7 dôvodov, prečo sa batéria vo vašom smartfóne vybíja rýchlejšie, než by mala

Pre lepšiu výdrž batérie smartfónu si treba urobiť poriadok aj v jeho vnútri. Pozrite sa na najčastejšie chyby, ktoré urýchľujú vybíjanie.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Výdrž batérie na jedno nabitie je jedným zo znakov, ktorý si človek všimne ihneď. No a pri opotrebovaní batérie ide najmä o skracovanie tohto časového úseku. Z dlhodobého hľadiska to vie výrazne narušiť každodennú prácu. Opotrebenie batérie je prirodzený cyklus, ktorý sa ale správnym používaním dá spomaliť. Ide najmä o to, že pri nabíjaní netreba smartfón vystavovať priamemu slnečnému žiareniu alebo že ho nemáme počas nabíjania používať. Poriadok si ale potrebujeme urobiť aj vnútri smartfónu, konkrétne v jeho softvéri. Aj to nám totiž vie pomôcť k spomaleniu opotrebenia batérie a tým pádom jej dlhšej výdrži.

Aplikácie na pozadí

Množstvo aplikácií potrebuje byť pre svoju činnosť zapnutých aj na pozadí, keď ich nevyužívame. Často ide o aplikácie, ktoré pracujú s čo najaktuálnejšími dátami. Ako príklad môžeme uviesť rôzne aplikácie pre zdravie, ktoré sú spárované s hodinkami a neustále prijímajú a odosielajú dáta. Tieto aplikácie sú omnoho náročnejšie na batériu než aplikácie, ktoré sú po použití vypnuté. Preto ak hľadáte zvyšné percentá navyše, porozmýšľajte aj nad odinštalovaním týchto aplikácií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nepravidelné zálohovanie

Pravidelné ukladanie fotiek či iných súborov na virtuálne úložisko je určite výborný krok. No vykonanie takejto zálohy ihneď po vytvorení súboru vie byť náročné (nielen) na batériu. Percentá využité na zálohu vám potom neskôr vedia chýbať. Možnosťou vie byť napríklad vykonanie zálohy raz za deň, prípadne týždeň vtedy, keď už smartfón nebudete súrne potrebovať.

Povolenia aplikácií

Udeľovaniu povolení by sa mala venovať oveľa väčšia pozornosť. Okrem toho, že vieme aplikácii poskytnúť prístup k funkciám, ktoré nemá vôbec ovládať si totiž vieme skracovať percentá nabitia batérie úplne zbytočne. Aplikácie pri prvotnom spustení skúšajú rôzne povolenia, ktoré by im vedeli pomôcť k zlepšeniu služieb, no často pre riadne používanie aplikácie vôbec nie sú nutné. Určite si preto skontrolujte to, aké povolenia ste aplikáciám udelili.

Vypnutie aplikácií

Vypnutie aplikácie po jej použití sa môže zdať ako jednoduchý krok, no úplne tomu tak nie je. V systéme Android ich totiž vieme vypnúť hneď niekoľkými spôsobmi. Vypnutie pomocou nedávnych aplikácií určite pozná každý, no v nastaveniach existuje aj ďalší spôsob na úplné vypnutie aplikácie. Najnovší Android dokonca ponúka ešte aj tretiu možnosť na vypnutie aplikácie. Podrobne sme sa tejto téme venovali v tomto článku.

Treba ale uviesť, že vynútenie zastavenia aplikácie môže byť aj kontraproduktívne a to najmä v prípadoch, keď s aplikáciou pracujete viackrát za deň. Dôvodom je, že aplikácie na pozadí sú v špeciálnom režime a sú prakticky neustále aktívne. Preto sa viete dostať tam, kde ste s ňou skončili pracovať prakticky okamžite. Ak aplikáciu ale úplne pozastavíte, tak všetky procesy budete musieť naštartovať znova, čo je energeticky náročnejšie, ako ju mať spustenú na pozadí nejakú dobu. S touto funkciou je teda potrebné pracovať opatrne.

zatvaranie aplikacii Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Využívanie widgetov

Widgety sú čoraz viac populárne. Kvôli základným úkonom tak nemusíme otvárať celú aplikáciu. Tá ale celý čas beží na domovskej obrazovke v zmenšenom režime. No a to znamená energiu navyše. Preto si určite urobte poriadok aj v rámci domovskej obrazovky. Prinajmenšom by ste mali znížiť frekvenciu obnovovania widgetov a v ideálnom prípade, tie ktoré využívajú prístup k polohe, aktualizujú sa prakticky neustále, by ste mali odstrániť.

Android nove Widgety
Zdroj: Google blog

Živé tapety

Pri prispôsobovaní prostredia smartfónu sa mnohí rozhodnú pre živú tapetu. To rozhodne vyzerá krajšie, než statická tapeta, no oproti nej je aj omnoho viac energeticky náročná, nehovoriac o tom, že to berie oveľa väčšiu časť výkonu. Pre šetrenie batérie rozhodne živé pozadie vypnite.

Zbytočné notifikácie

Dnes takmer každá aplikácia využíva odosielanie notifikácií. Informácia o novom e-maily alebo správe je rozhodne užitočná, no notifikácia z hry až taká potrebná nie je. Každá aplikácia sa totiž spustí na pozadí preto, aby danú informáciu zaslala, nehovoriac o rozsvietení displeja a podobne. Preto si v nastaveniach konkrétnej aplikácie vypnite notifikácie, ak ich nutne nepotrebujete. Alebo si nastavte, aby sa vám notifikácie zobrazovali len v určitých časoch.

Android notifikacie a upozornenia
Zdroj: toppng.com, Vosveteit.sk (koláž)

Pevne veríme, že vám tieto triky pomôžu k dlhšej výdrži batérie vo vašom smartfóne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre