pozrite sa, čo by ste o povoleniach mali vedieť a prečo by ste ich nemali bezhlavo dávať každej aplikácii.

povolenia aplikacii v smartfone
Zdroj: Cast Of Thousands / Shutterstock.com a Prostock-studio / Shutterstock.com , úprava Vosveteit.sk

Aplikácie, ktoré si inštalujeme do našich telefónov, potrebujú na svoje fungovanie rôzne povolenia, resp. pristupovať k viacerým častiam zariadenia. No niektoré si pýtajú aj také oprávnenia, ktoré nepotrebujú na svoje riadne fungovanie. Napríklad kalkulačka nepotrebuje mať prístup k úložnému priestoru smartfónu alebo aplikácia baterky, by nemala pristupovať ku kontaktom v telefóne a podobne.

Prečo je nebezpečné bezhlavo udeľovať aplikáciám rôzne oprávnenia?

Možno sa teraz pýtate, prečo je nebezpečné udeľovať aplikáciám bezhlavo povolenia, ktoré si pýtajú. Odpoveď je pomerne jednoduchou. Povolenia aplikácií využívajú útočníci a hackeri. Samozrejme, nie každé povolenie je nebezpečné, no niektoré vyčnievajú nad ostatnými a môžu vás vystaviť v rôzne riziká. Napríklad, ak útočník môže pristupovať k notifikáciám, tak môže čítať správy, ktoré ste prijali cez služby ako WhatsApp, Messenger, Telegram a ďalšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Alebo, ak má aplikáciu udelené privilégium, pomocou ktorého môže pristupovať k telefónnemu zoznamu, tak môže vidieť všetky vaše kontakty a pracovať s nimi.

No najviac nebezpečné povolenia sú tie, ktoré umožňujú v smartfóne vykonávať zmeny. Tento typ povolení nájdete v sekcii Špeciálne povolenia alebo špeciálny prístup a volajú sa „Zmeniť systémové nastavenia“ a „Inštalovať neznáme aplikácie“.

Ako už z ich názvov plynie, tak zatiaľ čo jedno nastavenie môže meniť nastavenia smartfónu, tak to druhé umožňuje inštalovať ďalšie aplikácie do zariadenia.

Čo umožňujú robiť ďalšie povolenia aplikáciám v telefóne a aké povolenia poznáme

Prejdime ale teraz k ďalším povoleniam a povedzme si, či môžu potenciálne robiť. Tých privilégií, ktoré môžu získať aplikácie, je skutočne veľa. Nižšie pre vás vyberáme tie najčastejšie.

povolenia aplikacie v smartfone s Androidom
Zdroj: Vosveteit.sk

Prístup k fyzickej aktivite / Telové senzory —Tieto aplikácie môžu pristupovať k denníkom fyzickej aktivity, ako je počet krokov a informácie o cvičení.

Kalendár — Aplikácie s povolením prístupu ku kalendáru, môžu čítať, vytvárať, upravovať alebo odstraňovať udalosti vášho kalendára.

Telefón – Aplikácie s týmto povolením môžu pristupovať k vášmu telefónnemu číslu a informáciám o sieti. Môžu potenciálne aj vykonávať telefonáty alebo ich presmerovať či pristupovať ku záznamom hovorov.

Zoznam hovorov – Aplikácie s týmto povolením môžu čítať a zapisovať informácie do zoznamu hovorov.

Fotoaparát — Aplikácie, ktoré majú prístup ku kamere, môžu robiť snímky, nahrávať videá a streamovať ich.

Hudba a zvuk – Tieto aplikácie môžu pristupovať k hudbe a ďalším zvukovým súborom v telefóne.

Kontakty — Aplikácie, ktoré pristupujú ku kontaktom, môžu čítať, vytvárať alebo upravovať zoznamy kontaktov, ako aj pristupovať k zoznamu všetkých účtov používaných vo vašom zariadení.

Súbory a médiá — Toto privilégium umožňuje pristupovať aplikáciám k súborom, médiám, fotografiám a v podstate čomukoľvek inému uloženému v pamäti telefónu.

Poloha – Toto povolenie umožňuje aplikáciám pristupovať k polohe smartfónu s vysokou presnosťou pomocou GPS, Wi-Fi či informáciami z mobilnej siete.

Mikrofón – Aplikácie s týmto povolením môžu používať mikrofón na nahrávanie zvuku.

Zariadenia v okolí – Aplikácie s týmto povolením, môžu nájsť, pripojiť sa a určiť polohu iných zariadení vo vašom okolí.

Upozornenia — Ako sme vyššie už spomenuli, tak aplikácie s týmto oprávnením, môžu prístup k notifikáciám, čítať ich a pracovať s nimi.

SMS — Tieto aplikácie môžu čítať, prijímať a odosielať správy SMS a MMS.

Fyzický prístup – Aplikácie, ktoré majú prístup k fyzickej aktivite smartfónu, môžu sledovať vašu aktivitu, napríklad sledovať vašu polohu.

Pozrite sa, ktoré aplikácie pristupujú aktívne k povoleniam

Samozrejme, to, že niektoré aplikácie môžu pristupovať k rôznym povoleniam, tak automaticky to neznamená, že tak robia. No novšie verzie Androidu vedia takéto správanie odhaliť. Potom, ako si otvoríte v smartfóne konkrétne povolenie, tak ako môžete vidieť na snímke nižšie, telefón vás upozorní na to, ktoré aplikácie povolenie využili v posledných 24 hodinách.

pristup k povoleniam telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Záverom nám dovoľte, odporučiť vám, aby ste vždy dobre zvažovali, aké privilégia aplikáciám povoľujete. Pri ich udeľovaní sa pozerajte na to, na čo slúži aplikácia a či skutočne potrebuje pristupovať k danej časti telefónu. Nezabúdajte sa pozerať ani na to, kto vytvoril aplikáciu a či ide o dôveryhodného vývojára. Vyhnete sa tak prípadným problémom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre