Posledné chvíle sondy DART: Toto videla kamera tesne pred nárazom!

Americká vesmírna agentúra oznamuje úspech testu, no prináša aj zábery priamo z diania.

Misia DART zachytila na kameru svoje posledné chvíle pred nárazom
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dokázalo ľudstvo po prvýkrát v histórii pohnúť s kozmickým objektom? Misia americkej NASA, DART, predstavuje mimoriadne dôležitý prvý krok vo sfére planetárnej obrany, no podľa slov administrátora americkej vesmírnej agentúry, Billa Nelsona, je zároveň misiou, ktorá predstavuje výhodu pre celé ľudstvo.

Vďaka medzinárodnej podpore sa totiž americkej NASA podarilo niečo, čo mnohí považovali až doteraz za sci-fi. Po desiatich mesiacoch vesmírneho letu sonda DART nabúrala do malého mesiačika Dimorphos s priemerom približne 160 metrov, ktorý obiehal okolo väčšieho objektu Didymos. Ani jeden z objektov nepredstavoval pre Zem hrozbu, no práve na základe dát z tejto misie by sme mohli jedného dňa zachrániť planétu pred katastrofou, ktorú pre nás asteroidy predstavujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pred približne 66-miliónmi rokov do planéty vrazil približne 10-km široký asteroid Chixulub, ktorý znamenal koniec pre dinosaury. Osudným im bol nielen masívny náraz a požiare, ale aj domino efekt klimatických katastrof, ktoré zmenili povrch planéty Zem. Niektorí vedci sa domnievajú, že dinosaury to mali spočítané ešte pred dopadom asteroidu, no aby sme pochopili vážnosť situácie, nemusíme sa vracať ďaleko do minulosti.

V rok 2013 explodoval nad mestom Čeľabinsk meteor, ktorý napáchal obrovské škody na majetku a zranil vyše 1200 ľudí. Táto udalosť otvorila svetu oči a ukázala, že musíme investovať aj do ochrany proti hrozbám z vesmíru.

Misia DART bola jednosmernou cestou a americkej NASA sa podarilo úspešne demonštrovať nielen to, že dokážu sondu dostať tam, kam treba, ale aj že dokážu úspešne odkloniť dráhu asteroidu tým, že doňho sonda vrazí.

Úspech misie potvrdili pozorovania pomocou pozemných teleskopov. Tie zistili, že náraz skutočne ovplyvnil dráhu asteroidu. Výskumníci očakávajú, že náraz skráti obežnú dráhu o približne 1%, v tomto prípade zhruba 10 minút.

„Stačí len drobná zmena, aby sme drasticky ovplyvnili dráhu, po ktorej asteroid putuje,“ vysvetľuje Thomas Zurbuchen, z NASA.

Posledné zábery

Satelit DART vážil 570 kg a do mesiaca Dimorphos úmyselne vrazil rýchlosťou viac ako 22-tisíc km/h. Počas misie zachytil kamerový systém DRACO aj posledné chvíle sondy tesne pred nárazom. Tie nám detailne ukazujú povrch mesiaca.

Ako vysvetľujú aj ďalší odborníci, ktorí sa na misii podieľali, DART je dôkazom toho, že ľudstvo už nie je ohrozené v prípade, že by sme objavili kozmický objektu na kolíznom kurze so Zemou.

Na sústavu Didymos a Dimorphos sa momentálne upiera množstvo pozemných teleskopov. Hoci zatiaľ nie je jasné, do akej miery impakt pozmenil dráhu mesiaca, v nasledujúcich dňoch vedci prinesú presné čísla. Sústava sa nachádza približne 11-miliónov km od Zeme. O približne štyri roky sa Európska vesmírna sústava pozrie na mesiac Dimorphos opäť a zistí, ako sa zmenila jeho hmotnosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre