ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Google vás upozorní na to, ak sa vo výsledkoch vyhľadávania objavia vaše osobné údaje

Results About You je pripravovanou funkciou, ktorá by vám mala uľahčiť kontrolu súkromia.

Spoločnosť Google robí ďalší výrazný krok pre ochranu nášho súkromia. Už od budúceho roka sa naplno rozbehne funkcia Results About You ktorá vám pošle do smartfónu notifikáciu zakaždým, keď sa vo vyhľadávaní objavia vaše osobné informácie, informuje Gizmodo.

Nielenže vás táto funkcia varuje, no prostredníctvom nej môžete požiadať o stiahnutie informácií, ktoré sa na internete objavili. Medzi osobné údaje sa považuje napríklad vaša adresa, telefónne čísla, alebo e-mailová adresa. V rámci nadchádzajúcej funkcie Google vytvorí aj centrum pre všetky možnosti odstránenia obsahu, ktoré spoločnosť ponúka. Prostredníctvom tohto centra sa len pár klikmi dostanete k potrebným formulárom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Google totiž postrehla, že ľuďom už viac nie je jedno aké informácie sú o nich verejne dostupné na internete. Začíname si viac chrániť naše súkromie a už si dávame väčší pozor na to, aké informácie sú o nás dostupné.

V minulosti, ešte pred príchodom funkcie Results About You, mala spoločnosť Google len niekoľko spôsobov, ako nežiadúce údaje odstrániť, no mala zviazané ruky v tom, čo mohla urobiť.

„Ak to nebol spam alebo niečo nezákonné, väčšinou sme to nechávali na internete. Dôverovali sme nášmu vyhodnocovaciemu systému a dúfali, že sa do popredia dostanú čo najužitočnejšie veci,“ vysvetľuje Danny Sullivan zo spoločnosti Google.

Zatiaľ v rozbehu

Funkcia sa začala len na území Spojených štátov, no Gizmodo vysvetľuje, že nejde o niečo, čo by ste museli hodiny hľadať v labyrinte Googlovských webstránok. Ak nedôjde k výraznejším zmenám, dostupná by mala byť v aplikácii Google, kliknutím na váš profilový obrázok. Následne si ju stačí vybrať z lišty. Keď sa funkcia plne rozbehne, dostupná bude na Android, iOS, ale aj na webe. Niektorí Android užívatelia ju mohli získať minulý týždeň.

Ak by ste sa v minulosti pokúšali odstrániť niečo z vyhľadávača Google, museli by ste prejsť množstvom vyčerpávajúcich krokov a ani to nebolo zárukou, že spoločnosť nežiadúci obsah odstráni. S funkciou Results About You však budú veci oveľa jednoduchšie. S príchodom funkcie si dokážete vybrať či chcete odstrániť kontaktné informácie, staré informácie, alebo niečo vážnejšie. Následne Google automaticky priradí vašu žiadosť k potrebnému protokolu.

Ani to nie je zárukou že vymažete to, čo vymazať chcete. Hovorí sa že to, čo na internet dáte, to tam ostane navždy. Po odoslaní žiadosti sa na prípad pozrie ako algoritmus, tak aj človek a následne sa prípad vyhodnotí. Vašu žiadosť môže spoločnosť zamietnuť, no budete mať možnosť sa proti rozhodnutiu odvolať.

Google teda neprekopáva svoje podmienky o zdieľaní informácií, no ponúka nástroj, ktorý vám výrazne uľahčí prácu, ak si želáte niečo z internetu odstrániť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close