Ruský cenzorský úrad varuje média, že nemôžu používať iné informácie o mobilizácii, ako sú tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych zdrojov

Postupne sa medzi Rusov dostáva čoraz viac informácií o vojne na Ukrajine. Mobilizácia tento trend len zvýšila, čo sa nepáči miestnemu cenzorskému úradu.

Rusko cenzura medii
Zdroj: Vosveteit.sk, kindpng.com, flickr.com (ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ) (CC BY-NC 2.0 DEED)

Vojna u nášho východného suseda sa začala ešte koncom februára pričom trvá dodnes. Krátko potom, ako Rusko vyvolalo vojnu, tak označilo prvé miestne média, že šíria falošné správy. Išlo o média, ktoré označovali „špeciálnu vojenskú operáciu“ ako akt vojny alebo invázie. Roskomnadzor následne zakázal médiám nielen označovať inváziu ako vojnu, ale zároveň im pod hrozbou sankcií a väzenia obmedzil písať o konflikte iné správy, ako sú tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov.

Málokto asi čakal, že z „trojdňovej vojenskej operácie“, sa stane niekoľko mesačný konflikt, ktorý ešte nejakú dobu potrvá. V posledných týždňoch ale Ukrajinci chytili dych a začali postupne vytláčať Rusov z okupovaných území. Kremeľ v dôsledku toho povolal do armády aj bežných ľudí, ktorých sa konflikt pôvodne nemal priamo dotknúť. Mnoho Rusov následne začalo z krajiny utekať alebo hľadať spôsob, ako sa vyhnúť narukovaniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako naprieč krajinou vypuklo aj viacero demonštrácií, ktoré ale miestne represné zložky priebežne potláčajú.

Naprieč Ruskom sa čoraz viac hovorí o tom, že konflikt na Ukrajine nie je len „špeciálna vojenská operácia“, ale vojna. Uvedomuje si to aj Kremeľ, ktorý opäť dáva do pozornosti médií, že nemôžu využívať iné zdroje informácií, ako sú tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych kanálov, informuje miestny cenzorský úrad Roskomnadzor.

„Roskomnadzor informuje médiá a informačné zdroje o potrebe využívať informácie a údaje získané výlučne od federálnych a regionálnych výkonných orgánov pri príprave a zverejňovaní materiálov súvisiacich s mobilizačnými aktivitami v Ruskej federácii.

Redakcie masmédií sú povinné pred zverejnením materiálov overiť ich pravosť v súlade s § 49 zákona o masmédiách.

Šírenie nepravdivých informácií má za následok zodpovednosť podľa článku 13.15 Kódexu správnych deliktov Ruskej federácie.

Šírenie nepravdivých informácií na internete znamená okamžité zablokovanie takýchto materiálov v súlade s článkom 15.3 federálneho zákona č. 149-FZ „o informáciách, informačných technológiách a ochrane informácií.“, píše úrad v tlačovej správe.

Mimochodom, z Ruska podľa aktuálne dostupných informácií utieklo už viac ako 260-tisíc mužov. Uviedol to spravodajský portál Novaya Gazeta. Europe s odvolaním sa na miestnu spravodajskú agentúru.

Blokovanie médií, VPN služieb a sociálnych sietí je v Rusku bežná prax

Potláčanie dostupnosti informácií naprieč Ruskom je na dennom poriadku. V dôsledku vojny bolo obmedzené alebo úplne znemožnené fungovanie viacerých veľkých médií. Ide napríklad o Echo Moskvy, InoSMI, Mediazona, New Times, Dozhd, Svobodnaya Pressa, Krym. Realii a ďalšie.

Krátko po začatí konfliktu došlo aj k blokovaniu viacerých sociálnych sietí, ako je napríklad Facebook alebo Instagram. Ruský cenzorský úrad rovnako zablokoval neskôr aj niekoľko populárnych VPN služieb, prostredníctvom ktorých časť Rusov obchádzala cenzúru. Len pre zaujímavosť, zatiaľ čo pred vojnou používalo VPN služby v Rusku 1,6 milióna obyvateľov, tak v auguste to už bolo 24 miliónov.

Nejde ale len o spravodajské kanály, ktoré postupne ruský cenzorský úrad zakazuje, ale aj rôzne video služby. Úrad sa napríklad nedávno pochválil, že už stihol zablokovať takmer 3-tisíc video služieb, ktoré distribuovali „zakázaný obsah“, ktorý súvisí so „špeciálnou vojenskou operáciou“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre