Trápi vás pomalý internet, ale len v smartfóne? Toto sú najčastejšie príčiny!

Občas sa stane, že rýchlosť internetu klesne. Ako sa proti tomu brániť?

Wi-Fi_internet slabe pripojenie
Zdroj: seekpng.com, úprava Vosveteit.sk

Zdá sa vám, že máte pomalú Wi-Fi, no len na vašom smartfóne? Môže to tak byť, pripojenie na jednu a rovnakú bezdrôtovú sieť ešte neznamená, že všetky zariadenia budú mať rovnakú rýchlosť internetu.

Je ťažké povedať, prečo je internet pomalší práve na smartfónoch, pretože dôvodov môže byť viacero. Problém sa môže ukrývať v samotnom zariadení, v zlej konfigurácii smartfónu, alebo vo Wi-Fi routeri, píše Androidphoria.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mnoho problémov však má pomerne jednoduché riešenie a nižšie nájdete niekoľko najčastejších príčin pomalej Wi-Fi na smartfóne.

Nesprávne pásmo

Mnohí o tom nevedia, no zlé pásmo je najčastejšou príčinou pomalého internetu. Moderné routery totiž prichádzajú s možnosťou 2,4 GHz a 5 GHz pásmo. Možno si poviete, že väčšie číslo je v tomto prípade lepšie, no nie je to úplne tak. Je pravda že 2,4 GHz nie je také rýchle ako „päťkové“, no má väčší dosah a lepšie si poradí s prekážkami. Ak sa nachádzate ďaleko od routera, práve 2,4 GHz je správnou voľbou.

Ak však máte router blízko, neexistuje dôvod, prečo nevyužiť jeho potenciál a prepnúť sa na 5 GHz pásmo.

Malvér

Ak máte v smartfóne vírus, aj ten môže negatívne ovplyvniť rýchlosť vášho internetu, no nielen tú. Škodlivý softvér škodí celému systému a môže spomaliť výkon celého telefónu. Škodlivý softvér totiž častokrát pracuje na pozadí a využíva zdroje smartfónu. To môže viesť aj k jeho prehrievaniu, vyťažovaniu siete, k pomalším reakciám telefónu a podobne.

Používate VPN

VPN, alebo virtuálna súkromná sieť je užitočná služba, ktorá vám môže poskytnúť anonymitu na internete. Na druhú stranu však môže aj ovplyvniť rýchlosť internetu. Ak používate VPN a pociťujete pomalší internet, odporúča sa zmeniť server. Ak sa problém opakuje, najlepšie je siahnuť po inej VPN službe.

Problémová aplikácia

Nie všetky aplikácie vznikajú rovnakým spôsobom. Ak je niektorá zastaraná, zle nakódovaná alebo inak chybná, môže ovplyvniť rýchlosť vášho internetu. V tomto smere je problémom zlá optimalizácia, teda aplikácia využíva väčšiu šírku pásma alebo hardvérové zdroje, než skutočne potrebuje. 

Spoznať túto aplikáciu je na prvý pohľad nemožné, ak ju práve nepoužívate a necítite zjavné zhoršenie kvality používania zariadenia. Ak by vás zaujímalo, ktoré aplikácie využívajú najviac zdrojov vo vašom telefóne, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme. Je to otázka niekoľkých minút, aby ste odhalili problémové aplikácie. Môžete tak prispieť k celkovému zlepšeniu výkonu smartfónu.

Zastarané zariadenie

Aktualizácie sú kritické pre správne fungovanie akéhokoľvek softvéru. Výnimkou nie je ani Android a ak sa aktualizáciám vyhýbate, môžete v budúcnosti čeliť problémom s pripojením, alebo pomalším internetom. Výhodou aktualizácií je samozrejme aj vyššia bezpečnosť.

Veľa pripojených zariadení

Rýchlosť internetu sa líši aj podľa toho, koľko zariadení je k sieti pripojených. Ak internet používa celá domácnosť, pochopiteľne dostanete menšiu rýchlosť, ako keď je pripojené len jedno zariadenie. Rýchlosť ovplyvňuje aj sťahovanie súborov, alebo streamovanie filmov. Problém ale môže robiť aj to, ak máte otvorených veľa internetových kariet. V tomto prípade je však riešenie jednoduché, stačí karty zatvoriť a uvoľniť miesto.

Dobrým tipom na záver je ale reštartovanie Wi-Fi nastavení a internetu, ktoré môžete vykonať v priebehu niekoľkých minút. Dôvodom, prečo by ste tak mali spraviť je, že nejaký proces súvisiaci s pripojením k internetu môže jednoducho fungovať nesprávne. Reštartovaním týchto nastavení

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre