Pri udeľovaní týchto povolení v telefóne zbystrite pozornosť, inak môžete prísť o peniaze

Pri udeľovaní povolení aplikáciám by sme mali byť oveľa viac ostražití. Najmä na tieto tri povolenia si je potrebné dať extrémny pozor.

Spehovanie aplikacii
Zdroj: Vosveteit, Wikimedia (Public domain)

Operačný systém Android je oproti svojmu konkurentovi v podobe iOS omnoho viac otvorený. Okrem mnohých výhod to má samozrejme aj isté nevýhody. Jednou z nich je fakt, že bezpečnosť zariadenia je viac závislá na samotnom používateľovi. Ten sa musí v istých situáciách správne rozhodnúť. Hovoríme napríklad o udeľovaní povolení aplikáciám.

Bezpečnosť systému Android sa samozrejme každým rokom zvyšuje. Aj preto musíme pri nainštalovaní novej aplikácie odklikať isté povolenia aby mohla správne fungovať. Mnohí z nás tieto povolenia iba rýchlo potvrdí a ani ich nečíta. No škodlivé aplikácie vedia jedným nedbalým kliknutím získať takmer kompletný prístup nad vašim zariadením. Aj preto by ste mali čítať to, aké povolenie od vás aplikácia požaduje. Ak napríklad aplikácia kalkulačky potrebuje prístup ku zoznamu kontaktov, tak by ste určite mali zbystriť pozornosť. Dnes sa ale pozrieme na TOP 3 povolenia, pri ktorých by ste mali určite zbystriť pozornosť a zvážiť, či dané povolenie udelíte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo všeobecnosti pokladáme za nebezpečné, resp. citlivé povolenia tie, kde môže dôjsť k narušeniu súkromia, či pomocou ktorých, môže dôjsť k úprave systémových nastavení.

Povolenie prístupu k ovládaniu

Toto povolenie sa udeľuje len málokedy. Ide napríklad o možnosť čítania textu na obrazovke (napríklad funkcionalita Talk Back), alebo o možnosť vykonávať kliknutia. Máloktorá aplikácia potrebuje takéto povolenie, hlavne tie z oficiálneho obchodu. Škodlivá aplikácia z internetu by ale takéto povolenie vedela využiť naplno. S takýmto povolením vie útočník prakticky získať kontrolu nad celým zariadením. Napríklad dokáže odosielať SMS a prihlasovať vás k prémiovým službám. To vie vyústiť k obrovským škodám. Tieto nastavenia sú častokrát schované medzi ostatnými nastaveniami.

Prístup k notifikáciám

Niektoré aplikácie potrebujú toto povolenie na rýchlejšie čítanie overovacích kódov, ktoré prídu prostredníctvom notifikácie. Aplikácia tak ale má prístup k všetkým notifikáciám a preto by ste určite mali zvážiť, či toto povolenie udelíte. Škodlivá aplikácia by tak vedela čítať napríklad aj správy z WhatsAppu, či Messengera a to sa zrejme nepáči nikomu. Preto pri žiadosti o takéto povolenie zbystrite pozornosť.

Čítanie SMS správ

V podstate ide o niečo podobné, ako v prípade vyššie. Aplikácia tak vie získať prístup k mnohým overovacím kódom, medzi ktoré patria aj bankové a finančné  aplikácie, ktoré často využívajú overovanie pomocou SMS správ. Preto si pri udeľovaní takéhoto povolenia dvakrát rozmyslite, či ho skutočne chcete udeliť. Rovnako treba povedať, že toto povolenie umožňuje ďalej pracovať so správami, napríklad ich vytvárať a odosielať.

Skontrolujte si udelené povolenia

V nastaveniach prejdite do sekcie Povolenia (ak túto sekciu neviete nájsť, tak ju jednoducho vyhľadajte). To vám zobrazí všetky rôzne povolenia, ktoré môžu byť udelené. Pod ich názvom je taktiež počet aplikácií, ktoré dané povolenie využíva.

android povolenia 1
Zdroj: vosveteit.sk

Kliknutím na povolenie uvidíte presný zoznam aplikácií. Väčšina z nich môže dané povolenie využívať iba počas používania aplikácie. Z tohto zoznamu ich samozrejme viete odobrať.

android povolenia 2
Zdroj: vosveteit.sk

Veríme, že po prečítaní tohto článku si budete dávať väčší pozor pri udeľovaní povolení vo svojom Android zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre