Kyjev varuje: Rusi plánujú masívne kybernetické útoky na kľúčovú infraštruktúru. V ohrození sú aj spojenci, najmä tieto krajiny!

Kyjev očakáva nové kybernetické útoky zo strany Ruska na kľúčovú infraštruktúru krajiny, najmä energetický priemysel. Útočiť bude aj na spojencov krajiny, tvrdia miestne úrady.

ruski hackeri
Zdroj: Vosveteit.sk, Pixabay.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že vojnový konflikt u našich východných susedov prebieha aj v kybernetickom priestore. Zo začiatku boli útoky mierené skôr na vyradenie kľúčových systémov, no postupne sa ciel zmenil skôr na získavanie čo najväčšieho počtu informácií. Podľa Kyjeva sa ale Rusko plánuje vrátiť k prvému zmienenému cieľu. Dôvodom má byť príchod zimných mesiacov. Na informáciu upozornil web infosecurity-magazine.com.

Problémy s energiami

Nedostatok energií pociťujeme aj my na Slovensku. Kremeľ má v tomto smere obrovskú výhodu, ktorú sa v najbližších mesiacoch zrejme pokúsi ešte o čosi posilniť. Podľa Kyjeva totiž Rusi plánujú veľkú kybernetickú kampaň, ktorej útoky budú zamerané na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. Ide hlavne o energetický priemysel, ktorý bude kľúčovým v nastávajúcich mesiacoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K situácii sa vyjadrilo hlavné riaditeľstvo spravodajstva ukrajinského ministra obrany. Okupačné velenie je podľa nich presvedčené, že takéto útoky by spomalili útočné akcie ukrajinských ozbrojených síl.

Týmto sa nepriateľ pokúsi zvýšiť účinok raketových útokov na zariadenia na dodávku elektriny, predovšetkým vo východných a južných oblastiach Ukrajiny. Okupačné velenie je presvedčené, že to spomalí útočné akcie ukrajinských obranných síl.

Podľa predpovedí by mohli mať útoky minimálne rovnakú intenzitu, ako tie z rokov 2015 a 2016. Vtedy Kremeľ zanechal státisíce ľudí bez energie. Kyjev ale vo svojom liste taktiež uviedol, že bude naplno čerpať zo skúseností, ktoré nadobudli v daných rokoch. Otázkou ale zostáva, ako veľmi sú dané informácie aktuálne, pretože odvtedy ubehol už nejaký ten rok a technológie mimoriadne pokročili.

Zvýšený počet útokov: V ohrození sú aj spojenci krajiny

Ukrajinskí poskytovatelia energie tak s vysokou pravdepodobnosťou môžu očakávať ďalšie útoky rôznych druhov malwarov. Je otázne, či útoky budú mierené na konkrétnych zamestnancov firiem, podobne ako tomu bolo v prípadoch útokov skupiny UAC-0113, alebo sa aktéri hrozieb zamerajú na firmu ako celok.

Zvýšené obavy sú ale aj voči DDoS útokom (masívne napadnutie serverov, ktoré nápor jednoducho nezvládnu), ktoré má Rusko údajne zintenzívniť. Tieto útoky by ale nemali byť zamerané iba voči Ukrajine, ale aj voči jej spojencom. Najviac sa spomína Poľsko či pobaltské štáty. V tomto smere by mohlo pomôcť najmä Estónsko, ktoré nedávno odrazilo najväčšie pokusy o DDoS útoky od roku 2007.

„Kremeľ plánuje uskutočniť masívne kybernetické útoky na zariadenia kritickej infraštruktúry ukrajinských podnikov a inštitúcie kritickej infraštruktúry spojencov Ukrajiny.“, píše bezpečnostný úrad, ktorý ďalej dopĺňa: „Kremeľ má v úmysle zvýšiť intenzitu DDoS útokov na kritickú infraštruktúru najbližších spojencov Ukrajiny, predovšetkým Poľska a pobaltských štátov.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre