Asteroid Chixulub je oproti tomuto nič: Najväčší kráter sveta vytvoril objekt, ktorý mohol mať oveľa hrozivejšiu dohru

V rámci nového výskumu sa vedci pokúsili popísať, čo vrazilo do Zeme pred dvoma miliardami rokov. Výsledky ich práce prekvapujú.

Nebezpečný asteroid
Zdroj: Don Davis/NASA, via Wikimedia Commons

Pred približne doma miliardami rokov narazil do Zeme objekt, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou vytvoril najväčší kráter na Zemi. Hoci povaha objektu nie je známa, predpokladá sa, že išlo o asteroid s priemerom 15 km, ktorý do našej planéty vrazil rýchlosťou 15 km/s. Objekt narazil do oblasti dnešnej južnej Afriky a vytvoril kráter s názvom Vredefort.

Hoci už dnes je známy ako najväčší kráter planéty, výskum z University of Rochester naznačuje, že asteroid mohol byť ešte väčší a náraz mohol priniesť devastujúcu dohru pre celú planétu. Nová štúdia nám pomáha lepšie pochopiť dohru veľkých impaktov a lepšie simulovať, čo sa udeje bezprostredne po nich.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pochopiť ako vznikol najväčší impaktný kráter Zeme je kritické,“ vysvetľuje Natalie Allen, jedna z autoriek novej práce.

Oveľa ničivejšia dohra

Allen spolu s vedeckým tímom vytvorili počítačové simulácie, ktoré im pomohol zdokonaliť prístup ku kráteru Vredefort. Na základe získaných informácií a počítačových simulácií dokážu lepšie predpovedať nielen dopady asteroidov na Zemi, ale aj za hranicami našej planéty.

Dve miliardy rokov sú pomerne dlhá doba, za ktorú kráter podľahol erózii. Vedci teda len ťažko dokážu odhadnúť pôvodnú veľkosť krátera a tým pádom aj veľkosť a rýchlosť objektu, ktorý ho vytvoril. Ako už bolo spomenuté, predpokladá sa, že asteroid mal priemer 15 km a rýchlosť 15 km/s. Podľa týchto informácií by mal objekt po sebe zanechať kráter s priemerom približne 172 km. Kráter Vredefort je však oveľa väčší, aspoň tak vedci odhadujú.

Asteroid, ktorý vytvoril najväčší kráter Zeme mohol mať oveľa ničivejšiu dohru než Chixulub
Zdroj: University of Rochester

Predpokladá sa, že v momente nárazu mohol vzniknúť kráter s priemerom 250 až 280 km. Na základe toho autori novej štúdie usudzujú, že asteroid mohol mať priemer od 20 do 25 km a pohyboval sa rýchlosťou až 20 km/s.

Pre porovnanie, to, čo vytvorilo kráter Vredefort bolo väčšie, ako asteroid Chixulub, ktorý ukončil vládu dinosaurov a spôsobil globálnu katastrofu. Po náraze asteroidu Chixulub nastalo globálne otepľovanie, lesné požiare, kyslé dažde a zničenie ozónovej vrstvy. Asteroid, ktorý do Zeme narazil pred dvoma miliardami rokov, mohol priniesť ešte katastrofickejší scenár.

„Impakt Vredefort po sebe nezanechal záznam o masovom vymieraní života, pretože v tom období existovali len jednoduché jednobunkové organizmy,“ tvrdí Miki Nakajima, ďalší z autorov.

Rovnako ako Chixulub, aj tento asteroid spôsobil „krátkodobé“ ochladenie. Do atmosféry sa totiž dostalo množstvo aerosólov a častíc, ktoré zablokovali slnečné svetlo. Predpokladá sa, že ochladzovanie mohlo trvať od niekoľko hodín až po desať rokov. Nasledovalo prudké oteplenie až o niekoľko stupňov Celzia. Samozrejme dohra asteroidu Vredefort bola oveľa, oveľa intenzívnejšia.

Predpokladá sa, že náraz uvoľnil materiál, ktorý preletel vzdialenosť až 2,5-tisíc km, hoci vedci priznávajú, že určiť kam materiál dopadol je vzhľadom na to, kedy sa náraz odohral, mimoriadne náročné a ich odhad nemusí byť presný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre