Návody

Ako optimalizovať výkon Android smartfónu, aby išiel rýchlejšie?

Ak ste postrehli, že vaše zariadenie nepracuje tak ako má, pozrite sa, ako môžete tento problém riešiť.

Moderné Android smartfóny by nemali mať problém s výkonom, no opak je niekedy pravdou. Nikoho nepoteší, ak jeho zariadenie začne zo dňa na deň sekať a všetko čo na ňom urobíte trvá dlho. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých trikov, ako zlepšiť výkon zariadenia.

Vopred ale upozorňujeme, že príčin pre pomalý smartfón môže byť obrovské množstvo a niektoré vznikajú dôsledkom poškodenia alebo zastaraného hardvéru. Veľa ich je však takých, za ktoré si môžeme sami nesprávnym zaobchádzaním so smartfónom. Ak teda chcete vedieť ako zrýchliť pomalé zariadenie, čítajte ďalej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Reštartujte smartfón

„Skúšali ste ho vypnúť a zapnúť?“  to vám povie každý pracovník technickej podpory hneď pri prvom telefonáte. Reštart smartfónu sa môže zdať ako banálna vec, ktorá k ničomu nevedie, no v mnohých prípadoch by to malo byť to prvé, čo urobíte. Spomalenie smartfónu mohla spôsobiť chyba aplikácie bežiacej na pozadí a reštartom ju riadne zresetujete. Potom bude fungovať tak ako má a vaše zariadenie pobeží o niečo rýchlejšie.

Reštart zároveň pomôže aj v prípade ak máte menej výkonný smartfón. Prečistí sa ním pamäť RAM a smartfón sa o niečo zrýchli. Pre menej výkonné zariadenia s 3 až 4 GB RAM sa odporúča reštart aspoň raz každých pár dní. Ak by problémy medzi reštartmi pretrvávali, reštartujte zariadenie aj každý druhý deň.

Uvoľnite miesto

Ak už máte smartfón nejaký ten piatok, potom v ňom pravdepodobne máte plno aplikácií a súborov. Spoločnosť Google varuje, že ak máte menej ako 10% voľného miesta, smartfón môže vykazovať problémy s výkonom. Android totiž potrebuje nejaké voľné miesto na to, aby mohol pracovať tak ako má. Odporúča sa ale nechávať voľných približne 20% vášho interného úložiska.

Nezabúdajte na aktualizácie

Rovnako treba povedať, že by sme mali mať aj aktualizované aplikácie. Dôvodom je, že vývojári nielenže prinášajú nové funkcie, ale aj optimalizujú procesy na pozadí. Výsledkom je, že potrebujú zväčša menej zdrojov zariadenia. Nehovor viac o tom, že spolu s aktualizáciami prichádzajú aj bezpečnostné záplaty.

Vymažte si čety a stiahnuté médiá

S voľným miestom musíme spomenúť aj problém aplikácií, ako je napríklad WhatsApp. Ide o jednu z najpopulárnejších četovacích aplikácií, no zároveň má aj jeden nedostatok. WhatsApp ukladá vaše čety a zdieľané súbory vo vašom lokálnom úložisku. Ak túto aplikáciu používate dlhšiu dobu, potom sa vaša interná pamäť mohla poriadne zaplniť. Riešením je z času na čas premazať všetky vaše konverzácie alebo vymazať fotografie či videá, ktoré sa vám do telefónu postupne ukladali.

Uvažujte nad Lite aplikáciami

Opäť rada, ktorá pomôže najmä majiteľom starších smartfónov. Aplikácie ako napríklad Facebook alebo Messenger si môžu pýtať pomerne veľkú časť vášho výkonu. Ak vám sekajú, padajú alebo sa načítavajú pomaly, pouvažujte nad Lite verziami týchto aplikácií. Lite verzie sú ľahšie a menej náročné verzie, ktoré vám ponúkajú väčšinu pôvodných funkcií. Nájdete ich tak, že v Obchode Play vyhľadáte názov aplikácie a za ním dopíšete „lite“, napríklad Messenger Lite.

Neprepchávajte domovskú obrazovku rôznymi funkciami

Živé tapety, widgety a podobné funkcie môžu mať estetickú alebo praktickú funkciu, no zároveň treba mať na pamäti, že všetko niečo stojí. Widgety a živé tapety si vyžadujú výkon a môžu spomaľovať vaše zariadenie. Ak máte problémy s tým ako funguje, odporúčame držať domovskú obrazovku v minimalistickom duchu.

Smartfon pripnutie stranky ako widget
Zdroj: Vosveteit.sk, pngfind.com

Vypnite Google asistenta na pozadí

Google asistent je výborným pomocníkom pri rôznych problémoch, no ak ho máte zapnutého nepretržite, potom žerie poriadny kus výkonu. Pri problémoch s pomalým smartfónom sa odporúča vypnúť Google asistenta na pozadí. Už si ho síce nezavoláte frázou „Hey Google“, no stále budete mať ku nemu prístup podržaním domovského tlačidla.

Používajte webové aplikácie

Väčšina aplikácií sociálnych sietí alebo služieb sú len takzvané progresívne webové aplikácie, ktoré sa ukrývajú za natívnu Android aplikáciu. Čo to ale znamená? Jednoducho povedané, pri množstve služieb si nemusíte sťahovať aplikáciu, no navštíviť ich stránku napríklad cez prehliadač Chrome. Funkcionalita služby sa častokrát zmení len minimálne, pričom ušetríte voľné miesto vo vašom smartfóne.

aplikacie android
Zdroj: Antlii / Shutterstock.com

Vráťte smartfón do továrenských nastavení

Ak nič iné nepomáha, vrátenie smartfónu do továrenských nastavení môže slúžiť ako posledné záchranné koleso. V tomto prípade ale majte na pamäti, že všetky dáta z vášho zariadenia sa týmto resetom vymažú. Odporúčame preto zálohovať fotky, videá, ale aj iné citlivé údaje napríklad na cloudové úložisko.

Vrátenie smartfónu do pôvodného stavu si vyžaduje prácu, no vrátenie do továrenských nastavení efektívne vyčistí celé vaše zariadenie, napríklad vymazaním dát po zle odinštalovaných aplikáciách. Tým môžete výkon vášho smartfónu výrazne zvýšiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close