Vypnúť aplikáciu v Androide môžete rôznymi spôsobmi. Každý je ale mierne odlišný. V čom sú rozdiely?

Správne vypnutie aplikácie na Androide vôbec nemusí byť jednoduché. Systém nám totiž na to ponúka až tri možnosti. Vyberte si tú správnu.

zatvaranie aplikacii Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypínanie aplikácií v systéme Android bola vždy tak trochu záhada. Celý systém bol totiž viackrát mierne pozmenený, čo vedelo vyvolať zmätok. Drvivá väčšina používateľov ale vypína aplikácie prostredníctvom sekcie Nedávne. Systém Android ale ponúka ešte ďalšie dve riešenia na vypnutie aplikácií. Každé z nich sa pritom trochu líši a preto sa na nich dnes pozrieme. Na informáciu upozornil web xatakandroid.com.

Nedávne aplikácie

Najpoužívanejším spôsobom je práve vypnutie prostredníctvom sekcie Nedávne. Táto sekcia sa nachádza medzi troma základnými tlačidlami v spodnej časti obrazovky, prípadne ju viete otvoriť pomocou gesta. Mnoho ľudí si myslí, že ak aplikáciu vymažú z tejto sekcie, tak je nadobro vypnutá. Tomu ale tak vonkoncom nie je. Vypnutím aplikácie zo sekcie Nedávne dávame systému akýsi signál, že o používanie aplikácie už momentálne nemáme záujem. Systém túto informáciu registruje a nakladá s ňou tak, aby celkový chod systému bol čo najplynulejší.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android smartfon
Zdroj: unsplash.com (Adrien)

Aj preto nie je aplikácia okamžite vymazaná z operačnej pamäte, pretože v nej prebiehajú isté úkony, ktoré je potrebné vykonať pred úplným uzavretím. Samotná aplikácia po čase zaberá menej operačnej pamäte, no zväčša sa úplne nevypne. Isté procesy, ako napríklad zobrazovanie notifikácií, totiž prebiehajú na pozadí. Takýmto vypnutím určite ušetríte miesto na operačnej pamäti, no rozhodne ju úplne nevypnete.

Vynútenie vypnutia

V tomto prípade je ide o tvrdšiu metódu, ktorá aplikáciu skutočne vypne. Aplikácia sa samozrejme môže opätovne zapnúť sama, podľa toho, ako to má používateľ nastavené, no zväčša ide o úplné vypnutie, ktoré obmedzí akýkoľvek chod na pozadí. Z aplikácie tým pádom nedostanete žiadne upozornenia a samotná aplikácia nebude zaberať miesto na operačnej pamäti.

vynútenie zastavenia 2
Zdroj: vosveteit.sk

Ide teda o oveľa efektívnejšie riešenie, ktoré ale nie je až tak často používané a to z jediného dôvodu. Vynútenie vypnutia aplikácie sa totiž nachádza hlboko v nastaveniach a málokomu sa to chce pravidelne hľadať. Preto sa toto vynútenie vypnutia využíva iba v krajných prípadoch, kedy je aplikácia poruchová a potrebuje takýto reštart.

Aktívne aplikácie

S príchodom Androidu 13 totiž okrem rôznych iných vychytávok prichádza aj ďalšia možnosť na vypnutie aplikácií. Nazýva sa Foreground Services Task Manager a bude sa nachádzať v notifikačnej lište. Ide o správcu úloh, ktorý nás bude informovať o aplikáciách, ktoré bežia na pozadí. Z tohto správcu úloh ich budeme vedieť taktiež vypnúť, čiže pôjde o istú formu vynútenia vypnutia. V tomto prípade ale nepôjde o úplné vypnutie. Všetky naplánované úlohy budú fungovať aj po tomto vypnutí. To, ako bude vyzerať takýto správca úloh si môžete pozrieť na obrázku nižšie.

android 13 aktívne aplikácie
Zdroj: android.com

A ako vypínate aplikácie vy? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre