Návody

Nabíja sa váš smartfón pomaly? Toto sú najčastejšie dôvody, prečo tomu tak je

Čakanie na nabitie smartfónu nemá nikto rád, najmä ak je zbytočne dlhé. Pozrite sa na príčiny, prečo tomu tak je.

Nabíjanie smartfónu je činnosť, ktorú nemá rád zrejme nikto, no musíme si ju vytrpieť. Kapacity batérií rastú, no s tým rastú aj rýchlosti nabíjania, ktoré nám toto nekonečné čakanie výrazne skracujú. Ak si ale po čase všímate, že rovnaké nabitie trvá oveľa dlhšie, tak by ste určite mali zbystriť pozornosť.

Prečo sa smartfón nabíja pomaly?

Nabíjanie je súhra viacerých faktorov, preto na túto otázku neexistuje iba jediná odpoveď. Dôležité je skontrolovať každý jeden z týchto faktorov. Niekedy nemusí ísť o žiadnu chybu. Tomu je tak v prípade, že máte pomalé nabíjanie nastavené v systéme. Ide o takzvané smart nabíjanie, ktoré nabíja batériu pomaly. Neustále rýchle nabíjanie totiž z dlhodobého hľadiska škodí batérii a preto sa viacerí výrobcovia (napr. Google so smartfónmi Pixel) rozhodli do systému pridať aj pomalšie nabíjanie, ktoré šetrí batériu v čase, kedy nepotrebujete mať smartfón nabitý čo najrýchlejšie. Ak ale potrebujete mať smartfón nabitý čo najskôr, odporúčame vám v nastaveniach batérie túto funkciu vypnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
vypnutier rychleho nabijania smartfon
Zdroj: vosveteit.sk

Využitie nesprávnej nabíjačky

Smartfóny sú optimalizované na použitie oficiálnej nabíjačky, ktorá je väčšinou v balení. Ak používate nabíjačku od iného smartfónu, môže nastať to, že táto nabíjačka nespĺňa parametre, ktoré požaduje váš smartfón a jednoducho nabíja pomalšie. No zároveň výkonnejšia nabíjačka nezaručuje rýchlejšie nabíjanie. Ak váš smartfón podporuje 33W nabíjanie, tak ho skôr nenabije nabíjačka, ktorá podporuje 60W nabíjanie.

Pozor si treba dávať aj na kondíciu samotnej nabíjačky. Rovnako treba uviesť aj to, že kábel by nemal byť nejako ohnutý alebo zlomený a to platí aj o adaptéri. Treba zároveň povedať aj to, že aj kábel musí podporovať rýchle nabíjanie. Nie každý kábel totiž umožňuje nabíjať zariadenia pri vysokých rýchlostiach. Problémová vie byť aj zásuvka, preto nie je na škodu vyskúšať aj inú (ak je dostupná).

Vhodné je aj skontrolovanie nabíjacieho portu. V ňom sa totiž vie používaním nahromadiť množstvo prachu. Pri čistení ale postupujte opatrne.

Redmi 8A_dizajn_USB_Type_C_rozhranie
Zdroj: Youtube (FoneArena தமிழ்)

Ako tieto problémy riešiť?

Okrem vyskúšania inej zásuvky nie je na škodu vyskúšať aj inú nabíjačku. Odporúčame vám ale používanie oficiálnej nabíjačky, ktorá je určená pre váš model smartfónu. Práve poškodené alebo nesprávne nabíjačky sú najčastejšie dôvody chybného nabíjania smartfónu. Ďalším riešením je aj nepoužívanie smartfónu počas nabíjania. Tým totiž výrazne predlžujete dobu nabíjania a samozrejme batériu vystavujete zvýšenej záťaži.

Vyčistenie nabíjacieho portu môžete vyskúšať aj doma, prípadne to nechajte na odborníkov v servise. Návštevu profesionálov vám odporúčame aj v prípade, že žiadne z riešení vyššie nepomohlo. Chybná vie byť totiž aj batéria, prípadne celý nabíjací port a výmena týchto komponentov si už vyžaduje zásah profesionálov.

Pevne veríme, že vám tieto tipy a triky pomôžu s problémami ohľadom nabíjania batérie vo vašom smartfóne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close